Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci

Život na jiných planetách, zejména na Marsu, lidstvo fascinuje odnepaměti. Nenajde se snad nikdo, kdo nepřemýšlel o zelených mužíčcích nebo jen primitivním životě podobném bakteriím či prvokům. Vědci nyní přišli s teorií, že jsme možná už na jeden takový život narazili. A zabili jej.

S tvrzením o tom, že jsme „možná zabili život na Marsu“, přišel server IFL Science. Během 70. let NASA vyslala na rudou planetu sondu Viking, která vypustila dva přistávací moduly. Sebraly vzorky půdy a provedly biologické testy za účelem hledání života na naší nejbližší planetě.

Jeden z experimentů zjistil stopy chlorovaných organických látek, u nichž se předpokládalo, že jde o kontaminanty přivezené ze Země. „V jedné části experimentu byla do marťanské půdy přidána voda obsahující živiny a radioaktivní uhlík. V případě přítomnosti života se předpokládalo, že mikroorganismy spotřebují živiny a uvolní radioaktivní uhlík jako plyn,“ vysvětluje server.

První pokus radioaktivní plyn skutečně odhalil. „Pokud byli v půdě přítomni mikrobi, mělo by se při podávání většího množství radioaktivních živin a delší inkubaci vytvořit více radioaktivního plynu. Druhá a třetí injekce směsi však k produkci většího množství plynu nevedla,“ pokračuje server v líčení jednotlivých pokusů.

Vědci tak první pozitivní výsledek připsali petrachlorátu, sloučenině, která se používá v ohňostrojích a raketovém palivu a mohla živiny metabolizovat. Existují ale trochu exotičtější a zároveň zneklidňující tvrzení. „Přidání vody do experimentu bylo chybou a mohlo zahubit mikroby, které jsme se snažili najít,“ míní profesor pro planetární obyvatelnost a astrobiologii Dirk Schulze-Makuch z Technické univerzity v Berlíně.

Jeho argumenty zní poměrně logicky. „Když vás právě utopil mimozemský robot, nemáte zrovna tendenci mít hlad,“ podotkl. Podle něj se i na Zemi nacházejí v těch nejextrémnějších prostředích organismy, které vodu čerpají výhradně z vlhkosti. „Zalití těchto mikrobů vodou by je zabilo, což by možná vysvětlovalo, proč další injekce živin nevedly k detekci radioaktivního plynu,“ uvedl vědec.

Makuch navíc dodal, že mikroby na Marsu mohou mít ve svých buňkách peroxid vodíku. „Tato adaptace by měla v marťanském prostředí zvláštní výhody, protože by poskytovala nízký bod mrznutí, zdroj kyslíku a hygroskopičnost,“ upřesnil. „Pokud předpokládáme, že původní marťanský život se mohl přizpůsobit svému prostředí tím, že do svých buněk zabudoval peroxid vodíku, mohlo by to vysvětlit výsledky z Viking.“

Sonda Viking tak při pokusu mohla mikroby nejen utopit, ale i přehřát. „Pokud by marťanské buňky obsahovaly peroxid vodíku, zabilo by je to. Navíc by to způsobilo, že by peroxid vodíku reagoval s jakýmikoliv organickými molekulami v okolí za vzniku velkého množství oxidu uhličitého – což je přesně to, co přístroj detekoval,“ doplnil německý profesor.

Související

Více souvisejících

vesmir Mars vesmír, Mars

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

před 53 minutami

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

TrollWall

TrollWall AI překročil hranice Česka a Slovenska, před škodlivým obsahem chrání stále více firem

Slovenský startup TrollWall AI na sebe v Česku poprvé upozornil v předvolební kampani prezidenta Petra Pavla, kdy svojí unikátní webovou aplikací chránil profily na sociálních sítích před škodlivým obsahem a mírnil reputační rizika. Nástroj používaný při ochraně před vulgarismy, nenávistnými projevy a spamem už používá česká policie či armáda i velké korporace. A klientů přibývá i mimo evropský kontinent.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov

Rusové poprvé komentovali výsledky summitu. Peskov promluvil

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Řepa (použito se svolením T. Řepy)

Blížíme se k přímému angažmá zemí NATO na Ukrajině, říká expert pro EZ po summitu. Rusům doporučuje se zamyslet

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa s Univerzity obrany v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bilancoval možné důsledky mírového summitu ve Švýcarsku, který se konal během uplynulého víkendu. „Největší země světa by se měla zamyslet spíše nad tím, proč potřebuje další území navíc, když jejím obyvatelům se skutečně dobře nežije a mnohá místa jsou spravována mírně řečeno neefektivně,“ říká.

před 8 hodinami

Evan Gershkovich

Rusové už mají termín soudu s Gershkovichem. Začne ještě tento měsíc

Rusko zahájí soud s Evanem Gershkovichem, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, už příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

V Izraeli se opět vyhrotily spory mezi vládou a armádou. Vadí přestávky v bojích

Izraelská vláda se o víkendu dostala do sporu s armádou. Premiér Benjamin Netanjahu v neděli kritizoval vojenské plány na každodenní zastavení bojů u jedné z hlavních cest v Pásmu Gazy kvůli dodávkám humanitární pomoci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy