Dohoda je na světě. EU použije zmražená ruská aktiva na pomoc Ukrajině

Členské státy Evropské unie se ve středu dohodly na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v zemích EU budou využity na vojenskou pomoc Ukrajině a obnovu napadené země. Probíhající belgické předsednictví to oznámilo na sociální síti. 

"Velvyslanci při EU se v zásadě shodli na opatřeních týkajících se mimořádných příjmů pocházejících ze zmrazených aktiv Ruska," uvedlo belgické předsednictví. "Tyto peníze budou sloužit k podpoře obnovy a vojenské obrany Ukrajiny v kontextu ruské agrese," dodalo.

Dohoda se týká využití úroků i dalších zisků ze zablokovaných ruských aktiv, nikoliv však přímo samotných aktiv. Opatření by již letos mohlo přinést až další tři miliardy eur na pomoc Ukrajině, spočítala agentura DPA. 

Podle Evropské komise jsou momentálně v členských zemích aktiva ruské centrální banky za asi 210 miliard eur. Činitelé EU odhadují, že výnosy z nich by do roku 2027 mohly činit až 20 miliard eur. Kyjev by se prvních prostředků mohl dočkat v červenci. 

Reuters zdůraznila, že dohodu musí ještě oficiálně schválit lídři členských zemí. Většina příjmů z aktiv by měla jít do unijního fondu na financování vojenského vybavení pro Ukrajinu a výcviku ukrajinských vojáků. 

Návrh předložili v březnu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Kvůli neutrálním státům, jako je například Rakousko, dohoda obsahuje formuli, že část příjmů bude poskytnuta Kyjevu i na jinou než vojenskou pomoc. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Filip Turek

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové řeší s Američany možnou výměnu Gershkoviche za jiného vězně

Rusko je v kontaktu se zástupci USA ohledně možné výměny vězňů, která by zahrnovala i zadrženého amerického novináře Evana Gershkovich, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Soud s Gershkovichem má začít příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Angličané si došli pro povinnou výhru nad Srbskem. Přesto měl jejich výkon rezervy

O večerní nedělní duel fotbalového evropského šampionátu v Německu se postarali hráči Srbska a Anglie. Střetnutí začalo už před zápasem, jelikož v ulicích Gelsenkirchenu se mezi sebou střetly fanouškovské tábory obou mužstev a museli zasahovat policisté. Nebylo proto divu, že Evropská fotbalová unie UEFA označila zápas za rizikový a nebyla tak nouze o zvýšená bezpečností opatření. Během samotného duelu k žádnému excesu naštěstí nedošlo. Naopak v něm došlo k jediné brance, kterou v 13. minutě zaznamenal Bellingham. K další změně skóre už nedošlo.

včera

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

včera

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

včera

včera

včera

Univerzita Karlova podá stížnost proti odložení případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy