Převáží zbraně mezi Ruskem a KLDR. Loď, na kterou USA uvalily sankce, kotví v čínském přístavu

Čína umožňuje ve svém přístavu kotvit ruské nákladní lodi, na kterou USA uvalily sankce a která zřejmě převáží do Ruska zbraně ze Severní Koreje. Uvedla to agentura Reuters.

Podle satelitních snímků poskytnutých britským think tankem Royal United Services Institute (RUSI) kotví loď Angara v loděnici v provincii Če-ťiang od února. Podle RUSI tato loď od srpna 2023 přepravila do ruských přístavů tisíce kontejnerů, které pravděpodobně obsahují severokorejskou munici.

Americké ministerstvo zahraničních věcí tyto informace potvrdilo a konfrontovalo s nimi čínské orgány. Čínské velvyslanectví ve Washingtonu a ministerstvo zahraničí v Pekingu však tvrdí, že nemají informace o kotvení lodi v přístavu provincie Če-ťiang.

Ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny členské státy k plnění svých povinností vyplývajících z rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2397, která umožňuje zemím zkontrolovat a zadržet každé plavidlo ve svých teritoriálních vodách, které se podezřele zapojilo do zakázaných aktivit se Severní Koreou.

Přítomnost lodi v čínském přístavu zdůrazňuje obavy USA a jejích spojenců z podpory Moskvy ve válce na Ukrajině ze strany Číny. Náměstek amerického ministra zahraničí Kurt Campbell nedávno uvedl, že Washington nebude "nečinně přihlížet", pokud Peking zvýší svou pomoc Rusku.

Britský ministr zahraničí David Cameron už dříve tento týden upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Londýn chce podle jeho slov spolupracovat se zeměmi tohoto regionu, aby s tím skoncoval. 

Cameron uvedl, že z Británie by se neměly do zemí sousedících s Ruskem vyvážet produkty, které by po následném zaslání do Ruska mohla Moskva použít k budování své vojenské mašinérie.

Ministr se vyjádřil k návštěvě kyrgyzské metropole Biškek v době znepokojení, které vyvolává nárůst prodeje bezpilotních zařízení a těžkých strojů z Británie do zemí, jako jsou Kyrgyzstán a Uzbekistán.

Televize Sky News informovala, že britský export do Kyrgyzstánu stoupl po uvalení sankcí na Rusko v důsledku jeho invaze na Ukrajinu o více než 1100 procent.

Peking přitom v úterý odmítl a odsoudil tvrzení Spojených států, že Čína podporuje válku rozpoutanou Ruskem na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií do dronů a řízených střel, díky čemuž Rusko může navyšovat svou zbrojní výrobu.

Jak informovala agentura AFP, mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin poukázal na to, že Spojené státy vznesly "neopodstatněná obvinění proti normálnímu obchodu" mezi Čínou a Ruskem, přičemž Washington schvaluje návrh zákona o pomoci Ukrajině. Takový přístup je podle mluvčího "extrémně pokrytecký a naprosto nezodpovědný a Čína je rozhodně proti němu".

Čína a Rusko v posledních letech zintenzivnily ekonomickou spolupráci i diplomatické kontakty a jejich strategické partnerství se od ruské invaze na Ukrajinu jen sblížilo.

Čína tvrdí, že v ukrajinském konfliktu je neutrální - dostává však kritiku za to, že se vyhýbá odsouzení Moskvy za její invazi ze dne 24. února 2022.

Se zmiňovaným obviněním přišel minulý pátek i americký ministr zahraničí Antony Blinken, když krátce před svou návštěvou v Pekingu obvinil Čínu, že pomáhá Rusku při jeho největší militarizaci od dob Sovětského svazu. Podle Blinkena Čína nepřímo podněcuje válku na Ukrajině dodávkami komponent, které Rusko pak používá ke své vojenské expanzi.

"Pokud jde o ruskou obrannou průmyslovou základnu, hlavním přispěvatelem k tomu je v současnosti Čína," řekl Blinken novinářům po setkání ministrů G7 na italském ostrově Capri. Dodal, že Čína takto "umožňuje Rusku pokračovat v agresi proti Ukrajině".

Američtí představitelé tvrdí, že Čína přestala Rusku poskytovat přímou vojenskou pomoc, ale mu poskytla dodávky dvojího použití, které například. ruským jednotkám umožnily přeskupit se na frontě. Tyto přesuny byly možné i pro velké zpoždění americké pomoci Ukrajině.

Čína popírá tvrzení, že pomáhá Rusku ve válce na Ukrajině, a trvá na tom, že nebude akceptovat "kritiku ani nátlak" pro své vztahy s Ruskem.

Mluvčí Wang v této souvislosti v úterý připomněl, že Čína si v otázce Ukrajiny vždy udržovala "objektivní a spravedlivý postoj, aktivně se zasazovala za mírové rozhovory a prosazovala politické řešení konfliktu".

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Čína lodní doprava

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy