Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Dne 22. listopadu požádala Světová zdravotnická organizace Čínu o poskytnutí informací ohledně tohoto náhlého nárůstu případů. Čínské zdravotnické úřady od té doby uvedly, že tento vzrůst je způsoben několika respiračními patogeny.

Jaké jsou tyto patogeny, které pravděpodobně způsobují tento vzestup respiračního onemocnění? A musíme se obávat, že některé z nich mají pandemický potenciál? 

Mycoplasma

Jedním z nich je bakterie Mycoplasma, která od června letošního roku způsobuje vysoký nárůst respiračních onemocnění v Číně.

Mykoplazmata se obvykle léčí v komunitě antibiotiky a hospitalizace není běžná. Může to vést k jevu zvanému „chodící pneumonie“, kdy rentgenový snímek hrudníku vypadá mnohem hůř, než se zdá pacientovi.

Na Tchaj-wanu však zprávy naznačovaly, že existuje vysoká úroveň antibiotické rezistence vůči baktérii Mycoplasma, což může vysvětlit, proč způsobuje více hospitalizací.

Chřipka

Během prvních dvou let pandemie COVID klesla chřipka na velmi nízkou úroveň kvůli rouškám a respirátorům, fyzickému distancování a dalším opatřením. Ale jakmile se život začal vracet do „normálu“, chřipkové infekce měly tendenci se vrátit zpět.

Chřipka je nejzávažnější u dětí mladších pěti let a starších osob, takže může přispívat k hospitalizacím u dětí.

RSV a adenovirus

Respirační syncyciální virus (RSV) může být také závažný u dětí a stejně jako chřipka během prvních dvou let pandemie téměř vymizel. Ale nyní je v širokém oběhu.

Adenovirus, který může způsobit řadu syndromů včetně gastroenteritidy a chřipkového onemocnění, byl také hlášen jako příspěvek k současnému propuknutí v Číně. Existují zprávy o dětech zvracejících a obrázky dětí, které dostávají nitrožilní tekutiny, pravděpodobně kvůli dehydrataci v důsledku gastroenteritidy.

Role COVID

SARS-CoV-2, virus způsobující COVID, může také způsobit zápal plic, ale méně u dětí. Na začátku pandemie jsme věděli, že SARS-CoV-2 může u asymptomatických dětí ukázat zápal plic na skenu hrudníku, takže i COVID může u dětí způsobit „chodící zápal plic “.

SARS-CoV-2 způsobuje u dětí více úmrtí než chřipka, takže pravděpodobně přispívá k přeplněnosti nemocnic.

Některé výzkumy naznačují, že SARS-CoV-2 může také vést k imunitní dysfunkci po infekci, což může vysvětlit neočekávaný nárůst dalších infekcí, včetně streptokokových infekcí a mykoplazmat, od pandemie.

Souběžné infekce

Lidé se mohou nakazit SARS-CoV-2 a dalšími bakteriemi nebo viry současně, což může také vysvětlit závažnost současné epidemie. Jedna studie ukázala, že koinfekce SARS-CoV-2 a mykoplazmou je velmi častá a vede k závažnějším komplikacím.

Může jít o novou pandemii?

Od září se objevují zprávy o propuknutí blíže nespecifikovaného onemocnění podobného chřipce a zápalu plic, spolu se známými příčinami chřipky A a B, SARS-CoV-2, RSV, pertuse (černý kašel), adenovirů a mykoplazmat. Potvrzuje to letošní nárůst respiračních onemocnění v Číně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Naproti tomu svět eviduje letos pokles ve srovnání s loňským rokem, což nám říká, že Čína skutečně zažívá více respiračních onemocnění, než se očekávalo.

Pokud by nebyla zjištěna žádná známá příčina tohoto náhlého nárůstu, vzbudilo by to větší obavy. Naštěstí bylo identifikováno několik příčin, což nám dává jistotu, že se nejedná o nový virus.

Mezi viry, které by mohly představovat pandemické riziko, patří ptačí chřipka, která může mutovat a přenášet se mezi lidmi. Čína byla dříve epicentrem ptačí chřipky, ale nedávná šíření typů H5N1, H3N8, H5N6 a H9N2 potvrzují, že riziko stále existuje. S častými výskyty u ptáků a savců se zvyšuje pravděpodobnost genetického promíchání mezi ptačí a lidskou chřipkou, což může vést k vytvoření nového pandemického chřipkového viru.

Riziko nových virů s pandemickým potenciálem roste zejména u virů šířících se vzduchem a způsobujících zápal plic. Aktuální situace v Číně nevypadá na spuštění nové pandemie, ale je důležité identifikovat neznámé případy zápalu plic a věnovat jim pozornost. Systémy včasného varování představují nejlepší možnost prevence další pandemie.

Rychlý nárůst dětských hospitalizací kvůli respiračním problémům v Číně tento měsíc vyvolal schůzku mezi čínskými zdravotnickými úředníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO), jak uvádí STAT, aby se určily příčiny respiračních onemocnění. V rozhovoru pro STAT hovořila o konverzaci, která proběhla, Maria Van Kerkhove, úřadující ředitelka oddělení pro epidemii a pandemii a prevence WHO.

"Slyšíte 'nediagnostikováno'." Lidé si myslí, no, to znamená, že museli vyloučit všechno ostatní, a proto je to pravděpodobně nové,“ řekla. "Slyšíte 'shluky', což znamená, že jsou tam nějací lidé spojeni v prostoru a čase." „Děti“ – což je vždy alarmující – „se zápalem plic“, což ukazuje na stupeň závažnosti. A slyšíte 'Čína'. Takže si myslím, že mnoho lidí se okamžitě vrátilo k začátku pandemie COVID-19 a pomysleli si: Ach Bože. Znovu ne."

Ale navzdory děsivým předpokladům Van Kerkhove řekl: „Jsme na mnohem lepším místě (než na začátku pandemie COVID-19 - poznámka redakce). Myslím si, že populační úroveň imunity se drží na docela dobré úrovni díky očkování, plus infekci v průběhu času. WHO však údajně poukázala na „propast v imunitě vytvořenou pandemií“ (jako je sociální distancování a pobyt doma) jako důvod nárůstu případů mykoplazmatické pneumonie.

Ve Francii podle listu Le Parisien zažívá země nárůst pohotovostních návštěv kvůli zápalu plic u dětí, který dosáhl úrovně, která nebyla pozorována nejméně 10 let, a jako pravděpodobného viníka uvádí bakterii mycoplasma pneumoniae. Ostatní země, včetně Tchaj-wanu a Indie, zůstávají v pohotovosti kvůli možnému propuknutí nemoci. Americké CDC zatím neoznámilo žádná neobvyklá ohniska ve Spojených státech.

Stejně jako mnoha jiným onemocněním lze i mykoplazmatické pneumonii předejít dobrou hygienou. CDC navrhuje následující:

  • Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem
  • Vyhození použitého kapesníku do odpadkového koše
  • Pokud nemáte kapesník, kašlete nebo kýcháte spíše do horního rukávu nebo lokte než do rukou
  • Často si myjte ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund
  • Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu.

Existují účinné způsoby léčby mykoplazmatické pneumonie, což je onemocnění s dobře známou historií. Mezi tyto léčebné možnosti patří léky, jako jsou azithromycin, tetracyklin, makrolidy a fluorochinolony.

Související

Více souvisejících

Suchý zápal plic Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 57 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 1 hodinou

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 2 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 7 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vatikán vydal normy, jak posuzovat nadpřirozené jevy

Vatikánské Dikasterium pro nauku víry vydalo nové normy pro posuzování údajných nadpřirozených jevů. Nový dokument vstoupí v platnost v neděli 19. května, informoval zpravodajský web Vatican News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy