CERN

CERN

Vědci z CERN se zaměří na výzkum Higgsova bosonu

Evropská laboratoř jaderného výzkumu (CERN) přijala novou výzkumnou strategii na příští léta. Laboratoř o tom dnes informovala na svém webu. Zaměřit se chce především na další měření vlastností Higgsova bosonu a zkoumání fyzikálních procesů při nejvyšších energiích. Cílem je tak co nejvíc využít potenciál Velkého hadronového urychlovače (LHC) po plánovaném zvýšení jeho výkonnosti.
Peter Higgs, CERN

CERN dokázal rozpad Higgsova bosonu

Ženeva - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) dnes oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dalšího milníku ve výzkumu Higgsova bosonu, když se jim podařilo dokázat jeho rozpad na dva takzvané kvarky b, neboli spodní kvarky. Informovala o tom agentura DPA.
Tři soutěsky, největší přehrada na světě

Za co lidstvo utratilo miliardy? Deset nejdražších lidských výtvorů v dějinách

Lidstvo každým rokem investuje miliardy dolarů do vojenského, technického a vědeckého rozvoje a pokroku. Ve většině případů ale není na první pohled viditelný, a proto není překvapením, že z deseti nejdražších věcí světa je velká část z nich veřejnosti prakticky neznámá. Ta známější část je naopak mnohdy lidským očím doslova skryta. Podívejte se s námi na přehled deseti nejdražších lidských výtvorů v dějinách.
Vědci

Fyzikové ohlásili objev nového typu částice

Ženeva - Vědci dnes ohlásili nález nové subatomární částice, od níž si slibují lepší pochopení soudržnosti hmoty. K objevu došlo díky Velkému hadronovému urychlovači (LHC), který je nejvýkonnějším na světě.
ISS

Nejdražší lidské výtvory v dějinách: Za co svět utratil miliardy?

Praha - Lidstvo každým rokem investuje miliardy dolarů do vojenského, technického a vědeckého rozvoje a pokroku. Ve většině případů ale není na první pohled viditelný, a proto není překvapením, že z deseti nejdražších věcí světa je velká část z nich veřejnosti prakticky neznámá. Ta známější část je naopak mnohdy lidským očím doslova skryta. Podívejte se s námi na přehled deseti nejdražších lidských výtvorů v dějinách.
Urychlovač částic, ilustrační fotografie

Nebezpečná nehoda? Do urychlovače částic vniklo zvíře

Bern – K pozoruhodnému incidentu došlo ve Velkém urychlovači částic (Large Hadron Collider) ve švýcarském CERNu. Do prostoru urychlovače se totiž dostal malý savec a o několik dní tak jeho spuštění oddálil. Informoval o tom server The Huffington Post.
Large Hardon Collider (LHS), ilustrační fotografie

Přepíšeme učebnice fyziky? Data z urychlovače vědcům nedají spát

Bern – Už od prosince minulého roku, kdy se ve výsledcích měření Velkého urychlovače částic (LHC) objevily pozoruhodné údaje, vědci spekulují, co tato měření znamenají a zda budeme brzy svědky objevu nové částice. Jak informoval server Science News, čtyři nové studie se snaží vysvětlit, co by mohlo fyziku v budoucnu čekat.
Velký urychlovač částic, ilustrační fotografie

Napětí v Cernu roste: Přichází fyzikální revoluce?

Bern – Velký urychlovač částic (LHC) CERNu naposledy změnil svět vědy potvrzením existence tzv. Higgsova bosonu. Nyní se ale vědci domnívají, že jsou díky němu na stopě dalšímu velkému objevu. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Peter Higgs v LHC tunelu v CERNu.

Nobelova cena za fyziku udělena za objev Higgsova bosonu

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali podle očekávání za objev nové subatomární částice, takzvaného Higgsova bosonu, britský fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Higgsův boson potvrzuje platnost současné teorie vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.
Vědci z CERN našli další stopu toho, kam zmizela antihmota

Vědci z CERN našli další stopu toho, kam zmizela antihmota

Ženeva - Vědci v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě odhalili další část skládačky, která má vysvětlit, proč antihmota ve vesmíru očividně chybí. Objevili prozatím čtvrtou známou subatomární částici, která při rozpadu upřednostňuje hmotu před antihmotou. Dosavadní teorie předpokládá, že po velkém třesku vzniklo stejné množství hmoty a antihmoty, dnes ale vesmíru dominuje hmota.

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 23 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy