chudoba

Ilustrační foto Komentář

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?

V posledních týdnech se na nás valí snad ze všech možných i nemožných stran vlna prohlášení, že prý jsme kvůli inflaci zchudli a ještě zchudneme… Strašné, jistě si řeknete. Jenže, málokdo z nás si dá tu práci podobná tvrzení nějak zasadit do kontextu. Co na tom, že statistiky v mnoha ohledech surové vyznění o „zchudnutí“ české populace nepotvrzují. A i samotná vyjádření některých postav veřejného života o chudobě spíše matou. Tak, jak je to tedy? 
Ilustrační fotografie.

Chudoba hrozí stále více lidem ve světě. Ušetřeni nejsou ani Češi

I v Česku, jak naznačují události z posledních měsíců loňského roku, lidé nevěří, že tuzemské úřady dokáží skutečně bojovat s rychle rostoucími cenami energií. Člověk se proto asi nesmí divit, že pak veřejnost „naskakuje“ na pochybná, ale o to jednodušší hesla o tom, kdo a za co může, a podléhá emocím, způsobeným třeba zprávami o tom, jak se rychle zvyšuje chudoba v Česku. Že je i kvůli energetickým komplikacím v celé Evropě chudoba na vzestupu, není radno podceňovat. Tenhle problém ale nemáme jen v Česku. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Chudoba i hazard jako problémy současného Česka. Jak to může jít ruku v ruce?

Říkat o Češích, že si nevidí kvůli své chamtivosti na špičku nosu, by bylo asi nošením dříví do lesa. Anebo nepokrytou urážkou. Doslova. Proč se ten člověk hned tak zpočátku textu čílí, řeknete si. No posuďte sami: Zatímco den co den můžeme v přímém přenosu sledovat jistě opravdové srdceryvné příběhy o tom, jak rodiny v Česku nemají na faktury za drahé energie nebo čím nakrmit své nejbližší kvůli inflaci, s o to větším klidem pak vyjde už jen psaným slovem zpráva o tom, že Češi prosázeli na právě finišujícím mistrovství světa ve fotbale už dvě miliardy korun. A to prosím tu dosud nebyly započítány výsledky ze semifinále a finále, které jistě přinesou další nuly ve statistikách navíc. 
Energetika, ilustrační fotografie

Češi se propadají do energetické chudoby. Už před krizí v ní bylo 900 tisíc lidí

V takzvané energetické chudobě bylo už před zdražováním a začátkem energetické krize zhruba 900.000 lidí z půl milionu domácností. Nemohli si dovolit dostatečně topit, za energie vydávali velkou část svých peněz či na nich dlužili a zároveň měli podprůměrný příjem. V těchto rodinách žila desetina českých dětí, tedy asi 220.000. S problémy se potýkalo i přes 300.000 důchodců a důchodkyň.
CZK

Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí

Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí. Nejčastěji jde o seniory, vícečlenné rodiny nebo samoživitele. Jejich situace se projevuje zejména neschopností přiměřeného vytápění, vysokými výdaji nad 40 procent disponibilních příjmů nebo problémy s placením účtů. Upozornila na to studie investiční společnosti Wood&Company, kterou firma poskytla ČTK.
CZK

Tržní příjmy domácností v sociálně vyloučených lokalitách jsou o třetinu nižší

Čisté tržní příjmy domácností v sociálně vyloučených lokalitách jsou o třetinu nižší než u běžné populace. Některé domácnosti mají tak nízké příjmy, že je nad hranici chudoby nezvednou ani sociální dávky. Uvádí to studie think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Vliv na příjmy domácností v sociálně vyloučených lokalitách má zejména horší vzdělanost a nižší ekonomická aktivita obyvatel.
Ilustrační foto

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají důvod

Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám, konstatují expertka na veřejnou politiku Sheril Kirshenbaumová a odborník na zemědělskou produkci Douglas Buhler v komentáři pro server The Conversation. Vědci z Michiganské státní univerzity se podíleli na výzkumu, v němž zhoršení možností své domácnosti opatřit si jídlo přiznalo 31 % respondentů.
Ilustrační foto

NÁZOR: Desetinu populace sužuje hlad. Jeden z důsledků pandemie, tvrdí akademička

Téměř desetina obyvatel Země - dle odhadů 768 milionů lidí - trpěla v roce 2020 podvýživou, konstatuje Jessica Eiseová, která přednáší socio-environmentální studia na Texaské univerzitě. V komentáři pro server The Conversation jako jeden z důvodů identifikovala koronavirovou pandemii, která zasáhla ekonomiku, pracovní trhy, narušila dodavatelské řetězce a zvýšila cenu potravin.
Lidé, ilustrační foto

Kvůli epidemii může v Česku přibýt až 200 tisíc chudých

V Česku by kvůli covidové epidemii mohlo přibýt až 200.000 chudých a sociálně vyloučených lidí. Spočítala to Agentura pro sociální začleňování. Výsledky zaslala ČTK. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) před začátkem pandemie hrozila příjmová chudoba 9,5 procenta obyvatel ČR, v přepočtu tedy asi milionu lidí.
Alkohol, ilustrační foto

Koronavirus dopadl na nízkopříjmové rodiny. Roste počet matek závislých na alkoholu

Koronavirová pandemie zhoršila situaci rodin, které již před krizí patřily mezi nízkopříjmové nebo byly ohrožené sociálním vyloučením. Brněnská nezisková organizace Ratolest zaznamenala negativní dopady především u žen, které jsou často v pozici samoživitelek a pracují v nejvíce postižených sektorech, jako je gastronomie. Trvale se zvyšuje počet klientek, matek, které problémově užívají alkohol, řekla ČTK za Ratolest Anna Kupcová.
chudoba, ilustrační foto

Před epidemií bylo 9,5 procent lidí pod hranicí příjmové chudoby

V Česku ubylo před začátkem koronavirové epidemie lidí, jimž hrozila příjmová chudoba. Jejich podíl meziročně klesl z 10,1 na 9,5 procenta. Příjmy domácností tehdy rostly. Na jednoho jejich člena připadalo předloni 209.800 korun čistého, tedy meziročně o 14.700 korun víc. Výsledky průzkumu o životních podmínkách za loňský rok dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Děti, ilustrační fotgorafie

Krabice od bot. Začíná sbírka pro chudé děti, pořadatelé čekají rekordní zájem

Na pomoc dětem ohroženým chudobou dnes začíná desátý ročník sbírky dárků, kterou pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dárky diakonie tradičně shromažďuje pod názvem Krabice od bot, letos poprvé mohou dárci připravit i krabici pro dospělé - rodiče samoživitele. Sbírka potrvá do 6. prosince a doplňuje ji on-line sbírka, která běží nepřetržitě.
chudoba, ilustrační foto

Pandemie prohlubuje propast mezi bohatými elitami a chudými, varuje politolog

NÁZOR – Pandemie by měly výrazně navozovat rovnost, protože ovlivňují každého, bohaté i chudé, černé i bílé, obyvatele venkova i měst – ostatně i prezident USA se nakazil koronavirem, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog a komentátor dodává, že nemoc covid-19 má ve skutečnosti zcela opačný efekt.
Ilustrační foto

Koronavirus žene desítky milionů lidí do extrémní chudoby. Z USA zní apel k akci

NÁZOR - Není přehnané říct, že roky po skončení studené války byly pomyslným zlatým věkem potlačování chudoby v celém světě, tvrdí editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník druhým dechem varuje, že podle aktuálních odhadů Světová banka ovšem jen letos vzroste počet lidí žijících v nejextrémnější chudobě v rozmezí 88-115 milionů.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy