Hizballáh

Izraelská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Válka mezi Íránem a Izraelem je na spadnutí. Přestože dříve měli společného nepřítele

Hrozí válka mezi Izraelem a Íránem. Konflikt, který by uvedl celý blízkovýchodní region do šoku, má kořeny v 90. letech minulého století. Poměrně překvapivé je, že když se v 80. letech Írán s Irákem pustili do vzájemné války, Izrael stál na straně Teheránu a poslal mu vojenskou pomoc za desítky milionů dolarů. Situace se ale změnila především se spuštěním íránského jaderného programu. Zatímco Izraelci opakovaně likvidují přední íránské vědce a ozbrojené milice v arabských zemích, Íránci hrozí židovskému státu absolutním zničením a označují jej za „rakovinu regionu“.
Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh)

Hizballáh varuje Izrael před rozpoutáním války proti Libanonu

Vůdce vlivného libanonského hnutí Hizballáh, Hasan Nasralláh, varoval Izrael, aby nerozpoutal válku proti Libanonu. Prohlásil to den poté, co byl při útoku v jižní části libanonského hlavního města Bejrút zabit zástupce šéfa palestinského militantního hnutí Hamas Sálih Árúrí. 
Hizballáh

Hizballáh. Kdo je třetím hráčem v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem?

Izrael se kromě vojenských střetů s palestinskou teroristickou organizací Hamás ostřeluje také na hrancích s Libanonem, kde čelí útoku hnutí Hizballáh. Jeho vznik se datuje do doby izraelské invaze do jižního Libanonu a stalo se významným hráčem v libanonské i regionální politice.
Válka v Izraeli: Snímky zachycující dění od sobotního (7. října 2023) napadení Hamásem.

Zapojení Hizballáhu do války proti Izraeli by mohlo být fatální pro existenci Libanonu

Válka mezi Izraelem a Hamásem může mít obrovské dopady na zemi, která se jí fakticky vůbec neúčastní a platí zejména za svou blízkost k celému konfliktu. Podle serveru Politico jsou nyní Libanonci „opět přilepeni k televizorům a nutkavě kontrolují své mobilní telefony, sledují každý zvrat potyček na hranicích a snaží se odhadnout, zda se blíží další válka“. 
Írán, ilustrační fotografie. Komentář

Proč Írán vede zástupnou válku proti Izraeli a nebojuje sám? Roli hraje geografie i hrozba střetu s NATO

Hamás potvrdil, že dostal k útoku na Izrael podporu od Íránu. Podle mluvčího skupiny Ghaziho Hamada se Teherán zavázal, že bude „stát na straně palestinských bojovníků až do osvobození Palestiny a Jeruzaléma“. Íránská podpora radikálním hnutím, která chovají nepřátelství k Izraeli, je notoricky známá a nijak překvapivá. Írán nemá moc jiných možností než vést zástupnou válku, přímá invaze proti židovskému státu je prakticky nemožná. 
Jan Daniel Rozhovor

Operace Accountability měla zlomit páteř Hizballáhu. V praxi nastal spíše opak, uvádí odborník Jan Daniel

Před třiceti lety, 25. července 1993, zahájil Izrael vojenské údery na území jižního Libanonu. Operace nazvaná Accountability (Zodpovědnost) byla jednou z epizod izraelsko-libanonského konfliktu, který se táhnul celá devadesátá léta a v pozměněné podobě trvá dodnes, upozorňuje vedoucí Centra pro studium globálních regionů na pražském Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že hlavním izraelským cílem bylo především militantní šíitské hnutí Hizballáh, přičemž ukázka míry destrukce, kterou je izraelská armáda schopná způsobit, proti němu měla obrátit politické špičky i veřejnost v Libanonu. Expert na Blízký východ rovněž připomíná, že se tak zcela nestalo, a tak po roce 1993 přišly další dva, ještě rozsáhlejší izraelské údery na Libanon, než konflikt v roce 2006 přinejmenším dočasně zamrzl.  
Ilustrační fotografie.

Na Izrael byly z Libanonu vypáleny rakety, k útoku se přihlásil Hizballáh

Nejméně deset raket dnes zamířilo k Izraeli z jižního Libanonu, uvedla dnes podle agentury Reuters izraelská armáda a doplnila, že podniká útoky na místa odpalu v Libanonu. K vypálení raket na sporné území pod izraelskou kontrolou poblíž libanonských hranic se přihlásilo libanonské militantní hnutí Hizballáh. Útok označilo za odpověď na čtvrteční nálety Izraele.
Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí izraelská armáda

Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí. Oznámila to dnes s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) agentura AFP. Útok se připisuje Izraeli, jehož armáda se k němu nevyjádřila. Izraelské sdělovací prostředky uvádějí, že byl útok proveden s využitím informací americké rozvědky.
Ministerstvo zahraničí

MZV ČR chce vytvořit právní základ pro cílené národní sankce

Ministerstvo zahraničí chce vytvořit právní základ pro cílené národní sankce vycházející z bezpečnostních zájmů České republiky. Reaguje tak mimo jiné na říjnové usnesení Poslanecké sněmovny, jež vyzvala vládu, aby v Evropské unii prosazovala opuštění konceptu rozlišování libanonského šíitského hnutí Hizballáh na politickou a vojenskou část a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací.
Rafík Harírí

Atentát na expremiéra Harírího: Člen Hizballáhu dostal pět doživotních trestů

V kauze atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, jenž zemřel společně s dalšími 21 osobami při útoku na automobilovou kolonu v Bejrútu v roce 2005, dnes zvláštní soud OSN odsoudil k pěti doživotním trestům člena libanonského šíitského hnutí Hizballáh Sálima Džamíla Ajjáše. Rozsudek byl vynesen v jeho nepřítomnosti, informovala agentura Reuters.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy