husitství

historie

Zranění sekyrou a sudlicí. Vědci zřejmě našli kosti husitů z bitvy u Lipan

Vědci z z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy asi našli v kostnici v Žehuni na Kolínsku kosti husitských bojovníků. Mohlo by jít o účastníky bitvy u Lipan. Mluvčí fakulty Petra Klusáková o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Bitva, kterou většina českého národa vnímá jako porážku a tragický konec slavného husitského období, se odehrála 30. května 1434 u vesnice Lipany nedaleko Českého Brodu.
Památník bitvy u Lipan

Jakou proměnu prodělaly hrady v době husitské a pohusitské?

Období husitství je mnohdy vnímáno spíše negativně. Poukazuje se na početné války, boření a vykrádání církevních staveb a celospolečenské napětí. V určitém ohledu se však jednalo o skutečnou revoluci, která sice zapříčinila konec starého, ale též vykročila vstříc pokroku. Do válečné taktiky zavedla střelné zbraně, vozovou hradbu atd. Stejně tak vylepšila obrannou stránku zpohodlnělých hradů, čímž zahájila novou kapitolu hradního stavitelství.
Hrr na ně: Husité v červenci opět obsadí pražský Vítkov

Čechy nelze pokořit silou? Bitva u Domažlic přinutila Řím k jednání

Během husitských válek bylo na našem území svedeno mnoho bitev, kromě slavných vítězství jako byla bitva u Sudoměře (přestože šlo o relativně malou a nepříliš významnou šarvátku) tam patří i bitva, která se prakticky ani neodehrála, protože 4. křížová výprava proti husitům skončila ještě dřív než pořádně začala.
Jan Žižka z Trocnova

První pražská defenestrace byla krvavá. Před 600 lety zažehla husitskou revoltu

Na počátku 15. století zmítaly českými zeměmi zejména náboženské spory mezi mezi přívrženci učení Jana Husa, upáleného v Kostnici 6. července 1415, a katolíky. Protesty gradovaly v Praze v roce 1419, kdy odpor proti zadržení několika kališníků vyvrcholil první pražskou defenestrací, při níž vylétlo z oken z Novoměstské radnice a pak padlo za oběť davu 13 konšelů. Defenestrace, která odstartovala husitskou revoluci a na dlouho změnila české dějiny, byla následkem shromáždění a pochodu po nedělní mši 30. července 1419 pod vedením radikálního husitského kněze Jana Želivského k Novoměstské radnici.
Historie, ilustrační foto

Kalich a Panna: Po slavných husitských hradech dnes skoro nic nezbylo

Období husitských válek sebou přineslo vlnu ničení a rabování, ale též určitý rozvoj a pokrok, který můžeme nejlépe vidět v rámci hradní architektury. Styl obrany a fortifikace hradů se značně změnil, stejně jako se změnila dobyvačná technika. Byť husitské války vyzkoušely nepřipravenost starých hradů, což vedlo k jejich zániku, daly též podnět ke vzniku nových hradů. Mezi ně patří i hrady Kalich a Panna, které krásně reprezentují nejen válečný, ale i náboženský konflikt této epochy.
Mistr Jan Hus

Vztahy Česka s Vatikánem skřípou. Proč máme jen "modus vivendi"?

Skepse českých národů vůči katolictví je starší, než by se na první pohled mohlo zdát. K prvnímu napětí mezi státem a katolickou církví totiž nedošlo až po komunistickém převratu v roce 1948, nýbrž už v samotných začátcích První republiky. Informoval o tom Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu Stoplusjednicka.cz.
Církev

Proradný kardinál Cesarini? Husité ho hnali, muslimům otevřel cestu do Evropy

Kardinál Cesarini je jednou z historických osobností církve, za nimiž rozhodně nestojí bohabojný odkaz duchovnímu životu ale daleko více politická angažovanost. Dnes mnozí kritici katolické církve poukazují právě na minulost čelních představitelů církve, pro které byly důležitější záležitosti politiky a moci než vztah člověka k nadpřirozenému.
Jan Žižka z Trocnova

Nejhorší sekty husitských Čech? Adamité byli "nudisté", Žižka mnohé z nich upálil

Bohuslav z Lobkovic, katolický humanista a známý literát počátku 16. století tvrdil, že tolik kacířstva se v těchto časech v Čechách rodí, že doby Husovy a Viklefovy proti současnosti zlatými časy. O tom, že Čechy prosluly jako země kacířů není vcelku pochyb, některé sekty ale byly příliš divoké i pro proslulé české kacíře. Jaké ale byly ty nejopovrhovanější z nich?
historie

Porážka husitských lotrů? Na bitvu u Lipan jsou dodnes Češi hákliví

Bitva u Lipan rozhodně patří mezi nejznámější bitvy české historie, konkurovat ji může snad jen Bílá hora. Podobně jsou přitom obě bitvy vryty i do paměti národa – jako katastrofické porážky Čechů. Jenomže byly Lipany opravdu katastrofou nebo to byla pouze poslední tečka za ničivými husitskými válkami? Historici se na tom dlouho nemohli shodnout.
Václav IV.

Zapomenutý Nový hrad u Kunratic: Místo, kde zemřel osudem zmořený král Václav IV.

Ne všechny středověké hrady se mohou pyšnit tím, že se staly dějištěm významných státních událostí. Vedle těch několik málo významných objektů, jako je například Pražský hrad, Křivoklát či Karlštejn sem patří i jeden menší hrad, který je v českých dějinách často opomíjen, byť i přes svou krátkou dobu života hrál významnou roli. Byl jím Nový hrad u Kunratic.
Hukvaldy

Hrad Hukvaldy pamatuje Přemyslovce, Karla IV. i husity. Nakonec se z něj stalo vězení pro nemravy

V úkrytu beskydských kopců se skrývá jedna z největších hradních zřícenin u nás. Objekt v sobě nese vzpomínky na Přemyslovce, Karla IV., husitské války, ale i chátrání v pozdějších dobách, kdy se takto rozsáhlá stavba stala jen těžko využitelnou. Dnes za návštěvu stojí nejen díky své starobylosti, ale i díky nádherné přírodě hukvaldské obory, která celý objekt obklopuje.
Mistr Jan Hus

Druhý život Jana Husa? Němci jeho dílo znali lépe než Češi

V českém kalendáři je svátek Mistra Jana Husa usazený již pěkných pár století. Jeho mučednická smrt započala bouřlivé děje husitských válek a z Jana Husa se stal přes noc světec české reformace. Právě oslava svatého Jana Husa stála na počátku dnešního státního svátku. Ovšem Husovy myšlenky jeho vyznavači již tolik nepotřebovali a v mezinárodním kontextu je nejvíce ocenil Němec Martin Luther.
Historie, ilustrační foto

Česká hrdost postavená na prostituci? Husité měli prapodivný zvyk

Zcela logicky si každý spojí vznik fenoménu husitství v první řadě s postavou Mistra Jana Husa. Kostnický mučedník však byl jen jedním z hrdinů na počátku české revolty, která přerostla v jednu z nejvýraznějších událostí celého středověku v Evropě. Jedním z Husových předchůdců byl i horlivý kazatel Jan Milíč z Kroměříže. A ten měl jisté podivné zvyky.
Historie, ilustrační foto

Muž, který změnil historii Česka? Skoro nikdo ho nezná, nevíme ani, jak se vlastně jmenoval

Středověká církev neměla a ani nemohla mít velkou kontrolu nad tím, jak lidé vnímali křesťanství. To se projevovalo dlouhým soužitím starých pohanských praktik s křesťanskými svátky nebo tím, že vznikaly různé nestandardní výklady křesťanského učení – hereze. Jednou z nejvýznamnějších z nich bylo hnutí následující myšlenky Petra Valdese, které se snažilo obnovit tradici chudé církve a mělo velký ohlas i v Českém království.

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ANO vyzvalo vládu, aby zveřejnila částku, kterou Česko přispěje na nákup munice pro Ukrajinu

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby alespoň v hrubých obrysech zveřejnila částku, kterou Česká republika přispěje na nákup munice pro Ukrajinu zemím mimo Evropskou unii. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy