Ján Kuciak

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Dům zastřeleného novináře Kuciaka bude zbourán, vznikne památník

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice začne v úterý a na místě v budoucnu vyroste památník svobody slova. ČTK o tom dnes informoval úřad Trnavského kraje, který projekt připravil a financuje.
Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Pavol Baboš Rozhovor

Pro mnohé slovenské oligarchy je současné dění odstrašující, říká 5 let po vraždě novináře Kuciaka politolog Baboš

Uplynulo 5 let od chvíle, kdy nájemný vrah Miroslav Marček zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka i jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Dvojitá vražda ze dne 21. února 2018, za níž podle vyšetřování stály oligarchické, na vrcholnou politiku napojené struktury, vedla k rozsáhlým protestům u našich východních sousedů. Nejenže přivodily pád tehdejšího premiéra Roberta Fica, ale předně ukázaly obrovskou nespokojenost se stylem vládnutí na Slovensku, uvádí politolog Pavol Baboš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na polarizaci společnosti a participací lidí ve veřejném prostoru z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě dále objasnil například to, proč s pětiletým odstupem mezi Slováky převládá spíše pocit zklamání a proč případ nakonec neukončil Ficovu politickou kariéru.  
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 
Veškeré volné chvíle trávili Ján Kuciak i Martina Kušnírová spolu. Oba žili jeden pro druhého. Osud jim bohužel vyměřil velice málo času. Tragickým se oběma stal 21. únor 2018, kdy je v jejich rodinném domě ve Veľké Mači zastřelil Miroslav Marček, ohavného zločinu se zúčastnil i Tomáš Szabó. Přátelé se ze smrti talentovaného investigativce i úspěšné archeoložky dodnes nevzpamatovali.

Soud na Slovensku začal opět projednávat případ vraždy novináře Kuciaka

Soud na Slovensku začal dnes znovu projednávat případ vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Specializovaný trestní soud tak učinil poté, co slovenský nejvyšší soud loni zrušil jeho dřívější rozhodnutí, kterým zprostil obžaloby Mariana Kočnera a jeho známou Alenu Zsuzsovou. Další tři dříve stíhání v této kauze, včetně vraha zmíněné dvojice, si po vynesení pravomocných verdiktů již odpykávají dlouholeté tresty vězení.
Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Prokuratura, která předložila soudu nové důkazy, chce zejména zvrátit dva osvobozující verdikty v tomto nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země. Už dříve byli v kauze po přiznání viny odsouzeni dva muži, jedním z nich je vrah zmíněné dvojice Miroslav Marček.
Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Na Slovensku si připomínají tři roky od vraždy novináře Kuciaka

Slovensko si dnes připomíná tři roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vpodvečer se k tomu koná on-line shromáždění, které svolala občanská iniciativa Za slušné Slovensko. Jejich památku dnes na bratislavském Náměstí SNP uctila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Veškeré volné chvíle trávili Ján Kuciak i Martina Kušnírová spolu. Oba žili jeden pro druhého. Osud jim bohužel vyměřil velice málo času. Tragickým se oběma stal 21. únor 2018, kdy je v jejich rodinném domě ve Veľké Mači zastřelil Miroslav Marček, ohavného zločinu se zúčastnil i Tomáš Szabó. Přátelé se ze smrti talentovaného investigativce i úspěšné archeoložky dodnes nevzpamatovali. Rozhovor

Při odkrývání dalších kauz je Ján stále s námi. Zdobil jej talent a nadhled, říká o Kuciakovi jeho šéf

ROZHOVOR – Chybí mu jeho humor, profesní zarputilost a čisté přátelství, které vyvěralo z jeho dobrosrdečné duše. Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, od níž 21. února uplynou tři roky, je pro šéfa investigativního týmu Aktuality.sk Marka Vagoviče stále živá. Jeho mladší kolega bravurně odkrýval mafiánské praktiky tehdejší garnitury, a tak se stal nepohodlným. „Vždy, když pracujeme na další investigativní kauze, tak si na Jána vzpomeneme. Říkám si, jak by asi postupoval a co by ještě zjistil. Stále je s námi. Měl neuvěřitelný talent, zdobil jej i nadhled,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marek Vagovič.
Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Slovenská prokuratura má prý nové důkazy v kauze vraždy Kuciaka

Slovenská prokuratura předložila soudu nové důkazy v případu vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla před třemi lety zavražděna i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Napsal to dnes slovenský list Sme. Nejvyšší soud se nyní zabývá odvoláním prokuratury vůči verdiktu soudu první instance, který loni zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a osvobodil také další obžalovanou Alenu Zsuzsovou.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu práci, říká Zdechovský

Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v zemědělství. Vyšetřování ohledně zneužívání dotací inicioval lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský společně se slovenským kolegou Ivanem Štefancem (KDH EPP). Navázali tak na práci investigativního novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn. „Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Také v České republice se prověřují dotace spojené s velkými firmami,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.
Ján Kuciak

Kauza Kuciak: Slovenský nejvyšší soud zpřísnil vrahovi novináře trest

Slovenský nejvyšší soud dnes zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Obžalovanému Miroslavu Marčekovi vyměřil 25 let vězení, tedy o dva roky více než soud první instance, před kterým se Marček k vraždám už dříve přiznal. Přísnější trest žádal prokurátor.

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy