Richard Nixon

Válka ve Vietnamu, ilustrační fotografie. Rozhovor

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček

Před padesáti lety, 27. ledna 1973, byla ve francouzské metropoli uzavřena série smluv, v nichž se signatáři – Severní a Jižní Vietnam, na Jihu operující prokomunističtí povstalci a Spojené státy – domluvili na ukončení dlouholeté války ve Vietnamu. Dohody měly přinést zastavení palby, stažení zbytků amerických vojáků, výměnu zajatců i rozdělení moci v Jižním Vietnamu. V praxi však otevřely cestu pro ovládnutí a sjednocení země pod taktovkou severovietnamských komunistů. Rozhodnutí americké administrativy prezidenta Richarda Nixona přenést odpovědnost za další vývoj výhradně na Vietnamce bylo ovšem správné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Pavel Hlaváček z Metropolitní univerzity v Praze. Autor knihy Vymaňování USA z vietnamské války v tomto směru vysvětluje, že konflikt se stal pro Ameriku zbytečnou zátěží, navíc přímo neohrožoval její národní zájmy.
Čína, ilustrační fotografie

KOMENTÁŘ: Americko-čínské partnerství z rozumu nahradil po padesáti letech studený mír

Uplynulo padesát let od chvíle, kdy Richard Nixon jako první americký prezident navštívil komunistickou Čínu, čímž otevřel cestu k normalizaci vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Krok, který někteří odborníci vnímají jako projev mistrovské strategie v tehdy probíhající studené válce mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, ve světle vývoje posledních let nabral poněkud hořkou pachuť. Někdejší „partnerství z rozumu“ totiž přerostlo ve vzájemné soupeření, které někteří politici a komentátoři označují za nový typ studenoválečného konfliktu.
Donald Trump

Politické zemětřesení v USA? Muž z Bílého domu naznačil, co přijde

Ve Washingtonu zuří debata o přístupu k vyšetřování prezidenta, konstatuje Joe Lockhart v komentáři pro server CNN. Politický konzultant a bývalý mluvčí amerického prezidenta Billa Clintona připomíná, že podle některých hlasů by demokraté měli agresivněji využívat všech příležitostí, aby hnali současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa k zodpovědnosti, třeba i prostřednictvím vyvolání impeachmentu, v jehož rámci by byly Trumpovy činy lépe prošetřeny.
Reza šáh Pahlaví

Íránský „božský stát" vznikl před 40 lety. Dnes má problémy. Vydrží? Padne?

Oficiálně se toho dne vydal z Teheránu pouze na výlet. Ve skutečnosti ze své země, kde vládla monarchie po 2 500 let, zoufale prchal. Íránský šáh Reza Páhlaví a císařovna Farah nastoupili 16. ledna 1979 v Teheránu do svého letadla směr Asuán v Egyptě. Před 40 lety, ani ne za tři měsíce, vyhlásil duchovní vůdce Ajatolláh Rúholláh Chomejní, který se v únoru vrátil z exilu v Paříži, islámskou republiku, píše německý liberálně-levicový list Der Tagesspiegel.
Ponorka třídy Golf II

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní a důvěryhodné. Takovým příběhem je i operace Azorian. Spojil se v něm šílený miliardář, CIA a potopená sovětská ponorka. Ani Ian Fleming by se nemusel za takový román stydět. Toto je však reálný příběh, jehož část je i dnes ukryta v přísně tajných archivech CIA.
John Fidgerald Kennedy a Richard Nixon se střetli v první televizní debatě

Manipulace, podrazy a falšování. Jak vypadala historicky první televizní prezidentská debata?

Ihned po konci prvního kola letošních prezidentských voleb se často skloňovaným souslovím staly „televizní debaty“. Budou? A kolik jich bude? Dvě nebo čtyři? Dnes již pokládáme televizní debaty kandidátů na všemožné funkce za klasickou součást politické kampaně. Ve Spojených státech pak dokonce nabraly rozměry obří televizní show (v posledních prezidentských volbách s jistým kabaretním přesahem). Kdy to ale všechno začalo, která debata spustila tuto lavinu a kdo se v ní střetl?
Donald Trump (1999)

Politická teorie šílenství: Čím se představitelé státu odcizují veřejnosti?

NÁZOR - Americký Donald Trump se snaží tvářit, že jeho známá nepředvídatelnost je dobrá věc. Zřejmě se domnívá, že jeho impulzivní druh chování přiměje odpůrce, aby mu šli s cesty a podřídili se jeho požadavkům. Ačkoliv má tato koncepce svoji logiku, Stephen M. Walt, profesor mezinárodní vztahů na Harvardu, upozorňuje na skutečnost, že v politice je nepředvídatelnost spíše ke škodě než k užitku.
Richard Nixon a Donald Trump

Kauza Watergate otřásla světem. Nyní se historie opakuje

Letos je to pětačtyřicet let od chvíle, co v USA vypukla nechvalně známa aféra Watergate. V červnu 1972 bylo zatčeno pět mužů za vloupání budovy Demokratického národního výboru. Nikdo tehdy netušil, že zatčení mají vazby až na to nejvyšší místo v Bílém domě a jejich akce nakonec povede až k rezignaci tehdejšího prezidenta Nixona. Po více než čtyřech dekádách od neslavného Nixonova konce má USA opět prezidenta, kterého mnozí podezřívají ze zneužití pravomocí.
Členové spiknutí H. R. Haldeman, D. Chapin, J. D. Ehrlichman a R. Nixon

Archivy se otevřely: Odtajnily Nixonovy nahrávky o Watergate i Vietnamu

Washington - Americké archivy ve středu zpřístupnily veřejnosti materiály týkající se aféry Watergate, která v 70. letech vedla k pádu prezidenta Richarda Nixona. Desítky hodin záznamů hovorů tehdejšího šéfa Bílého domu přinášejí i nová zjištění o válce ve Vietnamu či přibližují detaily Nixonova setkání s tehdejším sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem.

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 32 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

Zdroj: David Holub

Další zprávy