poplatky

Voda

Babišova vláda způsobila absurdní situaci? Kvůli minerálkám je poprask

Svaz minerálních vod kritizuje růst poplatku výrobcům balených vod za čerpání minerální vody. Rozhodnutí vlády podle organizace zvedne výrobní náklady. Svaz, který sdružuje výrobce balených minerálních vod v České republice, to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Podle skupiny Mattoni 1873 nevychází zvýšení poplatku z žádné logické úvahy.
Ilustrační foto

Stát chce zvýšit poplatek za čerpání minerální vody. Výrobci protestují

Od července se nejspíš zvýší poplatek výrobcům balených vod za čerpání minerální vody. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje růst ze současných šesti na devět korun za metr krychlový, návrh v pondělí projedná vláda. Poplatek se zvýšil naposledy v roce 2014, stát na něm vydělal v roce 2018 asi 18 milionů korun. Teď očekává 27 milionů.
Ilustrační foto

Poplatek z ubytování dopadne i na služby typu Airbnb. Zeman novelu podepsal

Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, například na služby typu Airbnb. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Pro příští rok novela v podstatě ponechává sazbu na nejvýše 21 korunách za osobu a den. O rok později by si obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až 50 korun za osobu a den.
Česká televize

Důchodci a Česká televize? Politici chtějí velkou změnu

Poplatky za Českou televizi by neměli platit senioři, tělesně postižení a zaměstnanci i živnostníci s nejnižšími příjmy. Tak zněl návrh poslanců Jaroslava Foldyna (ČSSD), exministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) , Mariana Bojka, Lubomíra Volného (dříve SPD) a Ivany Nevludové (JAP). Česká televize se k návrhu odmítla vyjadřovat.
Stanislav Křeček

Křeček rozsekl sporný případ: Vjezd do garáže není veřejným prostranstvím

Vjezd do garáže není veřejným prostranstvím a nelze ho zpoplatnit, upozornil zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. Zabýval se případem z Prahy, kdy úřad požadoval zaplacení místního poplatku za užívání veřejného prostranství po vlastníkovi domu, který na svůj sjezd do garáže složil stavební materiál.
Alena Schillerová

Za ubytování si připlatíme? Senát chce zvýšit horní sazbu, rozhodnou poslanci

Senát chce horní sazbu poplatku z ubytovacích kapacit zvýšit od příštího roku na 50 korun za osobu a den. Při pobytu delším než 60 dní má být sazba snížena na šest korun. Doporučil tak dnes přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) upravit novelu o místních poplatcích, jejíž sněmovní verze zachovává výši poplatku do roku 2021 na současných 21 korunách. O senátních úpravách rozhodnou poslanci.
Český rozhlas

Budeme víc platit za rozhlas? Rozpočet ČRo je časovaná bomba, varuje unie

Český rozhlas (ČRo) by měl zahájit kampaň za zvýšení koncesionářského poplatku, aby zajistil trvale udržitelné finanční zdroje. Devalvace jeho rozpočtu v posledních letech je časovaná bomba. Vyplývá to z doporučení hodnoticí zprávy Evropské vysílací unie (EBU). Koncesionářský poplatek je od roku 2005 měsíčně 45 korun. O jeho výši rozhoduje Sněmovna. Poplatek tvoří okolo 95 procent příjmů ČRo.
Petr Dvořák, generální ředitel České televize pro EuroZprávy.cz

Bude ČT zvyšovat koncesionářský poplatek? Dvořák prozradil, co je v plánu

Česká televize nebude pro stávající rozsah poskytovaných služeb minimálně do roku 2021 požadovat úpravu výše koncesionářského poplatku. Posledních deset let je v nezměněné výši 135 korun, jeho reálná hodnota je ale vzhledem k růstu cen o 24 Kč nižší. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Ilustrační foto

Revoluce v poplatcích za ubytování? Vláda schválila balík změn

Praha - Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě změní. Vláda dnes schválila návrh novely, podle kterého by se měl od roku 2020 vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy třeba na službu Airbnb. Ubytovací poplatek se sloučí s rekreačním a lázeňským. Maximální sazbu poplatku navrhuje ministerstvo financí od ledna 2020 na 21 korun za den, od roku 2021 na 50 Kč za den. Obce ale mohou zavést nižší poplatek. Hospodářská komora a Asociace hotelů a restaurací návrh podporují. Podle ekonoma BHS Štěpána Křečka budou zavedením poplatku de facto zdaněny služby sdílené ekonomiky, řádný výběr poplatku ale bude komplikovaný.
Český rozhlas

Přes miliardu na poplatcích? Tolik vydělal Český rozhlas

Praha - Za letošek už si Český rozhlas (ČRo) přišel na 1,05 miliardy za rozhlasový poplatek. Vyplývá to ze zprávy o pololetním výběru poplatků, kterou dnes projednala Rada Českého rozhlasu. Loni za celý rok činil výnos 2,046 miliardy korun.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy