psychiatrie

Ilustrační foto

Lékaři v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle veřejného ochránce práv zvyklí mluvit

Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na svém webu.
Ilustrační fotografie.

Psychiatrů je málo, za deset let přitom stoupl počet pacientů o 80 procent

Psychiatrům za deset let stoupl počet pacientů o 80 procent. Lékařů je ale málo, zejména pro děti. Na tiskové konferenci to dnes řekl místopředseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martin Anders. Ze studentů medicíny do oboru míří jen asi dvě procenta, nově by je podle něho mělo lákat více nepovinných předmětů, kde se s oborem seznámí.
Ilustrační foto

Děti v Nizozemsku čekají na psychiatrickou léčbu týdny

Systém péče o děti s psychiatrickými obtížemi v Nizozemsku se potýká se závažnými obtížemi. Děti s poruchami stravování, depresemi nebo sebevražednými sklony čekají na odbornou pomoc dlouhé týdny. Tisícovky dětí podle listu NOS jsou na čekacích listinách i téměř rok. Současná epidemie situaci ještě zhoršila.
Koronavirus SARS-CoV-2, foto: Martin Sanchez

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený problém

NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí koronaviru Agnes Arnold-Forsterová v komentáři pro server The Conversation. Historička medicíny z Bristolské univerzity zároveň poukazuje, že spolu s tím, jak mediálnímu zpravodajství dominuje covid-19, by šlo lehce zapomenout, že nadále existují i další nemoci, které nezmizely jen kvůli tomu, že jiná na sebe strhává všechnu pozornost.
Zdravotnictví

Znásilňování či elektrické šoky. V novozélandských ústavech bylo zneužito 250 tisíc pacientů

V novozélandských státních a církevních ústavech bylo v letech 1950 až 2019 zneužito na čtvrt milionu dětí, mladistvých nebo zranitelných dospělých. Oznámila to dnes novozélandská vyšetřovací komise ve své průběžné zprávě. Nejčastěji zneužívání čelily děti od pěti do 17 let a mezi nejběžnější formy patřilo fyzické či sexuální zneužívání či elektrické šoky.
Ilustrační foto

Jaký vliv má karanténa na mozek? Psychiatři zvedají varovný prst

Že karanténa nesvědčí mozku a vytrácí se empatie, neříkají jen psychologové a psychiatři, ale dosvědčuje to i výzkum mozkové aktivity. Nucená izolace ovlivňuje naši sociální citlivost, která sídlí v prefrontální kůrové oblasti mozku. Ta se často označuje jako "sociální mozek".
Alexandr Kasal Rozhovor

Když někdo o sebevraždě mluví, je nutné ho brát vážně, říká vědec NÚDZ. Jak v takových situacích jednat?

ROZHOVOR – Během nouzového stavu došlo k dramatickému nárůstu aktuálních duševních onemocnění. Kritéria některých z nich nyní splňuje až dvacet procent české populace. Se zhoršeným psychickým stavem zároveň stoupá riziko sebevražd, v jejichž počtu je Česko dlouhodobě nad světovým průměrem. Tomu má zabránit Národní plán prevence sebevražd, který spouští Národní ústav duševního zdraví. „Cílí na různé oblasti, ať už na vzdělávání klíčových profesí nebo zajištění dostupnosti služeb pro lidi procházející krizí,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz jeden z autorů plánu Alexandr Kasal.
Ilustrační foto

Placebo může pomoci. I když pacienti vědí, že jde o něj, tvrdí studie

Placebo se používá jako kontrolní vzorek při testování účinnosti nových léků. Je upraveno do stejné formy jako lék a v případě, že pacienti s placebem vykazují stejné zlepšení jako pacienti s lékem, je to výsledek sugesce tzv. placebo efektu. Nová studie prokázala, že placebo může mít terapeutickou účinnost na emoční tíseň i v případě, že pacienti vědí, že se jedná o placebo.
Koronavirus SARS-CoV-2

Peklo, viděla jsem lidi umírat. Lékaři varují před poruchou u lidí s covidem-19

Lékařská veřejnost varuje před nebezpečným trendem, jímž je rozvoj duševních a jiných psychiatrických a psychosomatických poruch v důsledku pandemie covid-19. Pacienti, u nichž měla nemoc těžký průběh, a tudíž museli být hospitalizováni, patří momentálně do rizikové skupiny z hlediska rozvoje posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 31 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Chladné počasí vydrží až do víkendu. Pak se vrátí oteplení

Zimní počasí se v Česku udrží do konce týdne. Oteplení dorazí až o víkendu, a příští týden se vrátí teploty kolem 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy