Rohingové

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)

Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často čelí záplavám

Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných uprchlických táborů, dnes dorazilo na ostrov Thengar Čár. Informovala o tom agentura AFP. Operaci kritizují organizace pro lidská práva, které poukazují na to, že nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

Indonéští rybáři objevili plavidlo s 94 vyhladovělými Rohingy, na pevninu zatím nemohou

Indonéští rybáři v pondělí u pobřeží nejsevernější indonéské provincie Aceh objevili dřevěnou bárku s 94 vyhladovělými a vysílenými Rohingy na palubě. Podle agentury AP to dnes oznámil představitel tamní policie. Není prý zatím jasné, odkud migranti cestovali a kam mířili. Uprchlíci tak stále zůstávají na rybářské lodi a vyčkávají na rozhodnutí Indonésie o jejich dalším osudu.
Ilustrační foto

Počet obětí covid-19 v jihovýchodní Asii roste, krize dopadá na rohingské migranty

Koronavirem se nově nakazili další občané Malajsie, Filipín i Indonésie. Tyto tři země navíc dohromady za uplynulých 24 hodin zaznamenaly téměř 30 nových úmrtí, z nichž polovina připadá na Indonésii. Tato čtvrtá nejlidnatější země planety v pátek překonala Filipíny v počtu nejvíc nakažených v oblasti Jihovýchodní Asie, uvedla agentura Reuters.
Uprchlíci, ilustrační foto

Rohingská krize je zpět. Malajsie nedovolila přistát dalšímu plavidlu s migranty

Malajsie nepovolila kvůli obavám z koronaviru přistání lodi s 200 rohingskými uprchlíky na palubě, kteří se snažili nelegálně dostat do země, píše dnes agentura AP s odvoláním na čtvrteční prohlášení malajských leteckých sil. Dříve tento týden média informovala o Rohinzích, kteří se vydali na podobnou neúspěšnou pouť do Malajsie, někteří z nich zemřeli na vyhladovění.
Ilustrační foto

U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, na moři hladověli dva měsíce

Nejméně 32 etnických Rohingů zahynulo na palubě lodi, která byla ve středu zachráněna u Bangladéše. Plavidlu s asi 400 hladovějícími pasažéry se nepodařilo dostat do Malajsie, kam mělo namířeno, a asi dva měsíce bloudilo po oceánu. Nejnovější bilanci obětí zveřejnila dnes agentura Reuters; původní zprávy hovořily o dvacítce mrtvých.
Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Genocida Rohingů? Žaloba na Barmu je zavádějící, ohradila se Su Ťij

Obžaloba z genocidy etnika Rohingů vznesená proti Barmě u Mezinárodního soudního dvora OSN podává "klamný a neúplný" obrázek o dění v Arakanském státě. Bezpečnostní složky zde čelily vnitřnímu konfliktu, který odstartovaly útoky rohingských ozbrojenců. Takto dnes u soudu v Haagu hájila svou zemi barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Ujišťovala, že pokud armáda má na svědomí válečné zločiny, budou jejich pachatelé stíháni.
Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů, které bylo vzneseno vůči Barmě. Zemi před soudem obhajuje barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která by měla v Haagu promluvit ve středu. Jednání potrvá do čtvrtka.
Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Odsun muslimských uprchlíků na ostrov? Část Rohingů souhlasí, tvrdí Bangladéš

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že ostrůvek ohrožují záplavy.

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá na evakuaci Rafáhu před plánovanou vojenskou ofenzívou

V období sílícího napětí mezi Izraelem a Íránem se izraelská armáda chystá na evakuaci palestinských civilistů z Rafáhu před plánovanou pozemní vojenskou ofenzívou do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy