Severní Irsko

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  
Rishi Sunak

Sunak vyzval k obnově fungování vlády v Severním Irsku

Britský premiér Rishi Sunak dnes vyzval k obnově fungování severoirské vlády, uvedla stanice BBC. Ministerský předseda tak učinil v den, kdy uplyne 25 let od uzavření Velkopáteční dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku. Činnost vlády v této části Spojeného království nyní svou neúčastí de facto blokuje hlavní unionistická strana, a to kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním v Severním Irsku.
Americký prezident Joe Biden.

Biden za pár dní navštíví Severní Irsko. Tamní policie varuje před hrozbou násilí

Ozbrojené disidentské skupiny plánují v Severním Irsku násilné útoky v době velikonočních svátků, kdy si tam lidé připomínají 25 let od uzavření mírové dohody. Podle agentury AP na to upozornila severoirská policie. Dohoda ukončila krveprolití, které tento region sužovalo 30 let. Do Belfastu 11. dubna přicestuje americký prezident Joe Biden.
Evropská unie, ilustrační foto

Zástupci EU a Británie formálně podepsali novou dohodu o Severním Irsku

Zástupci Británie a Evropské komise dnes podepsali dohodu o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.
Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 
Severní Irsko

O budoucnosti Severního Irska je rozhodnuto. EU a Británie po dvou letech dokončily dohodu

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která dnes Británii navštívila, začíná "nová kapitola" ve vztazích mezi Londýnem a sedmadvacítkou.
Londýn, ilustrační fotografie

Dohoda s EU o Severním Irsku se podle Británie blíží

Británie nejspíš už brzy oznámí, že se jí podařilo dohodnout se s Evropskou unií na změně pravidel obchodu v Severním Irsku, která obsahuje dohoda o brexitu. Britský vicepremiér Dominic Raab dnes stanicím BBC a Sky News řekl, že řešení dlouhodobého sporu mezi Londýnem a Bruselem je "na spadnutí" a dohoda je otázkou dní, nikoli týdnů. Zpravodajové BBC odpoledne uvedli, že oficiální oznámení může přijít ještě dnes, vzápětí ale očekávání opět zmírnili.
Velká Británie, ilustrační foto

Británie se blíží uzavření dohody s EU o pravidlech v Severním Irsku

Evropská unie a Británie se blíží uzavření dohody, která by upravila pravidla ohledně Severního Irska stanovená ve smlouvě o brexitu. Řekl to dnes irský premiér Leo Varadkar. Podle zpravodajského serveru BBC lze na pozitivní vyústění komplikovaných jednání usuzovat i z toho, že se měl král Karel III. dnes v Londýně setkat s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Schůzka ale nakonec byla z provozních důvodů zrušena.
Velká Británie

Británie a EU se blíží pobrexitové dohodě o Severním Irsku

Británie a Evropská unie uzavřely celní dohodu, která by mohla otevřít cestu k ukončení sporů ohledně Severního Irska po odchodu Británie z Evropské unie (EU). EU kromě toho, že přijala plán, který by zamezil nutnosti rutinních kontrol výrobků směřujících do Severní Irska, také souhlasila, že Evropský soudní dvůr by mohl rozhodovat o otázkách severního Irska pouze v případě, že mu případ postoupí severoirské soudy. Informoval o tom web deníku The Times s odvoláním na informované zdroje.
Joe Biden

USA a Británie jsou odhodlány chránit severoirskou mírovou dohodu, uvedl Biden

Spojené státy a Británie jsou odhodlány ochránit dohodu, která ukončila konflikt v Severním Irsku a je citlivou otázkou jejich vzájemných vztahů. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký prezident Joe Biden, který se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN poprvé sešel s britskou premiérkou Liz Trussovou.
Král Charles III.

Karel III. zavítal do Severního Irska, setkal se s tamními politiky

Britský král Karel III. dnes s manželkou Camillou navštívil severoirskou metropoli Belfast, kde se setkal se zástupci místních pěti politických stran, včetně republikánské Sinn Féin. Královský pár se poté spolu s britskou premiérkou Liz Trussovou zúčastnil bohoslužby za zemřelou Alžbětu II. v katedrále svaté Anny, píší britská média.
Severní Irsko

ROZHOVOR: Operace Banner je stále neuzavřené téma. Odborník popsal nejdelší kontinuální nasazení britské armády

Poslední červencový den roku 2007 oficiálně skončilo téměř osmatřicetileté nasazení britských ozbrojených sil v Severním Irsku. Na počátku Operace Banner panovala naděje, že po zvládnutí tamních nepokojů a uklidnění situace ponechají vojáci odpovědnost za pořádek v regionu místní policii, vysvětluje Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny v rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné objasnil, jak se původně pořádková operace změnila v protipovstaleckou a protiteroristickou a proč ji provázely poměrně velké ztráty na životech. Nastínil také, jakou roli sehrál brexit v dalším vývoji severoirské otázky.
David Trimble

Zemřel severoirský expremiér a držitel Nobelovy ceny za mír David Trimble

Ve věku 77 let dnes zemřel bývalý severoirský premiér David Trimble, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na severoirskou Ulsterskou unionistickou stranu (UUP), kterou Trimble na přelomu tisíciletí vedl.
Edinburgh, Skotsko.

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nové restrikce

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy