sibiř

Vladimir Putin.

Putin ve videu na konferenci o klimatu hovořil o ochraně ruských lesů

Rusko přijímá energická opatření, aby zachovalo své lesy, které tvoří asi pětinu všech lesů na světě. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin v předem nahraném projevu k účastníkům konference OSN o klimatu COP26. Putin, podobně jako čínský vůdce Si Ťin-pching, nepřicestoval do Glasgow, kde se konference koná, ale v černomořském letovisku Soči pořádá pořady ohledně zvyšování obranyschopnosti země.
Lesní požár

Lesní požáry na Sibiři už poničily plochu velkou skoro jako Česko

Lesní požáry v Jakutsku na východě Sibiře už poničily porost na ploše přesahující sedm milionů hektarů. Uvedl to dnes šéf státních lesů Ivan Sovětnikov. Jde o plochu odpovídající téměř rozloze České republiky. Podle Sovětnikova, šéfa federální agentury Rosleschoz, jde ale jen o zlomek jakutských lesů.
studium

Student na Sibiři si stěžuje. Kvůli online výuce musí šplhat na strom, jinak signál nechytí

Ruský student si postěžoval gubernátorovi Omské oblasti na Sibiři, že kvůli distanční výuce musí šplhat do korun stromů, protože jinak se na venkově k internetu nepřipojí. Patří totiž k vysokoškolákům, kterým úřady na pokyn gubernátora nařídily učit se na dálku z domova. V koruně břízy, ze které adresoval i svou stížnost gubernátorovi, ale v sibiřských mrazech již onemocněl zápalem plic.
Teplotní rekord, ilustrační foto

Vědci upozornili na další důkaz klimatických změn. Ukázali do Ruska

Na Sibiři je podle zjištění vědců od začátku roku o 5 stupňů Celsia vyšší průměrná teplota, než je obvyklé. Předpokládá se, že oblast kolem severního pólu se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Podle odborníků jsou extrémní teploty na Sibiři jasným důkazem změny klimatu na naší planetě.
sibiř

Na Sibiři padl nový rekord. Bylo 38 stupňů

Ruské sibiřské město, které je známé obrovskými výkyvy teplot, zaznamenalo v sobotu nový teplotní rekord. Meteorologové ve Verchojansku naměřili 38 stupňů Celsia, napsala dnes agentura AP s odvoláním na internetový server Pogoda i Klimat, který mapuje počasí v Rusku.
Ropovod

Únik nafty v Rusku může být ničivější než havárie Deepwater Horizon, tvrdí vědec

NÁZOR - Zhruba 19 milionů litrů nafty, které unikly ze skladovací nádrže elektrárny nedaleko ruského města Norilsk, představuje smrtící hrozbu pro obyvatele, floru a faunu v regionu, varuje Christopher Reddy v komentáři pro server CNN. Vědec z Woodholeského oceánografického institutu upozorňuje, že i ruský prezident Vladimir Putin, který se o životní prostředí příliš nestará, vyhlásil stav ohrožení.
Alkohol

V sibiřském Jakutsku zrušili zákaz prodeje alkoholu

Hlava ruského autonomního Jakutska Ajsen Nikolajev zrušil s platností od dnešního dne "suchý zákon" v obcích tohoto sibiřského regionu, nicméně dobu, během které se alkohol smí prodávat, omezil na čtyři hodiny. Oznámila to agentura Interfax.
Požár

Na Sibiři vzplála ubytovna pro migranty, uhořelo 11 lidí

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.
sibiř

Sibiř prožívá "zlatou horečku", doplácí na to pravěká naleziště

V Rusku sice sloni nikdy nežili, přesto Rusko už od carských dob patří k největším vývozcům slonoviny na světový trh. V současnosti, kdy ve světě platí zákazy obchodovat se slonovinou, se z Ruska každý rok jen podle oficiálních údajů vyveze více než 120 tun mamutích klů, upozornil server Sibir.Realii. Rubem této "zlaté horečky" se ale jeví "paleontologická apokalypsa" v podobě ničení pravěkých sídel a nalezišť.
Zlato

Objeven zlatý poklad. Katastrofa na Sibiři má překvapivou dohru

Nečekanou dohru má sobotní neštěstí v ruském Krasnojarském kraji, kde při protržení přehrady zahynulo 15 lidí a dalších pět se pohřešuje. Podle ruských vyšetřovatelů v jednom z objektů původně zatopených kvůli přehradní nádrže byl nalezen uzamčený sejf s 18 kilogramy zlata. Přehrada postavená bez povolení byla součástí zlatých dolů společnosti Sibzoloto.
Dmitrij Medveděv

Příčina katastrofálních požárů na Sibiři? Hypotéza, kterou šíří Kreml, neobstojí

Žhářství nemohlo být příčinou katastrofálních lesních požárů na Sibiři během letošního léta, prohlásil šéf státní agentury Rosleschoz, která má hospodaření s lesy v Rusku na starosti. S tezí, že sibiřské lesy podpalovali lidé, kteří se tak snažili zamaskovat stopy po nelegální těžbě, před časem přišel předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv.
Požár

Ohnivá zkáza na Sibiři: Dým dorazil do USA, katastrofa vyvolává veřejné protesty

Plocha hořícího lesa se za posledních 24 hodin na Sibiři dál zvýšila, zejména v obtížně dostupných oblastech, kde hasiči proti ohni nezasahují. Napsala to dnes agentura Interfax s odvoláním na tiskovou zprávu ruské protipožární služby. Nejvíce požárů zuří v Irkutské oblasti, největší plochu nehašených ohnisek zaznamenali záchranáři v Jakutsku.

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 33 minutami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy