vzdělání

Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 
Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Vladimír Balaš

Změní se učivo pro ZŠ? Finální návrh má být do ledna, uvedl Balaš

Návrh koncepce, podle které by se měly dělat úpravy vzdělávacího programu pro základní školy, by měl být podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) k dispozici v lednu 2023. O koncepci budou ještě debatovat odborníci, zásadní změny dokumentu oproti v listopadu představené verzi ale ministerstvo školství (MŠMT) podle své mluvčí Anety Lednové neočekává. 
Děti se v září vrátily po prázdninách po škol. Rozhovor

Šikana poškozuje psychické zdraví dítěte. Hrozí sebepoškozování nebo deprese, varuje psychoterapeutka

Začal nový školní rok, a s ním se opět intenzivněji otevírá téma dětské psychologie. Prvňáčci na základních školách i studenti prvních ročníků na školách středních přicházejí do nového prostředí. Po dlouhotrvajícím období s online výukou kvůli covidu situaci nemusí nést lehce, podepsat se na nich může také případná šikana. „Nejtěžší je sdělení vlastních dětí nezveličovat ani nezlehčovat. Každý případ šikany si žádá individuální přístup k řešení,“ řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz psychoterapeutka Lenka Suchá.
Petr Gazdík (STAN)

Česko se pro budoucí úspěch musí více zaměřit na celoživotní učení, uvedl Gazdík

Pro úspěšné zvládnutí čtvrté průmyslové revoluce musí ČR nyní změnit vzdělávání tak, aby kladlo větší důraz na celoživotní učení. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) to dnes řekl na sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Zhruba 60 procent prvňáčků, kteří nastoupí do škol od září, podle něj bude ve svém životě později vykonávat zatím neexistující profese. Poukázal na to, že ekonomika bude potřebovat jiné dovednosti než doposud, výuka se tomu proto musí přizpůsobit.
Petr Gazdík (STAN)

Gazdík se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahu k modernizaci vzdělávání

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahů k modernizaci vzdělávání. Řekl to dnes v on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání. Úspěch připravovaných změn ve školství podle něj bude do velké míry záležet právě na tom, jak se s nimi ztotožní neodborná veřejnost.
Ilustrační foto Komentář

Kam kráčíš, české školství? Stát ke vzdělávání stále přistupuje jako v předminulém století

České školství (stále!) neodpovídá potřebám zaměstnavatelů. Trpí problémy, které dlouhodobě neřeší a přesto, že se díky posledním měsícům ukázalo, že kvůli problémům s docházkou dětí a studentů do škol je schopné reagovat i na velmi těžké výzvy, přístup státu k němu neodpovídá 21. století. Nejen, že neumíme poslouchat rady od zkušenějších a chytřejších, ale i když poslechneme, neumíme pak většinou ta doporučení převést do každodenní praxe. Bohužel, nejen ke škodě současných dětí a škol, ale ke škodě všech těch budoucích studentů a institucí.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Opravujeme školy a připravujeme se na prvňáčky, shodují se starostové obcí zasažených tornádem

Oběma se už v hlavách rýsuje slavnostní projev, který zítra přednesou prvňáčkům při startu nového školního roku. Starostové jihomoravských obcí, kterými se v červnu prohnalo tornádo, uvítají žáky v improvizovaných podmínkách. První muž Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09) bude sice řečnit v původní budově, ale jeho slova mohou rušit rány kladiv i zvuk sbíječek. „Jsme šťastní, že se nám alespoň částečně podařilo zprovoznit školu. Jelikož není kompletně dodělaná střecha, tři ročníky budou jezdit do Dolních Bojanovic,“ říká pro EuroZprávy.cz Košut. Škola naopak zůstane zavřená v Hruškách. „Děti v ní uvítáme až kolem Vánoc, všechny tak čeká dojíždění do Tvrdonic,“ přibližuje starostka Hrušek Jana Filipovičová (za KDU-ČSL).
Děti se vrátily do školních lavic.

Ve školách se možná i kvůli koronaviru mění zájem o vzdělávání

V mateřských školách v minulém školním roce ubyla pětina dětí mladších tří let a na úrovni základních škol narostl zájem o individuální vzdělávání a o odklad povinné školní docházky. Důvodem může být i epidemie covidu-19, kvůli které se někteří rodiče rozhodli nechat děti doma. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli pracovnice Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Školství, ilustrační fotografie.

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství a navýšení platů zaměstnanců škol. Shodli se na tom zástupci školských odborů, asociací a společnosti EDUin. Za minus označili mimo jiné to, že kabinet ustoupil od podpory úpravy zákona, podle které by učitelé měli mít nárok na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy.
Lukáš Bartoň (Piráti)

Rok distanční výuky. Část žáků ji nezvládá, jiné přiměla k samostatnosti, říká poslanec Bartoň

Je rozčarován, že i po roce zůstávají uzavřeny školy a stále jen probíhá distanční výuka, která započala na den přesně před dvanácti měsíci. Místopředsedovi Sněmovního školského výboru Lukáši Bartoňovi (Piráti) vadí, že vláda během krize dokázala pouze vypnout vzdělávací ústavy a problém detailněji neřešila. „Neudělalo se vůbec nic pro studenty či žáky, kteří nezvládají distanční výuku. Může nám tak vyrůst část generace, která díky nedostatku vzdělání bude přijímat radikální názory anebo sdílet dezinformace,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec Lukáš Bartoň.
Jana Černochová (ODS)

Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol, distanční výuky nezvládali, říká pro EZ Černochová

Je na ní patrná úleva, že se od minulé středy vrátily nejmenší děti do lavic. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která má na městské části v gesci školství, se usilovně angažovala, aby se žáci prvních i druhých tříd mohli učit prezenčně. „Měli jsme ještě od bývalého ministra zdravotnictví Prymuly k dispozici studii, podle níž nejmenší dovedou čelit nákaze koronaviru. Jsem ráda, že jsem i díky písemným interpelacím přesvědčila ministra školství Plagu, aby s návratem souhlasil. Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol,“ říká pro EuroZprávy.cz Černochová.
ZŠ Kladská, ilustrační foto Rozhovor

Prvňáci po pauze dobře čtou, ale špatně drží tužku. Problémy jim dělá i zdravení, říká ředitelka Vávrová

ROZHOVOR – Pochvalovala si, v jak dobré formě se po měsíční vynucené pauze vrátily nejmenší děti do lavic. Ředitelku Základní školy Kladská na Praze 2 Kateřinu Vávrovou překvapilo, jak žáci první třídy dobře čtou. „Jediným problémem u nich je, že špatně drží v ruce tužku, což jsme ale předpokládali. Postřehly jsme ale s kolegyněmi, že nejmenší trochu ztratili sociální návyky jako, že když ráno vejdou do školy, musejí pozdravit,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Kateřina Vávrová.
Ilustrační fotografie

Věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží. Riziko nákazy hrozí, ale nebuďme hysteričtí, říká Černý

Z jeho hlasu vyvěrala radost i spokojenost. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý vítá rozhodnutí ministra zdravotnictví Jana Blatného, který v lepšící se koronavirové situaci povolil od příští středy otevřít třídy pro žáky prvních a druhých ročníků. „Uleví se učitelům, dětem i rodičům, protože pro nejmenší žáky nebyla distanční výuka vhodná,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Černý.
Ondřej Andrys (vpravo)

Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys

Česká školní inspekce nemůže vstupovat do sporu rodičů, kterým se nelíbí, že v době distanční výuky musejí nadále hradit soukromým vzdělávacím zařízením školné. Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys tvrdí, že stát není oprávněn, aby vstupoval mezi privátní subjekt a zákonné zástupce žáka. „Pokud má ale rodič výhrady ke kvalitě distanční výuky, může se obrátit na Českou školní inspekci,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Andrys.
Lukáš Bartoň (Piráti) Rozhovor

Rodiče se bouří a odmítají platit za distanční výuku školné. Nechápu je, učitelé nic nešidí, říká Bartoň

ROZHOVOR – Čiší z nich hněv a bezradnost. Rodiče dětí, kteří studují na soukromých školách, se v době zavřených vzdělávacích zařízení dožadují, aby nemuseli platit drahé školné anebo si alespoň vymohli určitou slevu. Pirátský expert na školství Lukáš Bartoň však tvrdí, že stát zákonným zástupcům nemůže nikterak pomoci. „Jelikož jde o vztah mezi zákazníkem a školou, která poskytuje nabízené služby, tak žádný politik ani vláda nemůže mezi ně vstupovat a cokoli nařizovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy