Co skutečně leží na dně světových oceánů? Vědci spočítali, kolik plastu jsme už nastřádali

Na dně světových oceánů se nahromadilo od tří do 11 milionů tun plastového odpadu, uvádí nová studie australských a kanadských vědců. 

Studii vypracovali vědci z Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO) a Torontské univerzity a zaměřuje se na větší předměty, jako jsou sítě, sklenice nebo plastové tašky.

Pomocí dálkově ovládaných podmořských vozů (ROV) se podařilo vyčíslit, kolik plastového odpadu přibližně skončí na mořském dně a kde se nahromadí předtím, než se rozloží na menší části a smíchá s mořským sedimentem, uvedla Denise Hardestyová z australské CSIRO. Na dně oceánů se podle studie nachází tři až 11 milionů tun plastu.

"Víme, že do našich oceánů se každý rok dostanou miliony tun plastového odpadu, ale nevěděli jsme, kolik z tohoto znečištění skončí na dně oceánů," řekla Hardestyová.

Vědci tvrdí, že vzhledem k tomu, že se do roku 2040 očekává zdvojnásobení spotřeby plastů, je pro ochranu mořských ekosystémů a volně žijících živočichů klíčové pochopit, jak a kam se tento odpad v oceánu přenáší.

Znečišťování plasty na mořském dně může být až 100krát větší než množství plastů plovoucích na hladině, uvedla vedoucí studie Alice Zhuová.

Oceánské dno se stalo jakýmsi zásobníkem pro velkou část plastového odpadu. Podle studie "situaci zhoršuje pomalá rychlost rozkladu plastů v chladném prostředí s nedostatkem kyslíku a UV záření".

Na základě výsledků studie se 46 procent odhadované plastové hmoty nachází v hloubce nad 200 metrů a zbývajících 54 procent sahá do hloubky 11.000 metrů.

Související

Více souvisejících

Moře Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy