70 let od začátku vysílání Svobodné Evropy. Obyvatele povzbuzovalo v odporu proti komunismu

KOMENTÁŘ PAVLA ŽÁČKA - Rádio Svobodná Evropa (Radio Free Europe, RFE), které začalo do Československa vysílat právě před sedmdesáti lety, se velmi brzy stalo symbolem odporu proti komunistickému režimu.  A to v době, kdy ve střední a východní Evropě, v zemích za železnou oponou vrcholily krvavé represe. Počty totalitních mocenských složek a jejich pomocníků dosáhly vrcholu, stejně jako počty vězňů a internovaných v táborech nucených prací i uranových dolech, či pomocných technických praporech.

Reklama

Brutální komunistická propaganda tehdy působila na miliony občanů žijících v prostoru na západ od hranic Spolkové republiky Německo a spojeneckých zón v Rakousku až po sovětské hranice, zdůrazňovala jeden jediný možný model života společnosti, popírající a potírající ve jménu třídního boje a sociálního inženýrství demokracii, pluralismus a svobodu. Kromě dočasně existujících ilegálních časopisů a občasných letákových kampaní nebylo možné nijak v Československu a dalších zemích projevit vlastní názor.

Jako první se v éteru ozvala československá redakce

Situace se zásadně změnila právě 1. května 1951, kdy bylo završeno úsilí nejenom americké administrativy, včetně Národního výboru pro Svobodnou Evropu (National Committe for Free Europe, NCFE), ale také nevládního sdružení Tažení na svobodu (Crusade for Freedom), které uspořádalo ve Spojených státech celonárodní sbírku, aby mohla být vytvořena navenek nezávislá rozhlasová stanice, jako specifická platforma exilových představitelů.

Americká vláda se již od konce čtyřicátých let snažila vytvořit rozhlasovou stanici, jejíž hlas prorážel železnou oponu, protínající Evropu, která by mohla dát naději milionům lidí žijících pod knutou komunismu. Ústředí nové rozhlasové stanice sídlilo v New Yorku, nicméně jednotlivé národní redakce byly umístěny do bavorského Mnichova, uprostřed bývalé americké okupační zóny, a nepříliš daleko od hranic s komunistickým blokem.

Součástí Rádia Svobodná Evropa byly nejenom jednotlivé národní redakční kolektivy, ale také rozsáhlé analytické týmy, které sbíraly informace zpoza železné opony, zejména od stovek a tisíců uprchlíků, které se mnohdy staly podkladem k vysílání. Obsahem rozhlasových relací bylo vlastně téměř vše, co nemohli posluchači slyšet a číst v důsledku komunistické cenzury ve svých zemích.

Nešlo tedy jenom o přenášení informací o dění ve svobodném světě, ve Spojených státech, západní Evropě a všude jinde, ale i o formulování a vracení informací získaných o dění v cílových zemích střední a východní Evropy. Součástí této americké strategie se stalo nejenom pravdivé informování, ale také konkurování komunistické propagandě, povzbuzování obyvatel k projevům odporu, a to v rámci komplexní „rollback“ strategie.

Jako první začala vysílat právě československá redakce. Šlo o vyvrcholení úsilí nemalé skupiny exulantů v čele s Pavlem Tigridem, význačným novinářem, který měl již z doby druhé světové války bezprostřední zkušenost s vysíláním BBC do okupovaného Československa. Jeho záměrem z konce roku 1950 se Rádio Svobodná Evropa řídila vlastně až do pádu komunistických režimů v Evropě: „Existence vysílačky tohoto typu a celého vysílání v podobě, která je popsána na následujících stránkách, je sama o sobě velmi silným politickým argumentem. Domnívám se, že propaganda a politický záměr jsou skryté v každém z vysílaných pořadů, neboť se nesnaží pouze analyzovat komunistické postupy a metody a poukazovat na čiré lži komunistické propagandy, nýbrž je také jejich cílem nabídnout posluchači to, co mu komunistický režim nemůže poskytnout: pravdivé informace, vzdělání a zábavu.“

Západní svět tehdy čelil různě odstupňované agresivní sovětské politice, a to nikoliv pouze v její nejbrutálnější válečné podobě na Korejském poloostrově. Nebylo divu, že Rádio Svobodná Evropa se postupně stalo jedním z nejdůležitějších nástrojů psychologického boje s komunistickým blokem, který se i přes veškerou snahu totalitního mocenského aparátu nikdy nepodařilo úplně paralyzovat ani vyrušit.

Tigrid se mýlil, vraždící režim se u moci udržel

Slavnostní zahájení vysílání Svobodné Evropy bylo spuštěno v jedenáct hodin dopoledne, kdy se na střední vlně 417,2 metry ozvalo nejprve česky  „Hlas svobodného Československa, toto je rozhlasová stanice Svobodná Evropa“ a následně slovensky „Hlas slobodného Československa, toto je rozhlasová stanice Slobodná Európa.“

Již během prvního dnes vysílání právě programový ředitel československé redakce RFE Pavel Tigrid sliboval, že budou posluchače v Československu pravdivě a pravidelně informovat o tom, co se děje ve svobodném západním světě, jak svobodný svět čelí sovětské agresi, jak se sjednocuje vojensky i politicky, jak získává stále větší ohlas sjednocení Evropy. „Budeme vám vyprávět, co je nového a zajímavého ve vědě, technice, národním hospodářství, odborech, sociálních vědách, v literatuře, divadle, výtvarnictví a filmu. Každý večer vám budeme číst v knihách, které jsou v Československu zakázány. (…) Budeme s vámi číst komunistické noviny a dohodneme se o tom, jak jim rozumět. Zavedeme vás do táborů československých politických uprchlíků, kteří vám povědí, co je přimělo k odchodu z Československa.“

Ve svém proslovu Tigrid neopomněl vzpomenut i desítek tisíc těch, které komunistická justice odsoudila k dlouholetým žalářům nebo nuceným pracím v koncentračních táborech. Zde se ovšem ve svých představách poněkud mýlil: „Přesvědčení, že režim, který musí vraždit, aby se udržel u moci, nemůže mít dlouhého trvání. Režim, který musí držet v žalářích a koncentrácích desetitisíce svých občanů, musí opravdu spočívat na hliněných nohách. Režim, jehož mocenskou oporou je banda fízlů a donašečů, je na tom opravdu zle. Režim, který vodí své velikány z ministerských křesel rovnou na popraviště, musí opravdu být shnilý až do kořenů.“

I přes shnilost režimů ovládajících země střední a východní Evropy, i přes shnilost sovětského totalitního režimu, trvalo více než čtyři desetiletí, než se konečně a definitivně zhroutil, a to i za trpělivého přispění všech redakcí Rádia Svobodná Evropa a pochopitelně i Rádia Svoboda.

Bohužel je nutné konstatovat, že i dnes je zapotřebí Rádia Svobodná Evropa a Rádia Svoboda, i když se již situace natolik změnila, že jeho redakce hostí svobodná Česká republika. Ale to je již jiná kapitola její historie.

Autor je historikem, poslancem ODS, místopředsedou výboru pro bezpečnost, členem výboru pro obranu.

Témata:  Pavel Žáček (novinář) Komunismus Pavel Tigrid rádio svobodná evropa

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. NÁZORY

Když měl Hamáček na výborech vypovídat ohledně Vrbětic i cesty do Moskvy, tak mlčel a odešel, říká Žáček

ROZHOVOR – Podle místopředsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) může chování ministra vnitra Jana Hamáčka hraničit se zradou. Vicepremiér se na základě informací serveru Seznam Zprávy snažil kauzu ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, do níž jsou pravděpodobně zapojeni agenti ruských tajných služeb GRU, ututlat v Moskvě výměnou za vakcínu Sputnik V. „Hamáčkovo hraní si na Jamese Bonda nemá v našich dějinách obdoby. Měl by rezignovat, ale prezident Zeman jej podrží a premiér Babiš se neopováží Hradu vzdorovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček.

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 18 minutami

před 44 minutami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před hodinou

před hodinou

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před hodinou

před 2 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Colonial Pipeline zaplatila hackerům výkupné téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

před 4 hodinami

Armáda

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

před 4 hodinami

Ruská vakcína Sputnik V

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační foto

Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu dnes označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev "čirého antisemitismu". Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Bomby v Afghánistánu zabily 11 civilistů v první den příměří

Nejméně 11 civilistů dnes zemřelo a 13 dalších bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v Afghánistánu. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co v celé zemi začalo třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. S odvoláním na místní oficiální činitele o tom informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Soudy, ilustrační fotografie

Slovenský nejvyšší soud bude v případu vraždy Kuciaka rozhodovat v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. ČTK o tom dnes informovala mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

před 5 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama