V etiopské oblasti Tigraj byli zmasakrováni civilisté, konflikt vyhnal z domovů tisíce lidí

Mnoho civilistů, jejichž počet může dosahovat i několika stovek, bylo zmasakrováno v sílícím konfliktu v severoetiopské oblasti Tigraj. Informovala o tom organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Reklama

AI v prohlášení podle BBC uvedla, že může potvrdit smrt "mnoha a pravděpodobně stovek lidí, kteří byli ubodáni a rozsekáni ve městě Mai-Kadra v etiopské oblasti Tigraj v noci devátého listopadu". AI viděla a "digitálně ověřila příšerné fotografie a videonahrávky těl roztroušených po městě, anebo odnášených na nosítkách", dodává prohlášení.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové se situace v etiopském státě Tigraj zcela vymyká kontrole. Pokud se potvrdí, že jedna ze stran konfliktu spáchala hromadné vraždy, o nichž informovala AI, půjde o válené zločiny, dodala. "Musí proběhnout nezávislé vyšetřování a vyvozena plná zodpovědnost za to, co se stalo," uvedla Bacheletová.

Krize v oblasti Tigraj nadále pokračuje i na politické frontě. Etiopský parlament dnes jmenoval nového prezidenta Tigraje. Jmenování následovalo den poté, co byl v září zvolený tigrajský prezident Debretsion Gebremichael zbaven imunity, aby mohl být stíhán. Gebremichael je předsedou Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF).

Podle interní bezpečnostní zprávy OSN, z níž dnes citovala agentura Reuters, navštívila etiopská policie sídlo Světového potravinového programu (WFP) v oblasti Amhara a žádala seznam etnických Tigrajců, kteří jsou mezi zaměstnanci WFP. Policie WFP informovala, že jde o nařízení "identifikovat všechny etnické Tigrajce ve všech vládních agenturách a nevládních organizacích", dodala zpráva OSN. To podle ní jen zdůraznilo obavy, že je zákrok federálních sil proti vůdcům provincie Tigraj etnicky motivovaný. Tigraj v severní Etiopii hraničí s Amharou.

Svědci, na které se organizace odvolává, viní ze zabíjení civilistů síly loajální TPLF, ale tigrajští oficiální činitelé popřeli, že by do masakrů byly zapojené milice TPLF. Boje mezi vládními silami a TPLF propukly čtvrtého listopadu. Získat informace z oblasti je komplikované, protože je odpojené jak telefonní, tak internetové spojení.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. Od začátku listopadu podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) střety v Etiopii vyhnaly více než 14.500 lidí do sousedního Súdánu, kde pro ně vláda chystá uprchlický tábor. Mezi běženci jsou tisíce dětí, řekl dnes mluvčí UNHCR Babar Baloch. Mnoho z uprchlíků má s sebou jen velmi málo osobních věcí, což naznačuje, že utekli ve spěchu, dodal.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. V důsledku toho tisíce civilistů překročily hranice do Súdánu, který je umístí do uprchlického tábora.

Napětí v Etiopii se podle agentury AP neomezuje jenom na Tigraj, patrné je v celé zemi. Podle vlády bylo zadrženo 150 lidí za šíření "strachu a hrozeb" na území celé Etiopie. Tisíce lidí ve čtvrtek protestovaly proti TPLF v etiopských spolkových státech Oromije, Somali a Afar, uvedla agentura Reuters s tím, že demonstrace podpořila centrální vláda.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Ahmed je nositelem Nobelovy ceny za mír za dohodu s Eritreou, ale v případu Tigraje odmítl zahraniční výzvy k vyjednávání a zklidnění situace. Podle něj na to nemůže dojít dříve, než bude odstraněna vláda "kliky" TPLF a zničeny její zbraně, napsala agentura AP. Podle něj se vedení fronty snaží zničit celou Etiopii.

Africká unie (AU) na situaci v Etiopii reagovala odvoláním svého šéfa bezpečnosti, který je etiopské národnosti. K odvolání Gebreegziabhera Mebratua Meleseho došlo 11. listopadu - den poté, co ho etiopský ministr obrany obvinil z nedostatku loajality k zemi v rámci krize v Tigraji.

Témata:  OSN humanitární krize uprchlíci EuroZprávy.cz Michelle Bacheletová Etiopie UNHCR Abiy Ahmed (Etiopie)

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Amerika

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

loď Aquarius EU

Itálie chce kvůli přílivu migrantů dohodu EU s Libyí

Itálie chce kvůli velkému počtu migrantů připlouvajících přes Středozemní moře přimět Evropskou unii k tomu, aby uzavřela dohodu s Libyí a poskytla jí finance výměnou za to, že bude uprchlíkům v plavbě do Evropy účinněji bránit. Vláda premiéra Maria Draghiho chce o svém návrhu přesvědčit unijní partnery na nadcházejícím summitu, napsal dnes deník La Repubblica. 

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 9 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 10 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 10 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 12 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 12 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 13 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama