Zločiny v Etiopii se stupňují. Bidena čeká první velká zahraniční zkouška

NÁZOR – Z Etiopie se stává velký test závazku administrativy nového amerického prezidenta Joe Bidena vést zahraniční politiku založenou na lidských právech, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že zprávy o válečných zločinech v zemi budou pro Bidenův tým zkouškou.

Reklama

Masakry a etnické čistky

Etiopská federální vláda loni v listopadu nechala rozmístit vojska v regionu Tigraj a od té doby se množí zprávy o zvěrstvech, nastiňuje vlivný deník. Dodává, že přicházejí i varování dobrovolnických skupin před humanitární krizí v důsledku narušení dodávek potravin.

Minulý týden se objevily znepokojivé zprávy o masakrech spáchaných vojáky ze sousední Eritrey, upozorňuje washingtonský server. Podotýká, že obětí mají být stovky, navíc jsou hlášeny etnické čistky ze strany místních milicí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval minulou sobotu ostrým veřejným prohlášením, které odsoudilo „extrémně závažné porušování lidských práv“ a  vyzvalo k zastavení bojů a odchodu eritrejských a amharských milic – spojenců vlády etiopského premiéra Abiye Ahmeda – z Tigraje, připomíná prestižní deník. Odkazuje i na úterní Blinkenův telefonát Ahmedovi, ve kterém zaznělo další tvrdé stanovisko.

Zdá se však, že Etiopie, americký vojenský spojenec a velký příjemce pomoci, nechce naslouchat,“ pokračuje Washington post. Zmiňuje nedělní stanovisko etiopského ministerstva zahraničí odmítající výzvu ke stažení vojáků s poznámkou, že je od Spojených států „politováníhodné“ vyjadřovat se k vnitřním záležitostem Etiopie.

To podle renomovaného serveru staví Bidenovu administrativu do obtížné pozice, jelikož Etiopie je americký partner v boji se somálskými teroristy a Ahmed byl až do nedávna považován za progresivního politika – v roce 2019 dokonce obdržel Nobelovu cenu za mír, který uzavřel s Eritreou a přislib demokratických voleb.

Je třeba vystupňovat tlak

Ahmed se dostal do konfliktu s Washingtonem již dříve, kvůli pošetilému rozhodnutí Bidenova předchůdce Donalda Trumpa pozastavit americkou pomoc, a to díky etiopskému sporu s Egyptem ohledně přehrady, kterou Etiopie staví, upozorňuje editorial. Konstatuje, že Bidenova administrativa nyní nemůže ignorovat množící se zprávy o válečných zločinech a varování humanitárních skupin, že v regionu Tigraj hrozí hladomor, pokud se nezlepší přísun pomoci a pracovníků.

Lidskoprávní organizace Amnesty International minulý čtvrtek hlásila, že eritrejské jednotky „řádí“ v historickém městě Axum, kde „systematicky, chladnokrevně zabíjejí stovky civilistů“, poukazuje vlivný deník. Zmiňuje též reportáž listu New York Times z minulého pátku o systematickém vyhánění obyvatel západního Tigraje amharskými milicemi, při kterém dochází k masivnímu poškozování celých vesnic i jejich kompletnímu ničení.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde

Abiy (Ahmed) možná bude reagovat vstřícně na poslední Blinkenův apel, ve kterém nabídl americkou pomoc při řešení konfliktu,“ spekuluje Washington Post. Kvituje, že minulý pátek kancelář etiopského premiéra přislíbila mezinárodní vyšetření hlášených zvěrstev a umožnění přísunu humanitární pomoci.

Pokud tak Ahmedova vláda neučiní a boje neukončí, Spojené státy by měly za asistence svých spojenců vystupňovat tlak, doporučuje vlivný server. Připomíná, že Evropská unie již pozastavila pomoc Etiopii v hodnotě 110 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun, pozn. redaktora).

Americké ministerstvo zahraničí sice minulý měsíc oznámilo, že pomoc v hodnotě 272 milionů dolarů (zhruba 5,9 miliard korun, pozn. redaktora) nebude vázána na vyřešení otázky sporné přehrady, prostředky ale zatím uvolněny nebyly, poukazuje editorial. Deklaruje, že by se tak nemělo stát do doby, než budou v Tigraji splněny americké požadavky. Spojené státy by také měly být připraveny uvalit sankce na ty, kteří se podílejí na zvěrstvech a zadržování humanitární pomoci, apeluje prestižní server.

Témata:  USA Joe Biden válečné zločiny EuroZprávy.cz Etiopie Eritrea

Související

Historik vyvrací mýtus: Biden nezavádí v USA socialismus Amerika

Historik vyvrací mýtus: Biden nezavádí v USA socialismus

NÁZOR - Republikáni obviňují amerického prezidenta Joe Bidena, že prosazuje radikální program, který učiní ze Spojených států zkrachovalý socialistický stát, poukazuje Max Boot v komentáři pro server Washington Post. Vojenský historik a publicista z think tanku Council on Foreign Relations přiznává, že Biden sice navrhuje výraznou vlnu vládního utrácení, která může spustit inflaci, odmítá však, že by chystané investice změnily zemi v Severní Koreu, Kubu, Venezuelu či Sovětský svaz a zavedly státní vlastnictví průmyslu.   

Ze společnosti

Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Proč nosí dlouhé vlasy, kolik zlomil hokejek, jaké plavky má připravené na léto nebo jakou by chtěl mít kouzelnou moc? Na takové a další podobné nevšední otázky odpovídal Jaromír Jágr. Hokejovou legendu vyzpovídaly zvídavé děti zaměstnanců společnosti Kaufland a Jágr se u odpovědí mnohdy hodně bavil.
Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 44 minutami

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

Obyvatelé brazilského Ria de Janeiro dnes demonstrovali za prošetření čtvrtečního policejního zásahu v tomto městě, při kterém zemřelo 25 lidí. Několik stovek lidí vyšlo do ulic ve čtvrti Jacarezinho, kde se razie odehrála, informovala agentura AFP. Policie označila 24 mrtvých z řad civilistů za podezřelé, což některá svědectví zpochybňují. Důkladné vyšetření incidentu žádá i OSN.

před 55 minutami

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

před 2 hodinami

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí lidem od půlky května cestování do zahraničí, ale dovolenou bez nutnosti karantény po návratu bude možné strávit jen ve 12 zemích. Oznámil to dnes britský ministr dopravy Grant Shapps. Do skupiny zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem patří například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island. 

před 2 hodinami

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat. 

před 2 hodinami

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Debatu o tom, jak může Evropská unie lépe dbát na sociální otázky v době hospodářské krize vyvolané pandemií zahájili dnes odpoledne prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku. Během sociálního summitu v portugalském Portu rokují o tématech jako je podpora zaměstnanosti, minimální mzda či platová rovnost mezi muži a ženami, na něž mají mnohdy rozdílné názory.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20.000 Kč pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezidium.

před 5 hodinami

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

před 5 hodinami

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

před 6 hodinami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama