6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly vyvrcholením mnohaměsíčního šíření nepravdivých a zavádějících tvrzení o listopadových volbách ve Spojených státech.

Reklama

Dezinformace byly prakticky výhradně domácího původu a šířily se napříč digitálními platformami, kde je propagovaly především kanály nakloněné šéfovi Bílého domu včetně jeho samotného. Takové jsou závěry rozsáhlé zprávy o amerických volbách roku 2020, kterou tento týden publikoval tým předních akademiků a analytiků v oboru nových médií.

Studie je hlavním výstupem projektu Election Integrity Partnership (EIP), který vznikl před loňskými volbami s cílem mapovat dezinformace o jejich průběhu, popsat mechanismy jejich šíření a také sdílet jasné informace uvádějící věci na pravou míru. Iniciativa stála na pracovnících Stanfordovy a Washingtonské univerzity, dále výzkumných ústavů Graphika a Atlantická rada. Zároveň spolupracovala s federální vládou i platformami.

"6. ledna 2021 vtrhl do Kapitolu Spojených států ozbrojený dav ve snaze zabránit certifikaci toho, co označovali za 'podvodné volby'. Mnozí Američané byli šokovaní, nemuseli však být. Povstání ze 6. ledna bylo vyvrcholením měsíce trvajícího šíření úmyslných a neúmyslných dezinformací na internetu, které podkopávalo důvěru ve volby roku 2020," uvádí EIP v předmluvě své studie.

Ta na téměř 300 stránkách rozebírá, jak se zrodila a rozšířila "velká lež" o zmanipulovaných volbách, s níž se podle průzkumů na začátku roku ztotožňovala jasná většina Trumpových voličů. Někdejší prezident ji soustavně propagoval na twitteru i ve vystoupeních před kamerami a odmítl uznat, že prohrál v regulérním souboji.

Už před listopadovým hlasováním se hovořilo o tom, že dezinformace kolem voleb budou tentokrát převážně domácího původu, a nová analýza potvrzuje, že role zahraničních aktérů byla v tomto směru minimální. Nejvíce podle ní k šíření nepodložených tvrzení přispěly kanály patřící známým médiím či osobnostem včetně politiků. "Byť tu a tam vyvstaly nepravdivé narativy i na politické levici, téměř všechny z nejvýznamnějších účtů, které je šířily opakovaně... patřily konzervativním nebo protrumpovským jedincům a organizacím," stojí ve studii.

Podle autorů se dezinformační motivy šířily zároveň na různých platformách a to jak směrem od neznámých uživatelů k těm vlivnějším, tak opačně, neboli "shora dolů". Mnohokrát byl prý k vidění cyklus, v němž známí hráči propagovali příspěvky obyčejných voličů, které mohly vycházet i z upřímných obav nebo nepochopení systému, a využívali je k budování širších příběhů o systematických volebních podvodech.

"V jistých internetových bublinách tento proces, vývoj od incidentu k narativu, ke konspirační teorii, nakonec vytvořil obecně uznávanou skutečnost, protože se tam objevovalo velmi málo obsahu z druhé strany," popsala při středeční prezentaci zprávy akademička ze Stanfordovy univerzity Renée DiRestaová.

Jako příklad toho, jakým způsobem udávali tón lídři Trumpova tábora, je zase uváděno přijetí hesla "zastavte krádež", které se rychle stalo pokřikem republikánských voličů a zaznívalo i 6. ledna v Kapitolu. Jeho šíření se mohlo po volbách jevit jako spontánní, s heslem nicméně přišel už před lety Trumpův spolupracovník Roger Stone, načež si jej na podzim začali osvojovat osobnosti konzervativní scény.

Sdružení EIP během svého působení analyzovalo stovky "informačních událostí", které se odehrávaly na facebooku, twitteru, instagramu nebo platformách YouTube a TikTok. Také zmapovalo pravidla přijatá různými sociálními sítěmi v souvislosti s volbami a přišlo s doporučeními pro technologické firmy i úřady.

Nové shrnutí loňských voleb vyzdvihl například někdejší šéf federální agentury pro kyberbezpečnost Chris Krebs nebo šéf bezpečnostních operací ve Facebooku Nathaniel Gleicher. "Tohle je od EIP výborná analýza... Obzvláště oceňuji jejich apel na srozumitelnost a konzistentnost v pravidlech platforem, vlády i zákonodárců," napsal Gleicher na twitteru.

Analytici dávají jasně najevo, že platformy jako facebook a twitter nebyly příčinou dezinformační smrště kolem voleb v USA, jisté výhrady proti jejich počínání ale vyjádřili. Jako nedostatečná například hodnotili pravidla webu YouTube, který podle nich v šíření nepravdivých a zavádějících informací sehrál "prominentní roli". "Bylo to takové místo, kde se dezinformace schovávaly, aby mohly být později znovu mobilizovány," řekla ve středu Kate Starbirdová z Washingtonské univerzity.

YouTube se proti závěrům ohradil a mimo jiné naznačoval, že mohou být částečně dané celkovou popularitou platformy. "Naše komunitní zásady jsou zhruba na stejné úrovni s těmi v jiných společnostech," sdělil webu Platformer mluvčí Farshad Shadloo.

Témata:  EuroZprávy.cz Volby USA dezinformace

Související

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.
NÁZORY

Zaujmout děti knihou není lehké, vsadil jsem na tajemno. Příběhy podpoří autisty, říká Paur

ROZHOVOR - Vždy jej poutalo tajemno a při objevování české historie si často kladl otázku, proč se vlastně určitá událost odehrála. Proto se spisovatel Tomáš Paur rozhodl vytvořit knihu s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší, která nejen pro děti mapuje zapomenuté příběhy staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých pověstech českých. „V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce dělají knihu poutavou a tajemnou,“ říká o své prvotině v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur, který částí z prodeje podporuje děti s poruchou autistického spektra.

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 20 minutami

V Izraeli ode dneška nemají povinnost nosit roušky ve vnějších prostorech

V Izraeli dnes přestala platit povinnost nosit roušky ve vnějších prostorech. Země i díky rychlému tempu očkování zaznamenala výrazné snížení denního přírůstku počtu případů nákazy novým koronavirem, uvedla agentura Reuters. Nošení ochrany úst a nosu ale zůstává povinné ve vnitřních prostorech přístupných veřejnosti.

před 33 minutami

před 51 minutami

před hodinou

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před hodinou

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před hodinou

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 3 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 3 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 4 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 5 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama