AFP: Na Kubě je rasismus zakázán, přesto tu však je přítomen

Na Kubě jsou předseda parlamentu, viceprezident a vicepremiérka černoši. Avšak v běžném životě ostrova zůstává rasismus přítomen, ačkoli socialistická revoluce veškerou diskriminaci odmítla. Píše o tom agentura AFP.

Reklama

"Tady o sobě nikdo neřekne, že je rasista, i když jím je," konstatuje devětasedmdesátiletý vědec Tomás Fernández, autor několika knih s tímto tématem. Mnozí se také neoznačují za černochy. Podle výzkumu z roku 2012 se tak označovalo jen 9,3 procenta z 11,2 milionu obyvatel. Za míšence se prohlašovalo 26,6 procenta a za bělochy 64,1 procenta obyvatel. Informuje o tom France24 s odvoláním na agenturu AFP.

Země byla dlouho španělskou kolonií a byly sem přivezeny tisíce afrických otroků. Otroctví bylo zrušeno až v roce 1886. Aby byly napraveny nerovnosti zděděné z minulosti, zákony stanovily kvóty pro přístup černochů na univerzity a do státních úřadů.

Dnes tvoří v parlamentu 40,5 procenta z 605 poslanců černoši nebo míšenci, včetně jeho předsedy Estebana Laza. Polovinu členů státní rady rovněž tvoří černoši, včetně viceprezidenta Salvadora Valdése a vicepremiérky Inés Maríe Chapmanové.

Student historie Alexander Holl, který bojuje za práva černochů, varuje před tím, aby se na základě počtu černochů a míšenců v parlamentu a ve vládě dokazovalo, že rasismus neexistuje. "Pravý rasismus je v ulicích," zdůrazňuje.

"Například se často stává, že mnoho bělošských rodin říká dětem, aby nekamarádily s tou či onou černou osobou," říká. Naopak když se chce černoch sblížit s bělošskou dívkou, zjistí, že to je někdy nemožné.

Podle místního mínění žena, která má černošského snoubence, "snížila svou rasu", zatímco černoch si "polepšil". Kudrnaté vlasy se tu považují za "ošklivé".

Přetrvávají předsudky, že jsou černoši násilničtí, líní a že jdou jen po sexu, zdůrazňuje jednasedmdesátiletý malíř Salvador González, který v Havaně vytvořil v jedné uličce díla oslavující africké dědictví. Disident tmavé pleti Manuel Cuesta Morua pranýřuje rasismus jako pozůstatek minulosti, který se usídlil v ekonomice, v institucích a v politice.

Fidel Castro ovšem v roce 1962 jakoukoli rasovou diskriminaci zakázal. "Byli jsme snílci a neuvědomili jsme si, že je tento problém mnohem hlubší, že jej zákon neodstraní," připouští Tomás Fernández. Týž Castro v roce 2003 přiznal, že přetrvává skrytý rasismus, spojený s bídou a historickým monopolem bělochů na vzdělání.

Vloni v listopadu prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil program, jehož cílem je definitivně vymýtit pozůstatky rasismu. Pranýřoval přetrvávající rasistické vtipy a inzeráty, kde se při nabídce zaměstnání dává přednost bílé pleti.

Diskuse zesílily po usmrcení černocha George Floyda v USA z 25. května a poté, co 24. června policie zabila mladého černošského Kubánce Hansela Hernándeze. Na sociálních sítích byl Kubánec prezentován jako "kubánský Floyd".

Nerovnosti na Kubě jsou reálné: podle studie německého institutu Giga z loňského roku polovina bílých Kubánců uvádí, že má účet v bance, zatímco jej vlastní jen 11 procent černošských Kubánců. Do zahraničí podle studie vycestovalo 31 procent bělochů a jen tři procenta černochů. Soukromé firmy řídí z 98 procent běloši.

"I když mi zaručíš právo zákonem, neznamená to ještě, že mám všechny ekonomické a sociální podmínky k tomu, abych tohoto práva mohl využívat," zdůrazňuje student Alexander Holl.

Témata:  Kuba rasismus Fidel Castro EuroZprávy.cz Miguel Diaz-Canel

Související

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama