Analýza AP: Přístup republikánů k vítězství Bidena připomíná rok 2008

Špičky Republikánské strany se po vyhlášení výsledku amerických voleb postavily za prezidenta Donalda Trumpa a odmítají uznat jeho porážku. Jejich strategie do jisté míry kopíruje vývoj po vítězství Baracka Obamy z roku 2008 a mohla by zanechat miliony Američanů s falešným dojmem, že výsledky letošního hlasování nejsou legitimní.

Reklama

Což je možná přesně to, oč republikánům jde, napsala ve středeční analýze agentura AP.

Žádné z Trumpových soudních stížností či nařčení o nesrovnalostech neodhalily jediný významnější problém spojený s volbami, který by mohl zvrátit výsledky. A někteří republikánští zákonodárci a straničtí činitelé v soukromí přiznávají, že Trump nemá jinou možnost než 20. ledna vyklidit pole a předat moc nastupujícímu prezidentovi Bidenovi.

Trump však Bidenovi cestu k inauguraci nijak neulehčuje. Naopak se ji snaží zkomplikovat a zamlžuje ji dezinformacemi a nepravdami o volbách. Je téměř jisté, že Biden kvůli tomu bude některými voliči vnímán jako nelegitimní prezident, což mu může odepřít ono období dobré vůle, které zpravidla nového prezidenta vítá v úřadu. Biden, který prosazuje opatření na potlačení sílící pandemie a podporu klopýtající ekonomiky, může přijít i o mnohem více, obzvláště pokud Senát zůstane v rukou republikánů.

"Jejich úmyslem je oslabit legitimitu voleb a tím oslabit legitimitu úřadování nastupujícího prezidenta Bidena," míní Valerie Jarrettová, která byla osm let poradkyní exprezidenta Obamy.

Jeho vítězství v roce 2008 přitom provázely podobné události. Republikánská strana z větší části poskytovala volné pole působnosti lžím o Obamově občanství a miliony Američanů tak získaly pocit, že první černošský prezident v dějinách jejich země možná není způsobilý k výkonu funkce. Předním zastáncem konspirační teorie o exprezidentově rodném listu přitom nebyl nikdo jiný než jeho nástupce Trump.

O více než deset let později republikáni znovu stojí před rozhodnutím, zda se kvůli politickým ziskům přiklonit k Trumpovým nepravdivým tvrzením. Týden po volbách jen málokterý otevřeně rozporoval jeho prohlášení nebo kritizoval jeho kroky narušující přechodné období. Senátní lídr Mitch McConnell v úterý řekl, že "není důvod se znepokojovat" Trumpovou neochotou uznat porážku. Senátor ze Severní Dakoty Mike Rounds kategoricky odmítal, že by republikáni přiživovali konspirační teorie, a vyjádřil názor, že "to co děláme, je přesné následování toho, co chtěli naši otcové zakladatelé".

Navíc i ti, kteří už Bidenovi poblahopřáli, nechávají jistý prostor pro pochybnosti ohledně jeho vítězství. Tato otázka ale není otevřená interpretaci. Biden překonal hranici 270 hlasů ve sboru volitelů, která zajišťuje zisk Bílého domu.

Žádné důkazy o systematických podvodech se neobjevily a soudci už mnohé z žalob Trumpova týmu odmítli, republikáni přesto umožňují šíření prezidentových dezinformací, které nacházejí úrodnou půdu v konzervativních médiích a na internetu.

Trumpova zatvrzelost mezitím přináší praktické, negativní následky. Tím, že Bidenovi blokuje přístup k prostředkům tradičně přiznaným přechodnému prezidentskému týmu, Trump omezuje schopnost nové administrativy připravit plnohodnotnou vládní strategii boje proti nejhorší pandemii za sto let. Neochota spolupracovat by také mohla zabránit provádění bezpečnostních prověrek u kandidátů na klíčové vládní posty.

Biden v úterý prohlásil, že bude v přípravách na nástup do čela země pokračovat, ať se to Trumpovi líbí, či nikoli. Postup končící hlavy státu zároveň označil za ostudu, která "nepomůže prezidentovu odkazu".

Přístup republikánů k Trumpovým útokům na volby zároveň nabízí předzvěst toho, co mohou přinést následující roky. Fámy, které se šířily po Obamově vítězství, byly jednou z příčin silného odporu proti některým jeho návrhům v rámci Republikánské strany, což zase umírněnějším stranickým lídrům komplikovalo spolupráci s Bílým domem. Výsledkem byla patová situace, ale také mobilizace sil uvnitř strany současného prezidenta, jež jí přinesly většinu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu a nakonec vynesly Trumpa do Bílého domu.

Vzhledem k tomu, že jej letos volilo více než 71 milionů Američanů, pravděpodobně Trump v republikánském hnutí zůstane nejsilnějším hráčem i po odchodu z úřadu. "Prezident má nad republikánskými voliči moc, jakou už dlouho nikdo neměl," soudí bývalý poradce republikánského exšéfa sněmovny Paula Ryana Brendan Buck. "Vymezovat se vůči němu vám nepřinese mnoho dobrého, protože jeho hněv vás nemine," řekl.

Témata:  Barack Obama USA Joe Biden Prezident USA EuroZprávy.cz Volby USA Donald Trump Republikánská strana (USA)

Související

Amerika

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

Asie a Austrálie

Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska vydané po schůzce Bidena a Sugy

Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.

Ze společnosti

ŽIVĚ: Pohřeb prince Philipa. Britové se loučí s manželem královny!

Británie dnes držela minutu ticha k uctění památky prince Philipa, který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Rakev s tělem manžela královny Alžběty II. je nyní v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde se koná pohřební obřad. Toho se vzhledem k pandemii účastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. Tělo vévody z Edinburghu bude po konci ceremoniálu uloženo do královské hrobky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 45 minutami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 51 minutami

před 54 minutami

před hodinou

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před hodinou

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před hodinou

před 2 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 3 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

před 6 hodinami

Bývalý náměstek Černý skončil i v čele klinické skupiny ministerstva

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Důvodem je podle něj tlak ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Napsal to web Deníku N. Babiš ani ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle deníku na dotazy nereagovali.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama