Brazílie je třetí zemí, kde za den zemřelo po nákaze více než 4000 lidí

Brazílie v úterý ohlásila za posledních 24 hodin 4195 úmrtí s covidem-19, což je od vypuknutí pandemie dosud nejvíce. Latinskoamerická země se zároveň stala třetím státem na světě, jenž zaznamenal denní bilanci mrtvých vyšší než 4000, napsala dnes agentura AP. Takový denní přírůstek zemřelých předtím zaregistrovaly pouze Spojené státy a Peru.

Reklama

Brazílie je zároveň s téměř 337.000 zemřelými druhá po USA co do celkového počtu úmrtí s covidem-19, podotkla agentura Reuters. Spojené státy od začátku pandemie zaregistrovaly více než 555.000 mrtvých.

Brazilský zdravotnický systém je na pokraji zhroucení a země by tak mohla překonat v počtu mrtvých Spojené státy, ačkoliv má o třetinu méně obyvatel než USA, píše Reuters s odvoláním na dva odborníky. "Je to jaderný reaktor, který odstartoval řetězovou reakci a je to mimo kontrolu. Je to biologická Fukušima," míní o situaci v latinskoamerické zemi například brazilský lékař a profesor na americké Dukeově univerzitě Miguel Nicolelis.

Pacienti s covidem-19 zabírají více než 90 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče ve většině brazilských států a stovky lidí umírají, zatímco čekají na lékařskou péči, upozornila agentura AP s tím, že na JIP se situace od minulého týdne poněkud stabilizovala.

Brazílie eviduje od konce letošního února každý týden rekordní přírůstky zemřelých. Přispívá k tomu šíření více nakažlivé místní mutace koronaviru a slabé úsilí o dodržování sociálních odstupů, píše Reuters. Proti nošení roušek a tvrdým karanténním uzávěrám vystupuje prezident Jair Bolsonaro, jenž čelí kritice za to, že pandemii zlehčuje. Na rostoucí politický tlak nedávno zareagoval dramatickou výměnou několika ministrů své vlády.

Navzdory špatné epidemické situaci v zemi hovoří brazilští představitelé o možnosti brzkého návratu k běžnému stavu. "Myslíme si, že za dva, tři měsíce odteď by mohla být Brazílie zpátky v normálu," řekl v úterý ministr hospodářství Paulo Guedes. Miguel Lago, ředitel brazilského institutu věnujícího se zdravotní politice, ovšem před znovuotevíráním ekonomiky varoval. Podle něj bude znamenat mnohem více úmrtí.

Brazílie, kde žije zhruba 212 milionů obyvatel, od vypuknutí pandemie zaznamenala přes 13 milionů případů infekce koronavirem. Po USA je tak druhou nejpostiženější zemí na světě rovněž co se týká počtu infekcí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii sleduje celosvětově. Za poslední den testy v zemi prokázaly téměř 87.000 nových případů koronaviru. Podle serveru Our World in Data zdravotníci v zemi zatím naočkovali dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19 méně než tři procenta obyvatel.

Témata:  Brazílie EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama