Bushovi Republikáni se postavili za Bidena. Trump prý "představuje nebezpečí"

V USA přibývá politických akčních výborů vyjadřujících podporu demokratickému kandidátovi na prezidenta, Joe Bidenovi. K iniciativě hnutí The Lincoln Project se přidaly stovky bývalých členů vlády prezidenta G. W. Bushe. Výbor 43 Alumni for Biden tento týden oficiálně vystoupil proti svému straníkovi a současné hlavě státu, Donaldu Trumpovi.

Reklama

Pandemická krize a rasové nepokoje ve Spojených státech stojí současného prezidenta Donalda Trumpa stále více voličů. K rozkolu dochází i v řadách Republikánské strany. Napříč zemí se díky iniciativě některých Republikánů začala formovat různá hnutí, z nichž nejvlivnější je tzv. The Lincoln Project

Toto uskupení několika vlivných Republikánů si dalo za cíl, zabránit znovuzvolení Donalda Trumpa v nadcházejících volbách. Stejně tak vyjádřilo svou podporu některým demokratickým kandidátům senátních voleb.The Lincoln Project získal díky svým reklamám již miliony příznivců.

Počátkem tohoto týdne došlo k utvoření dalšího výboru se stejným cílem pod názvem 43 Alumni for Biden. Jedná se o iniciativu několikaset členů kabinetu a vládních příslušníků bývalého prezidenta G. W. Bushe. Název tohoto výboru odkazuje právě na samotného Bushe, který se v roce 2001 stal 43. prezidentem Spojených států, jak uvádí Reuters.

Dle vyjádření některých členů pro agenturu Reuters, plánuje výbor zacílit především na voliče v politicky nevyhraněných státech, a to prostřednictvím propagačních videí, které by měly vyzdvihnout podporu předních členů Republikánské strany Bidenovi. 

„Dokážeme posoudit, co je normální a co je abnormální. To, co vidíme nyní, je značně abnormální. Současný prezident představuje nebezpečí,“ uvedla Jennifer Millikinová, členka výboru a bývalé Bushovy předvolební kampaně v roce 2004. Millikinová zároveň zdůraznila, že hnutí prozatím nebude zveřejňovat jména svých členů nebo sponzorů.

Se seznamem jednotlivých sponzorů však musí vyjít nejpozději do října. Kromě Millikinové jsou známa další dvě jména. Jedním z nich je Kristopher Purcell, bývalý odborník přes komunikaci Bushovy vlády, a Karen Kirkseyová, která se v roce 2000 podílela na Bushově kampani, později působila na ministerstvu zemědělství a práce.

V této souvislosti zároveň Millikinová popřela, že by sám prezident Bush byl součástí výboru. O iniciativě 43 Alumni for Biden byl prý informován, zatím však hnutí blíže nekomentoval. Bývalý mluvčí prezidenta Bushe, Freddy Ford, Reuters potvrdil, že se bývalý prezident nehodlá ve volbách nijak formálně angažovat.

Podobně jako hnutí The Lincoln Project zastává i výbor 43 Alumni for Biden tvrzení „Country over Party“, tedy „země nad stranu“. Sami členové tohoto uskupení přiznávají, že se v politických názorech s Bidenem rozcházejí. Zároveň ale věří, že je to právě Demokrat, který dokáže čelit nynějším výzvám v zemi. ,,Věříme, že Bidenova administrativa bude plně respektovat zákony této země...a navrátí tak důstojnost a čest Bílému domu,“ uvedl Purcell.

Kirkseyová Reuters prozradila, že se uskupení prozatím dostává ohromné podpory. Přestože mají politické akční výbory zakázáno pracovat napřímo s jakoukoli politickou kampaní, mohou zcela nezávisle pořádat benefiční či předvolební akce nebo vydávat reklamy, aby tak konkrétního kandidáta podpořily.  

Jisté zdroje z řád bývalých republikánských vládních úředníků navíc Reuters potvrdily, že vedle těchto oficiálních výborů existují desítky Republikánů z řad ministerstva obrany nebo armádních složek, kteří jsou připraveni Bidena v listopadu podpořit. Sama Bidenova kampaň se k činnosti těchto výborů oficiálně nevyjádřila.

Témata:  USA Joe Biden EuroZprávy.cz Volby USA Donald Trump Republikánská strana (USA)

Související

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama