Facebook přitvrdil proti konspirátorům. Bude mazat účty související s teorií QAnon

Americká technologická společnost Facebook zakázala na svých sociálních sítích veškerý obsah spojený s konspirační teorií zvanou QAnon. Podle BBC se jedná o významné vyostření již dříve přijatých kroků proti podobně laděným nepodloženým materiálům, podle nichž americký prezident Donald Trump vede válku proti satanistickým pedofilům, kteří ovládají nejvyšší kruhy ve Washingtonu.

Reklama

"Ode dneška budeme odstraňovat veškeré facebookové stránky, skupiny a účty na instagramu (napojené na QAnon)," uvedl Facebook v úterý. Jeho zaměstnanci na tom již údajně začali pracovat, vzhledem k rozšířenosti spiklenecké teorie však bude trvat mazání všech souvisejících stránek několik dní až týdnů.

Po podobném obsahu bude rovněž aktivně pátrat zvláštní tým a společnost se tak nebude při hledání zakázaných příspěvků spoléhat jen na hlášení od jednotlivých uživatelů.

Facebook v úterním prohlášení uvedl, že zpřísňuje opatření přijatá již letos v srpnu, jejichž cílem bylo zamezit přívržencům konspirační teorie v tom, aby se mohli organizovat na jeho platformách. Společnost tak již v posledních měsících zablokovala bezmála 2000 facebookových skupin souvisejících s hnutím QAnon a přes 10.000 účtů na instagramu.

Podle reportérky BBC Marianny Springové, jež se specializuje na falešné informace a sociální média, je nejnovější krok společnosti Facebook vítaný, nicméně zřejmě přichází pozdě. Zatímco dříve se zastánci teorie QAnon na sociálních sítích scházeli ve specializovaných skupinách, které byly často extremisticky a násilně zaměřené, dnes se již dokážou pohybovat v digitálním prostoru mnohem opatrněji a využívají hesla, která nejsou sama o sobě kontroverzní. Jedním příkladem je znak #SaveOurChildren (zachraňte naše děti), který odkazuje na název staleté britské humanitární organizace Save The Children.

Stoupencům spiklenecké teorie se tak daří s pomocí těchto taktik prorůstat sociálními sítěmi a pronikat i do kruhů běžných uživatelů, kteří normálně podobné informace nevyhledávají. Řada amerických voličů se tak začíná setkávat ve svých skupinách s ničím nepodloženými tvrzeními, podle nichž například opoziční demokraté obchodují s dětmi a jejich prezidentský kandidát Joe Biden je zneužívá.

Teorie QAnon vznikla v roce 2017, když anonymní uživatel s přezdívkou Q začal na několika internetových fórech šířit svoje nepodložená tvrzení s tím, že se jedná o utajované informace, k nimž má přístup díky své bezpečnostní prověrce. Od té doby se teorie rozrostla a tím se i rozvětvila a ztratila jednotnou podobu, jádro se nicméně nadále týká obchodování a zneužívání dětí, které je údajně řízené zvrácenými politickými, kulturními a podnikatelskými elitami. Stoupenci teorie jsou většinou přívrženci Donalda Trumpa, který podle nich proti těmto údajným snahám amerických vysokých kruhů bojuje. Žádné z těchto tvrzení se však nezakládá na skutečnosti.

Témata:  internet USA sociální sítě Facebook EuroZprávy.cz Konspirační teorie Donald Trump

Související

Ruské velvyslanectví v Praze. Evropa

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama