FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea Bidena bezpečnostní prověrku všech asi 25.000 členů národní gardy, kteří budou dohlížet na hladký průběh akce.

Reklama

Napsala to agentura AP, podle níž se úřady obávají možného útoku nebo jiné hrozby ze strany některých příslušníků s tím, jak se v USA po nepokojích v Kapitolu znovu rozvířila diskuze o extremismu v amerických ozbrojených složkách.

Civilní šéf armády Ryan McCarthy v neděli řekl, že si jsou úřady vědomy možné hrozby a varoval jednotlivé velitele, aby dávali zvýšený pozor na jakékoliv problémy v jejich řadách. Prozatím však podle svých slov neviděl žádné známky případných hrozeb a prověrky u příslušníků nepoukázaly na jakékoliv problémy.

"Tím procesem stále procházíme a koukáme se jednou, dvakrát, třikrát na každou osobu přidělenou na tuto operaci," řekl McCarthy v neděli s tím, že příslušníci národní gardy prochází rovněž školením ohledně toho, jak rozeznat riziko možného útoku pocházejícího z vlastních řad.

Do Washingtonu míří na inauguraci asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. FBI přitom posuzuje jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťuje mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem.

Armáda již dříve uvedla, že v davu, který zaútočil 6. ledna na sídlo Kongresu, byla řada aktivních i vysloužilých členů armády. Neuvedla však, kolik jich bylo přesně. Prozatím byli v souvislosti s nepokoji zatčeni jen dva příslušníci národní gardy.

Kvůli hrozbě dalších demonstrací platí letos ve Washingtonu výjimečně přísná bezpečnostní opatření. Podle McCarthyho chystají krajně pravicové skupiny ozbrojená shromáždění, činitelé se rovněž obávají nebezpečí nastražených výbušnin.

Na ochraně inaugurace spolupracuje národní garda s místní a federální policií, agenty FBI a příslušníky tajné služby. Všechny tyto složky již několik dní pracují na detailním plánu ochrany západního schodiště Kapitolu, kde došlo před necelými dvěma týdny k nepokojům. Zajišťují i další místa, jimiž bude nový prezident s viceprezidentkou procházet či projíždět.

Témata:  USA FBI Joe Biden EuroZprávy.cz

Související

Amerika

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to dnes jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

V Řecku mají první případ nákazy indickou mutací

Řecké zdravotnické úřady dnes potvrdily první výskyt takzvané indické mutace koronaviru v zemi. Mutace B.1.617 se vyskytla u muže, který onemocněl covidem-19 v polovině března. Takzvaná indická mutace je považována za výrazně nakažlivější než jiné kmeny koronaviru. 

před 12 minutami

Ministerstvo dál zmírnilo podmínky pro podání léků od Regeneronu

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo okruh lidí s nemocí covid-19, kteří mohou dostat monoklonální protilátky od společnosti Regeneron. Na deset dní se prodloužila doba od nástupu příznaků onemocnění, ve které mohou nakažení experimentální kombinaci látek casirivimab a imdevimab obdržet. 

před 56 minutami

Rakousko plánuje rozvolnění v půli května, naznačil Kurz

Rakousko chce 19. května otevřít restaurace, kulturní instituce a hotely. Ještě o dva dny dříve, 17. května, se mají vrátit všechny děti do škol. Po dnešním jednání se zástupci spolkových zemí, odborů a zaměstnavatelů to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Vláda plánuje rozvolňování přes stále relativně vysoké přírůstky nakažených koronavirem, uvedla agentura APA.

před hodinou

Johnson čelí kritice, slíbil pomoc šéfovi firmy vyrábějící ventilátory

Britský premiér Boris Johnson dál hájí svou komunikaci s šéfem firmy Dyson, která je jedním z největších dodavatelů plicních ventilátorů. Stanice BBC tento týden zveřejnila obsah textových zpráv, v nichž ministerský předseda Jamesi Dysonovi slíbil pomoc s daněmi, pokud firma začne v Británii dýchací přístroje opět ve velkém vyrábět.

před hodinou

Sněmovna uložila Plagovi umožnění úřední maturity

Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to dnes v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky po ústupu epidemie koronaviru měli studenti v krajním případě mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. 

před hodinou

Kulhánka čeká první zahraniční cesta, pojede na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko.

před hodinou

před hodinou

Útok na policejní stanici ve Francii. Muž ubodal úřednici, policie ho zastřelila

Muž ve francouzském městě Rambouillet dnes u vchodu na policejní stanici pobodal policejní úřednici, která utrpěla těžká zranění a na místě zemřela. Její kolegové útočníka s nožem postřelili a zatkli. Později v nemocnici zemřel, uvedla agentura AFP. Vyšetřováním případu se začala zabývat protiteroristická prokuratura. 

před 2 hodinami

Německo nepoužije vakcínu Sputnik V bez schválení

Pro nasazení ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 je nezbytné schválení, zájem o tuto látku ale Německo má. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který však odmítl upřesnit čtvrteční prohlášení saského premiéra Michaela Kretschmera. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

EU dojednala vakcínovou smlouvu na 1,8 miliardy dávek

Evropská komise vyjednala pro členské země Evropské unie nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž kontrakt zajistí státům bloku dodávky do konce roku 2023. Vakcíny vyráběné americkou a německou firmou mají i kvůli problémům s dodávkami společnosti AstraZeneca být hlavním nástrojem, na který chce Brusel v rámci společného očkování v příštích letech vsadit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama