Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý úspěch, který bude mít velký dopad na další roky, konstatuje Fareed Zakaria, Politolog působící v think tanku Berggruen Institute. V komentáři pro server Washington Post za tento úspěch označuje proměnu očkovacího programu proti nemoci covid-19.

Reklama

Vláda znovu funguje

Bidenova administrativa zřídila, případně rozšířila na 450 očkovacích center a v zemi jsou nyní očkováno na 2 miliony lidí denně, což je dvojnásobek oproti době, kdy současný prezident nastupoval do úřadu, konstatuje politolog. Zmiňuje prohlášení šéfa Bílého domu, že zajistil dostatek vakcín pro všechny dospělé Američany, kteří by měli být proočkováni v následujících třech měsících, což je nejrychlejší postup ze všech velkých zemí vyjma Británie.

Spojené státy aplikovaly na 80 milionů dávek vakcín, zatímco EU pouze 35 milionů a Čína 50 milionů, poukazuje Zakaria. Dodává, že jednu dávku dostalo minimálně 15 % Američanů, což je pětinásobek ve srovnání s Čínou.

"Ve zkratce, Biden Američanům a světu ukazuje, že americká vláda znovu funguje," pokračuje autor komentáře. Přiznává, že předchozí Trumpova administrativa si zaslouží pochvalu za operaci Warp Speed, která pomohla financovat vývoj vakcín, stejně jako si zaslouží pochvalu soukromý sektor, který ukázal zázračnou rychlost a efektivitu při vývoji očkovacích látek.

Bidenův předchůdce Donald Trump ovšem ponechal očkování na jednotlivých amerických státech, upozorňuje politolog. Zmiňuje slova šéfa Bidenova štábu Rona Kleina z loňského března, že Trumpova administrativa přistoupila k pandemii, masivní celostátní krizi, jako by Spojené státy nadále fungovaly na principu konfederace.

Trump tak činil ze dvou důvodů, míní politolog. Za první považuje skutečnost, že prezident viděl, že pandemie přinese obrovské problémy, za které nechtěl nést odpovědnost - hněv pramenící z lockdownů měli sklízet guvernéři jednotlivých států, zatímco úspěchy ekonomického zotavení jeho administrativa.

Druhý důvod je podle Zakarii hlubší: Republikáni dlouhé roky oslabovali federální vládu, když tvrdili, že je neschopná a dysfunkční, že Washington je hnízdem korupce a že soukromý sektor si dokáže se vším poradit lépe. Trumpovo úvodní řešení pandemie tak spočívalo v oslovení několika soukromých společností a oznámení, že ty rychle spustí testovací centra pro všechny obyvatele, připomíná politolog. Dodává, že skutečnost hodně zaostávala za těmito slovy.

Konec slavné Reaganovy fráze?

"Biden nastoupil do úřadu se záměrem zvrátit Trumpův přístup," pokračuje autor komentáře. Konstatuje, že nový prezident zdědil krizi a vydal dvousetstránkovou celostátní strategii, která kupříkladu nastínila, jak vláda využije své pravomoci a zdroje k urychlení očkování. Došlo tak k objednání milionů dodatečných vakcín a uplatnění zákona o obrané výrobě, který zajistil rychlé navýšení produkce, nastiňuje Zakaria. Doplňuje, že provoz očkovacích center posílila armáda, národní garda a další federální úřady, navíc vakcíny jsou rozesílány přímo do lékáren, z nichž se stala paralelní síť očkovacích míst.        

Výsledkem je masivní navýšení dodávek, výroby a aplikace vakcín a při troše štěstí Spojené státy brzy pokoří hranici tří milionů očkovaní denně, kvituje politolog. V té souvislosti podotýká, že takové vládní akce nejsou snadné, což platí v Americe dvojnásob, protože tamní politický systém je nastaven tak, aby bránil tyranii, nikoliv usnadňoval rychlé vládní jednání - moc je omezená, rozdělená a sdílená, rozpohybovat akci si žádá energii, odhodlanost a především víru ve vládu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Biden jasně čerpá ze své zkušenosti se stimulačním programem Obamovy administrativy, kde působil jako viceprezident, míní Zakaria. Připomíná, že Bidenův šéf štábu Klein v letech 2014-2015 koordinoval reakci na šíření eboly a nyní je v centru jeho pozornosti covid-19, přičemž Jeffrey Zients, Bidenův koordinátor boje s koronavirem, je zdatný manažer, který má velké zkušenosti ze soukromé i vládní sféry.

"Musíme pracovat každý den na všech detailech, ždímat personál, přesvědčovat, přemlouvat a nutit každého, aby se dostal na stejnou notu. Pro federální vládu pracují úžasní lidé - Federální úřad pro krizové řízení má například některé zázračné pracovníky -, ale ti musí být vedeni a řízeni. Lze toho dosáhnout. Odpovědí není, že to zvládne lépe konzultační skupina. Pro lidi, jako jsme my, kteří věří ve vládu, je prvořadý úkol přimět vládu fungovat," cituje Zakaria nejmenovaného představitele Bílého domu. Dodává, že kontrast s Trumpem je patrný, protože předchozí prezident nevnímal své poslání jako pečlivé řízení federálních úřadů.

Pro Trumpa bylo prezidentství televizní reality show a politika sérií symbolických gest, tvrdí politolog. Trump podle něj navazoval na širší názor na federální vládu, který v USA sílí od vietnamské války, aféry Watergate a do jisté míry projektu Velké společnosti a který shrnul ve svém inauguračním projevu prezident Ronald Reagan: "Vláda není řešení našich problémů; vláda je problém."

Biden může ukázat, že se Reagan mýlil, soudí Zakaria. Připomíná, že právě vláda dostala člověka na měsíc a vytvořila internet a i v dnešním světě existují klíčové výzvy, které dokáže vyřešit pouze dobře vedená a řízená vláda.

Témata:  očkování USA Joe Biden EuroZprávy.cz Koronavirus Donald Trump

Související

Amerika

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 54 minutami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před hodinou

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 3 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 4 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 6 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama