Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil scénář

NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6. ledna vedla k útoku ozbrojeného davu na Kapitol, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute to považuje za správné a užitečné, ale obává se, že podobná šetření téměř vždy vedou k dodatečným bezpečnostním opatřením a novým barikádám.

Reklama

Otevřenost a přístupnost

Zakaria vzpomíná na Washington 80. let, kdy bylo snadné dostat se do Kongresu, procházet se tamními síněmi, obdivovat sochy a příležitostně narazit i na zákonodárce. Podotýká, že také Bílý dům byl tehdy relativně přístupný, jak byl ostatně projektován.

To je ale minulost a po útocích z Oklahomy v roce 1995, střelbě na Kapitolu v roce 1998 a teroristických útocích z 11. září 2001 musí zájemci o návštěvu Kongresu absolvovat přísně kontrolovanou prohlídku, která začíná povinným shlédnutím dokumentárního filmu v rozsáhlém návštěvním centru, nastiňuje politolog. Doplňuje, že mezitím vyrostly i nevzhledné zátarasy okolo Bílého domu, byly zablokovány části přilehlých ulic a od loňských protestů hnutí Black Lives Matter se situace jen zhoršila.

Situace se podle autora komentáře dále zhorší v důsledku událostí z 6. ledna. "Chápu potřebu bezpečnosti, ale v demokracii musí být vyvážena s otevřeností a přístupností," pokračuje Zakaria. Připomíná, že washingtonský architekt Pierre L’Enfant záměrně projektoval široké ulice, aby lidé mohli obdivovat velké vládní budovy, které považoval za symboly demokracie.

Výstavba Kapitolu byla velmi nákladná a pokračovala i během občanské války, jelikož šlo o pomník amerických občanů, nikoliv pouhou úřední budovu pro politiky, deklaruje politolog. Za ještě horší ale považuje situaci v zahraničí.

"Diplomatická stanoviště Spojených států bývala krásnými budovami v centrech měst, kde se lidé mohli potkávat a konaly se akce," píše Zakaria. Vzpomíná, že před příchodem do USA chodíval na americký konzulát v indické Bombaji sledovat klasická hollywoodské filmy. Architektonické skvosty ale byly rozprodány a američtí diplomaté nyní často pracují v budovách připomínajících pevnosti, za železobetonovými zdmi a několika bezpečnostními okruhy, zřídka přicházejí do styku s obyvateli země, kde slouží, shrnuje politolog.   

Pokud chce někdo pochopit, proč po 20 letech úsilí a bilionech dolarů nejsou Spojené státy dobře přijímány v Iráku či Afghánistánu, autor komentáře mu doporučuje návštěvu amerických ambasád v metropolích těchto zemí.

Bezpečnost nade vše

Spojené státy dnes mají výraznější nástroje ochrany "majestátu", než měla skutečná impéria, míní Zakaria. Připomíná, že dlouhá desetiletí - i v době, kdy se z Londýna řídil svět - mohl kdokoliv navštívit Downing Street 10, sídlo britského premiéra, a i po atentátech severoirských separatistů z 80. let došlo pouze k instalaci malé brány, která zablokovala jednu malou ulici. Také Francouzi, kteří jsou známí pompézností, mají okolo prezidentského Elysejského paláce pouze sestavu nízkých, přenosných zátarasů, poukazuje politolog.

V současné americké politice se cení pouze prosazování dalších bezpečnostních opatření, poukazuje si autor komentáře. Konstatuje, že po 11. září 2001 tak americké zastupitelské úřady ve světě vykázaly tisíce návštěvníků, protože představitelé, kteří tak činili, naplatili žádnou politickou cenu - naopak, pokud by pustili dovnitř jediného teroristu, byli by pomyslně lynčováni a ukřižováni před Kongresem.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stejné smýšlení vysvětluje obrovské množství dokumentů, které jsou rutinně utajovány," pokračuje politolog. Odvolává se slova svého přítele z vládních kruhů, že nikdo nebyl nikdy propuštěn za to, že věc označil za tajnou. Výsledkem je přehnané utajování, které omezuje sdílení vládních informací s veřejností, deklaruje autor komentáře.   

Hyberbezpečnost je součástí toho, co politolog Paul Light označuje za "bytnění" vlády, tedy přidávání dalších a dalších hierarchických vrstev a procedur, což vede ke stále uzavřenější, byrokratizovanější a nepružné organizaci, uvádí Zakaria. Zmiňuje Lightův postřeh, že koronavirová pandemie ukázala, jak daleko musí Američané zajít, aby zjistili, kdo nese zodpovědnost ve federální hierarchii - pokud chtějí zdravotníci ochranné pomůcky, od jejich skladů je dělí 18 úrovní na ministerstvu zdravotnictví, živnostníky zase od kompenzací dělí 16 úrovní na ministerstvu financí.

Pokud se snažíme pochopit, proč si Amerika nevede příliš dobře v situacích, jako je současná pandemie, a prohlubuje se nedůvěra mezi jejími občany, výše uvedené může být klíčovou součástí odpovědi, domnívá se politolog. Stávající federální vládu přirovnává k dinosaurovi, který je sice dobře chráněn, ale zůstává odtržen od běžných lidí a nereaguje na skutečné výzvy, kterým Američané čelí.

Témata:  USA EuroZprávy.cz vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Související

Amerika

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

Evropa

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu dnes předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ze společnosti

Vše, co potřebujete vědět o StarDance 2021! Velký přehled!

V nové řadě letošního ročníku StarDance ... když hvězdy tančí bude mezi soutěžícími i farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká. V soutěži se opět představí deset párů. Letos je s profesionálními tanečníky dále vytvoří například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková a krasobruslař Tomáš Verner.

Kdy se otevřou obchody? Arenberger řekl první možný termín!

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Letní dovolené na dosah ruky? Oblíbená destinace Čechů se otevře turistům!

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 21 minutami

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

před hodinou

Opozice Kulhánkovo ultimátum Rusku chválí

Dnešní ultimátum nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) směrem k Rusku naplňuje podle opozičních stran požadavky Sněmovny. Představitelé stran to uvedli na dotaz ČTK. Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ČR sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

před hodinou

před 2 hodinami

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

před 2 hodinami

Senát možná útok ve Vrběticích označí za akt státního terorismu

Výbuch ve Vrběticích, za nímž podle českých bezpečnostních složek stáli ruští agenti, by dnes mohl Senát označit nejen za akt státního terorismu vůči ČR, ale vůči celé EU. Požádal o to dnes senátor ODS Raduan Nwelati s ohledem na doporučení senátního evropského výboru.

před 2 hodinami

Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

před 2 hodinami

Řecko představilo plán uvolnění, 15. května se otevře turistům

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

před 3 hodinami

Letecký provoz bude letos jen 43 procentech úrovně před pandemií

Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

před 3 hodinami

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

před 3 hodinami

Změny úhrad moderních léků jsou ve Sněmovně před schvalováním

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, která mění úhrady moderních léků, upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Poslanci k ní předložili v dnešním druhém čtení na dvě desítky pozměňovacích návrhů.

před 4 hodinami

Slovensko bude uvolňovat karanténní omezení pomaleji, než se čekalo

Slovensko díky zlepšující se epidemické situaci pokračuje v uvolňování koronavirových omezení, tempo rušení opatření ale bude oproti předpokladům pomalejší. Od příštího týdne budou moci restaurace podávat jídlo na terasách, v omezeném režimu začnou fungovat fitness centra.

před 4 hodinami

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. 

před 4 hodinami

Sasko nabízí očkování vakcínou od AstraZeneky každému zájemci

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

před 4 hodinami

Kulhánek chce v diplomacii kontinuitu a jednotný hlas

Dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek (ČSSD) se stává šéfem diplomacie v těžké době, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co dnes Kulhánka krátce po jmenování uvedl do úřadu. Předseda vlády se těší na spolupráci v diskusi se spojenci i agendě EU. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama