Křesťané v USA se bouří. Vadí jim rozhodnutí soudu o hnutí LGBT

V červnu vydal Nejvyšší soud USA usnesení o zákazu diskriminace LGBT komunity na pracovištích. Dle jeho znění nesmějí být občané Spojených států diskriminováni na základě jejich sexuální orientace nebo genderové identity. Až do rozhodnutí soudu platil tento zákon jen v některých státech. Pro členy LGBT je to velký krok, věřící mu však neholdují.

Reklama

Nejvyšší soud rozhodl o zákazu diskriminace LGBT na pracovištích v poměru 6-3. Učinil tak na základě znění federálního zákona zakazujícího plošnou diskriminaci na pracovištích v závislosti na pohlaví, jež se dle něj vztahuje i na sexuální orientaci nebo genderovou identitu.  

Za finálním rozsudkem stojí převážně soudci, kteří představují u Ústavního soudu republikánskou většinu, přičemž právě republikáni bývají v pohledu na LGBT spíše konzervativní. Pozitivního ohlasu se tomuto usnesení dostalo i u většiny Američanů. 

Přesto tento nový plošný zákaz rozpoutal řadu pobouření mezi náboženskými skupinami, zvláště mezi konzervativními křesťany. Ti se obávají, že by rozsudek mohl mít negativní dopad na jejich svobodu vyznání nebo na věřící zaměstnavatele jako na příklad v náboženských školách nebo nemocnicích. 

Předseda komise pro etiku a náboženskou svobodu spadající pod Southern Baptist Convention, Russell Moore, otevřeně prohlásil, že usnesení soudu napadá právo zaměstnavatelů, jednat v souladu se svou vírou. Pohled baptistů zastávají i evangelíci, kteří odmítají, aby jakékoli křesťanské organizace byly nuceny najímat lidi, kteří odporují biblickým kázáním. 

Někteří dokonce zpochybňují jmenování soudce Neila M. Gorsucha učiněné prezidentem Trumpem jako představitele sociálního konzervatismu v řadách Ústavního soudu. Profesor teologie Andrew Walker a konzervativní komentátor Erick Erickson v této souvislosti zpochybnili argument některých Trumpových příznivců, že ho jisté náboženské skupiny podpoří u voleb právě díky jmenování zmíněného soudce Gorsucha. 

To, že rozsudek přednesený Gorsuchem postrádá reflexi otázek svobodného vyznání, netvrdí jen určité náboženské komunity, ale i právní experti. Ústavní soud přitom jednal na základě přednesení dvou případů. Ani jedna z právních stran však neargumentovala na základě náboženských přesvědčení.

Tato námitka byla vznesena u soudu nižší instance, a to majitelem pohřební služby, který s touto argumentací neobstál a v rámci svého odvolání k Ústavnímu soudu již zákonem o obnovení náboženské svobody neargumentoval. 

Gorsuch se ve většinovém usnesení soudu k otázce svobody vyznání vyjádřil slovy:

,,Naše povinnost, dodržet slib o zachování svobodného náboženského vyznání, který je zakořeněn v naší Ústavě, je nám velmi dobře znám. Jeho garance tvoří jádro pluralismu naší společnosti. Přesto nejsou obavy o to, že by článek VII antidiskriminačního zákona mohl náboženskou svobodu narušit, ničím novým. [...] A přesto, že někteří zaměstnavatelé by v některých případech mohli tento argument využít, kde by si jistě zasloužil odpovídající pozornost, takovouto námitku tu před námi dnes ani jeden ze zaměstnavatelů nevznesl.“

Bývalý prezidentský kandidát, zároveň první homosexuální prezidentský kandidát v historii Spojených států, Pete Buttigieg (37), v tomto usnesení vidí důležitý krok, jak pro LGBT komunitu, tak pro Spojené státy. Ve svém rozhovoru pro CNN například uvedl, že na základě tohoto rozhodnutí, by měl prezident Trump zrušit i jím vydaný zákaz o přijímání transsexuálů do armádních složek. 

Stejně tak se Buttigieg vyjádřil k dalším oblastem, které jsou stále problémové a vyžadují stejnou pozornost jako diskriminace na pracovištích. Dle něj se jedná na příklad o adopci dětí homosexuálními páry nebo léčbu homosexuality konverzní terapií.

Témata:  soudy USA justice Církev EuroZprávy.cz LGBT+

Související

Tomáš Sokol, advokát NÁZORY

Prokazování způsobilosti k návštěvě zahrádek nemusí přežít soudní přezkum, říká advokát Sokol

ROZHOVOR – Advokát Tomáš Sokol tvrdí, že prokazování hygienické způsobilosti k návštěvě restauračních zahrádek, které má začít platit od pondělí, nemusí přežít první soudní přezkum. Pravidla na začátku týdne oznámil vicepremiér Karel Havlíček. „Zatím platí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 23. 4. 2021, jímž se omezuje činnost provozoven stravovacích služeb, restaurací, hospod a barů tak, že se v nich zakazuje přítomnost veřejnosti. Lze tedy toliko usuzovat, že pan ministr předvídá možnost změny tohoto mimořádného opatření,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Sokol.

USA vydaly varování před cestami do Izraele Blízký východ

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama