Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých kolegů. Ten se konferencí údajně kvůli koronavirovým opatřením omezujícím počet novinářů v místnosti nemohl sám účastnit. Osoba operující pod jménem Kacey Montagu však nikdy reálně neexistovala, minimálně ne jako novinář.

Reklama

Nejméně čtyřikrát v posledních několika týdnech zazněly během tiskové konference Bílého domu dotazy přetlumočené novináři od osoby jménem Kacey Montagu. Mělo se jednat o kolegu (či kolegyni), který se údajně kvůli koronavirovým opatřením konferencí nemohl osobně účastnit. Jak se ale ukázalo, mezi novináři a reportéry, kteří pravidelně dění kolem Bílého domu sledují, podobná osoba nefiguruje a nikdy nefigurovala.

Montagu přitom jako novinář vystupuje již několik měsíců. Podle serveru Politico měl pracovat pro fiktivní White House News (WHN). Falešné účty spravoval i na twitteru. V důvěrné e-mailové komunikaci se měl prezentovat jako člen Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) působící jako novinář pro britský bulvární deník The Daily Mail.

I díky tomu udržoval pravidelný kontakt s předními americkými novináři nebo přímo s Bílým domem. Ovšem kromě uměle vytvořené digitální identity žádný novinář pod tímto jménem nepůsobí ani v The Daily Mail, ani není členem WHCA.

Na dotaz serveru Politico, proč se za novináře dotyčný vydával, odpověděl: ,,Miluji žurnalistiku a podle mého názoru odvádějí momentálně novináři kolem Bílého domu poměrně mizernou práci, tak jsem se rozhodl, že se postarám o nějakou transparentnost a zeptám se na věci, na které já a mí přátelé chceme znát odpověď,“ uvedl v e-mailu.

Kdo ale skutečně Kacey Montagu je, zůstává záhadou. Podle spekulací se zřejmě jedná o jednoho z hráčů využívajících online herní platformu ROBLOX. Právě na této platformě by měla existovat skupina pod názvem nUSA, jejíž členové na sebe berou různé role a utahují si z americké vlády. 

Pozornost si vysloužily především twitterové účty pod názvem WHschedule a WHpoolreport. Ty pravidelně mimo jiné sdílely denní program prezidenta Bidena a první dámy nebo viceprezidentky Harrisové a jejího manžela.

,,Ty účty jsem vytvořil jednak pro zábavu a jednak proto, aby lidé věděli, co se děje. Měli by vědět, co prezident a první dáma dělají, a jejich sledovanost jen dokazuje, že lidé o to zájem evidentně mají,“ uvedl Montagu pro server Politico. Mezi „sledujícími“ byla i řada předních amerických novinářů nebo představitelů Bidenovy administrativy včetně tiskového mluvčí Jill Bidenové Michaela LaRosi.

Podle informací uveřejněných serverem Politico měl Montagu rozesílat své dotazy na mluvčí Bílého domu Jen Psakiovou různým novinářům, kteří se v daný den tiskové konference měli účastnit. V jednom z e-mailů uvedl, že on sám se kvůli přísným pravidlům týkajících se počtu novinářů v místnosti zúčastnit nemůže. V závěru se podepisoval jako zpravodaj pro WH nebo WHSG.

Podezření novináři postupně pojali poté, co při detailnějším prověřování osoby Kacey Montagy narazili na LinkedIN účet s profilovou fotkou britského premiéra Johnsona s místem působení ve WHS ve Washingtonu, D.C. Tento profil byl zanedlouho odstraněn, načež byla pozastavena i činnost twitterového účtu WHschedule. 

To, že novináři tlumočí některé z dotazů svých kolegů, kteří se v době pandemie z kapacitních důvodů tiskových konferencí Bílého domu nemohou účastnit, je běžné. Ovšem skutečnost, že se mezi přední novináře dokázala infiltrovat i fiktivní osoba, která měsíce bez povšimnutí udržovala úzký vztah nejen s médii, je unikátní. V mediální sféře zároveň vyvolala pochybnosti o bezpečnosti práce ve virtuálním prostoru.

Témata:  USA Joe Biden EuroZprávy.cz Bílý dům USA Jen Psakiová

Související

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí. Evropa

Ministři zahraničí Lavrov a Blinken se dohodli na setkání na Islandu

Ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a Spojených států Antony Blinken se dnes při telefonickém rozhovoru dohodli, že se sejdou k samostatné schůzce na okraj zasedání ministrů členských zemí Arktické rady. To bude 20. května v Reykjavíku. Informovala o tom agentura TASS.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 5 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 6 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 8 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 8 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 8 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 9 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama