Na Trumpa míří další žaloba kvůli nepokojům v Kapitolu

Demokratický kongresman Eric Swalwell podal žalobu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, jeho syna Donalda mladšího, exprezidentova právníka Rudyho Giulianiho a republikána Mo Brookse kvůli jejich údajné roli při násilnostech v sídle Kongresu z 6. ledna. Informoval o tom server CNN.

Reklama

Jedná se již o druhou podobnou žalobu, Trumpa a jeho spolupracovníky u soudu napadl v polovině února také demokrat Bennie Thompson.

Swalwell byl jedním z "manažerů" letošní ústavní žaloby na Trumpa, kterou na něj podala demokraty kontrolovaná Sněmovna reprezentantů, protože podle ní podněcoval svoje přívržence ke vzpouře. V Senátu, který při projednávání ústavní žaloby přebírá roli soudu, předkládal argumenty za obžalobu. Horní kongresová komora však Trumpa v polovině února osvobodila.

Nová žaloba je zčásti velmi podobná již předchozí Thompsonově stížnosti. Trump a jeho společníci podle ní porušili poměrně starý a málo využívaný zákon o Ku Klux Klanu. Ten byl přijat v době po americké občanské válce ve snaze zabránit členům této nechvalně proslulé rasistické organizace v zastrašování zvolených zástupců či v kladení dalších překážek výkonu jejich funkce.

Swalwell však na rozdíl od Thompsona také tvrdí, že Trump se svým synem, Giulianim a Brooksem porušili zákony federálního okrsku kolem metropole Washingtonu, včetně tamních protiteroristických ustanovení. Učinili tak tím, že podle demokrata podněcovali k nepokojům, napomáhali násilným demonstrantům a způsobili újmu členům Kongresu. Ti před vypuknutím nepokojů projednávali formální potvrzení výsledku listopadových voleb, v nichž zvítězil Trumpův soupeř Joe Biden.

"Obžalovaní přesvědčili dav o tom, že se děje něco, co by - pokud by to byla pravda - skutečně mohlo ospravedlňovat násilí. Následně poslali tento dav ke Kapitolu násilnými výroky a výzvami k okamžitým činům," uvedl v žalobě demokrat.

Všichni obžalovaní v soudním dokumentu vystupují jako soukromé osoby, čímž se Swalwell podobně jako Thompson pokouší obejít ochranu, kterou prezidentovi a dalším veřejným činitelům v době násilností poskytovala jejich politická funkce. Žaloba podle CNN rovněž může narazit na ustanovení o ochraně svobody projevu.

Pokud by se však soud rozhodl stížností alespoň zabývat, zazněla by před ním zřejmě svědectví a výpovědi, na něž se při projednávání ústavní žaloby v Senátu nedostalo.

Trump na demonstraci před útokem na Kapitol řekl svým příznivcům mimo jiné, aby "ukázali sílu" a "vydali se po (třídě) Pennsylvania Avenue", která vede od Bílého domu ke Kapitolu. Brooks davu řekl, že "dnešek je dnem, kdy by si američtí patrioti měli začít zapisovat jména a nakopávat zadky," načež se demonstrantů opakovaně zeptal, zda jsou ochotni bojovat za Ameriku. Giuliani pak naznačil, že by se legitimita voleb měla rozsoudit soubojem.

Trumpovi příznivci se následně vydali k sídlu Kongresu, kde krátce po příchodu překonali bezpečnostní bariéry i ochranku a vtrhli do budovy. Podle dostupných záběrů přitom řada z nich hledala zákonodárce, které považovala za zrádce kvůli tomu, že souhlasili se schválením výsledku prezidentských voleb. Potyčky stály život pět lidí včetně jednoho policisty, členové Kongresu se včas schovali do sklepních prostor Kapitolu.

Témata:  EuroZprávy.cz Donald Trump vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Související

Amerika

Úřady viní Trumpova spojence, že neodvedl na dani z příjmu dva miliony USD

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zažalovalo spojence bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Rogera Stonea a jeho ženu, že stát zkrátili na dani z příjmu o téměř dva miliony dolarů (43 milionů Kč). Informovala o tom agentura AP. Konzervativní provokatér Stone býval Trumpovým poradcem a důvěrníkem a úřady zkoumají jeho roli při protestech v sídle Kongresu z 6. ledna.

Amerika

Lednových nepokojů v USA se účastnilo přes 10.000 lidí

V době lednového vpádu výtržníků do budovy amerického Kongresu bylo v areálu přes 10.000 demonstrantů, z nichž se většina shromáždila na západní straně Kapitolu. Vyplývá to z nové analýzy deníku The Washington Post (WP) vypracované ve spolupráci s analytiky z Carnegie-Mellonovy univerzity. Rekonstrukce událostí přináší také nové detaily o postupu policie, která čelila obrovské přesile a neměla vybavení na potlačení násilného protestu.

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 26 minutami

před 56 minutami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před hodinou

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před hodinou

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 2 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 3 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 4 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 5 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 5 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama