Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z Washingtonu

NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky Spojených států poté, co byla předchozí čtyři roky opomíjena, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že Biden má nyní příležitost přijít s novou strategií pro obranu demokracie ve světě.

Reklama

Čas na nové myšlenky

Demokratické síly jsou pod tlakem od Barmy po Bělorusko, varuje prestižní deník. Podotýká, že despotové se naučili, jak spoutat občanskou společnost, věznit novináře, právníky, duchovní, bloggery, opozičníky a všechny, kteří odmítají jejich vládu.

"Biden má příležitost přijít s novými myšlenkami, jak lépe chránit svobodu," pokračuje washingtonský server. Soudí, že sankce proti jednotlivým zemím i konkrétním osobám mají své místo, mnoho z nich na americké straně vychází z tzv. Magnitského zákona a cílí na největší porušovatele lidských práv, kteří si zaslouží být potrestáni.  

Minulý čtvrtek Bidenova administrativa uvalila nové vízové omezení na 43 běloruských představitelů, kteří nesou podíl na podrývání demokracie, čímž se připojili k předchozímu seznamu 66 osob z Běloruska, konstatuje americký deník. Varuje, že sankce jsou ale tupým a pomalým nástrojem.

"Mnoho tyranů a jejich přisluhovačů dokáže žít bez Disney Worldu," upozorňuje editorial. Deklaruje, že Spojené státy a další demokracie potřebují účinnější nástroje nátlaku. Ty by podle renomovaného deníku efektivněji pomáhat zástupům odvážných lidí vyjít do ulic a postavit se autoritářským režimům.

V Bělorusku lidé demonstrují proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který zmanipuloval loňské srpnové volby, připomíná Washington Post. Doplňuje, že v uplynulém týdnu zahájil tamní režim vlnu zatýkání novinářů a lidskoprávních aktivistů, navíc minulý čtvrtek poslal běloruský soud na dva roky za mříže dvojici novinářů, kteří plnili svou práci a natáčeli protesty proti Lukašenkovi.

V Barmě zase probíhá masová kampaň občanské neposlušnosti proti vojenskému puči, nastiňuje americký deník. Poukazuje, že odvážní mladí lidé demonstrují také v Rusku, a to proti svévolnému uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného.

Dlouhodobý projekt

Washingtonský server kvituje, že Biden ohledně situace v Barmě promluvil rázně a otevřeně, což podpořilo tamní demonstranty. "Ale je třeba nová strategie na obranu demokracie," doplňuje prestižní deník.

Slabinou mnoha autoritářských režimů je rozkrádání zdrojů hrstkou privilegovaných, jak v případě Ruska skvěle ukazuje zmíněný Navalnyj a investigativní skupina Bellingcat, připomíná editorial. Doporučuje, aby demokracie stavěly na jejich průkopnické práci s YouTube a dalšími technologiemi - satelitními snímky, záznamy telefonátů, daty o pohybu a sociálními sítěmi - a odhalovaly zlodějinu a lži.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Demokracie by také mohly vybavit sužované občany nedemokratických zemí pevnými a silnými komunikačními kanály, které jim tamní diktátoři upírají, naznačuje Washington Post. Pro příklad uvádí důležitou roli, kterou hrají v Bělorusku aplikace Telegram, případně satelitní snímky zachycující koncentrační tábory pro Ujgury v Číně či záběry z dronů, které zachytily monstrózní palác ruského prezidenta Vladimira Putina na břehu Černého moře.

Další inovaci představuje postup nevládních lidskoprávních organizací, které v Barmě, Bělorusku a Rusku počítají zatčené a uvězněné online, čímž odhalují surové a svévolné užití policejní síly, konstatuje prestižní deník. Doporučuje také zpřísnění zákonů v demokratických zemích, které by diktátorům zabránily v zahraničí ukrývat a legalizovat pochybně získaný majetek.

"Obhajoba demokracie je dlouhodobý projekt," upozorňuje vlivný server. Deklaruje, že nastal čas, aby Spojené státy a další demokracie přišly s novými myšlenkami a přijaly širší strategii, která odstartuje konfrontaci s tyrany v místě jejích působení.

Témata:  Rusko USA Bělorusko barma demokracie EuroZprávy.cz

Související

USA vydaly varování před cestami do Izraele Blízký východ

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

Ilustrační foto Amerika

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 15 minutami

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 3 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 4 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 10 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 10 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama