Navzdory nárůstu nakažených není návrat ke katastrofické situaci pravděpodobný, tvrdí lékař

NÁZOR - Spojené státy učinily velký pokrok při potlačování šíření viru SARS-CoV-2, který způsobil pandemii nemoci covid-19, i když od poloviny června počet nových případů naneštěstí opět roste, konstatuje lékař Kevin Pham. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest.

Reklama

Na vině je veřejnost

Aktuální denní nárůst případů nemoci covid-19 výrazně převyšuje čísla na vrcholu pandemie, upozorňuje Pham. Podotýká, že s aktuálním vzestupem nakažených se potýká několik amerických států, přičemž mediální pozornost nejvíce směřuje na Floridu a Texas, které jsou kritizovány za to, že příliš brzy znovuotevřely ekonomiku.

Ani jeden z uvedených států ovšem podle lékaře restrikce příliš brzy neuvolnil. "Kalifornie byla opatrná při znovuotevření a během něj udržovala mnoho zmírňujících opatření," upozorňuje autor komentáře. Dodává, že také Texas si vedl dobře až do třetí fáze rozvolnění - Kalifornie sotva vstoupila do druhé -, ale přesto v obou státech došlo k podobnému nárůstu případů.  

Fakta naznačují, že nárůst případů je důsledkem nespolupracující veřejnosti, nikoliv samotného rozvolnění, deklaruje Pham. Konstatuje, že Kalifornie restrikce uvolňovala pomalu a promyšleně na bázi okres od okresu, a zatímco bylo za splnění konkrétních podmínek možné otevřít restaurace, kadeřnické a nehtové salóny zůstaly zavřené, stejně jako se nadále nekonají veřejné události a sportovní klání s diváky.

Kalifornie zavedla 18. června povinné nošení roušek a tamní guvernér Gavin Newsom trvá na tom, že návratu do normálního života musí předcházet účinná vakcína, uvádí lékař. Pokládá otázku, proč nyní Kalifornie zažívá nárůst nakažených, když si počíná tak opatrně.  

Newsom nedávno obvinil "neohrožené mladé", tedy adolescenty, kteří se příliš nestarají o opatrnost vůči nemoci, poukazuje Pham. Dodává, že guvernér proto nařídil uzavření barů a vnitřních prostorů restaurací v mnoha okresech, včetně Los Angeles, Orange a Sacramento.

"Bary a hospody často nabízejí prostředí, které je mimořádně příznivé pro přenos respiračních nemocí, jako shluky kupujících na baru, kteří pořvávají objednávku svých drinků přes hluk davu a typicky hlasitou hudbu," vysvětluje lékař. Dodává, že mnoho barů a restaurací se navíc restriktivních nařízení nedrželo, a tak by nebylo překvapivé, pokud by značná část nových případů byla spojena s těmito zařízeními.     

Mnoho Američanů podle lékaře navíc zkrátka neví, jak se nosí správně rouška, a tak si mnozí lidé nechávají odhalený nos, případně si ji sundávají během hovoru, čímž ale zcela negují její možný přínos.

Důvody k optimismu

Není možné nepostřehnout, že nárůst nakažených se projevil v polovině června, tedy měsíce bohatého na události, upozorňuje Pham. Poukazuje, že nejméně jednoho z protestních průvodů proti zabití George Floyda se zúčastnilo 500-1.000 lidí, navíc nepokoje a menší protesty probíhaly v mnoha kalifornských městech, přičemž k účastni na nich vyzývali i mnozí zákonodárci, navzdory doporučení zdravotnických představitelů.

Starosta Los Angeles Eric Garcetti se například jednoho z protestů osobně zúčastnil, navíc bez roušky, aby později sám přiznal, že protesty s velkou pravděpodobností souvisejí s velkým počtem nových případů nemoci, uvádí lékař. Domnívá se, že nejen chybný přístup k masovým protestům, ale také mnoho dalších faktorů, které nejsou spojené se snahou o znovuotevření ekonomiky a opatřeními ke zmírnění šíření koronaviru, hraje roli v nárůstu nakažených.

"V momentě, kdy horlivost po Floydově smrti dosáhla horečky, bylo nepravděpodobné, že masové davy budou spolupracovat na sociálním odstupu a zmírňujících opatřeních," deklaruje Pham. Soudí, že pokud chtěli kalifornští zákonodárci upřednostnit zdraví a potlačení pandemie, neměli protesty podporovat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za dobrou zprávu považuje lékař skutečnost, že klientela barů a demonstranti jsou zpravidla mnohem mladší než lidé vysoce ohrožení závažným průběhem nemoci covid-19. Mezi 18. červnem a 7. červencem sice v Kalifornii přibylo 110 tisíc nových případů, což znamená nárůst o 72 %, ale většina nakažených spadá do věkové kategorie 18-49 let, přičemž na nemoc v drtivé většině případů umírají lidé starší 65 let, shrnuje Pham.

Smrtnost tak momentálně v Kalifornii zůstává nízká, ačkoliv se zřejmě projeví až opožděně a musíme si počkat, zda skutečně nedojde k jejímu vzestupu, varuje autor komentáře. Navzdory tomu doufá, že smrtnost nebude korespondovat s nárůstem nakažených.

Kalifornie, stejně jako další státy reaguje na měnící se situaci, a přestože události minulých měsíců byly mimořádné, je nutné brát pandemii nadále vážně a vyrovnávat potřebu návratu k běžnému životu s tím, co je skutečně možné, deklaruje lékař. Nárůst nakažených považuje za znepokojivý, bez ohledu na lokalitu, ale zároveň apeluje na věcné hodnocení situace s ohledem na relativně nízký věk nových pacientů, kterým hrozí závažný průběh mnohem méně.

"Existují důvody k optimismu, že - navzdory velkému počtu případů - zřejmě neuvidíme návrat ke katastrofální situaci, která charakterizovala úvodní fáze pandemie," uzavírá Pham.  

Témata:  USA EuroZprávy.cz Koronavirus Kalifornie

Související

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama