Nový koronavirus se v Číně nepozorovaně šířil měsíce, naznačuje studie

Na přesnější určení data vzniku nového koronaviru se ve své nedávné studii zaměřili vědci dvou amerických univerzit. Podle jejich zjištění je velmi pravděpodobné, že potvrzené případy nákazy z čínského Wu-chanu nebyly první. Domnívají se, že virus se v zemi vyskytoval už v říjnu 2019.

Reklama

Vědci z kalifornské univerzity v San Diegu a univerzity v Alabamě se domnívají, že první případy nákazy se v Číně vyskytly ještě daleko dříve, než ty oficiálně potvrzené čínskými úřady z prosince roku 2019 ve Wu-chanu. Na základě metody molekulárního datování a simulací šíření epidemie odhadují, že virus se objevil již zhruba o dva měsíce dříve.

,,Naše studie vznikla proto, abychom nalezli odpověď na otázku, jak dlouho se virus SARS-CoV-2 v Číně mohl šířit, aniž by byl lékaři identifikován,“ uvedl jeden z vedoucích studie Joel O. Wertheim. Na základě dat, která měli odborníci při svém výzkumu k dispozici tak odhadují, že se virus v provincii Chu-pej začal nepozorovaně šířit přibližně v polovině října 2019. 

První nám známé případy byly v Číně detekovány koncem prosince téhož roku, a to ve stejné provincii ve městě Wu-chan. Odtud se virus začal šířit rychle i do ostatních částí Číny. Úřadům se sice podařilo epidemii do dubna následujícího roku dostat pod kontrolu, v tu dobu se už ale projevila v dalších více jak 100 zemích světa.

Podle prvotních informací mělo být původním přenašečem nového koronaviru zvíře. Vědci se tedy snažili identifikovat první případ přenosu z člověka na člověka. Předběžná vyšetřování je zavedla na wuchanský velkoobchodní trh s mořskými plody. Autoři studie ho ovšem za místo vzniku nákazy nepovažují. U původních covidových pacientů se totiž žádná spojitost s tržištěm neprokázala.

Ze studie zároveň vyplývá, že předpokládaný počet nakažených v Číně do listopadu pravděpodobně nepřesahoval jednoho člověka. Téměř v polovině listopadu odhadují, že se jejich počet zvýšil na 4, počátkem prosince na 9. První záznamy o hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 ve Wu-chanu pocházejí z poloviny prosince.

S využitím analytických nástrojů se vědci rovněž pokusili nastínit, jak se virus v počátečních stádiích a dnech pandemie mohl chovat. Pomocí simulací šíření epidemie na základě  biologických procesů viru došli autoři studie k závěru, že ze všech simulací byl virus schopen způsobit epidemii pouze ve 27,9 procentech případů. V ostatních 70,3 procentech došlo k nákaze pár lidí a virus postupně vymřel.

,,Naším postupem jsme došli k pozoruhodným závěrům. Více než 2/3 simulací, které jsme se pokoušeli vytvořit, selhaly. To znamená, že kdybychom se mohli vrátit v čase a zopakovat rok 2019 stokrát, ve dvou případech ze tří by k pandemii nikdy nedošlo,“ dodal Wertheim. Zároveň pochybuje, že by se tak brzký výskyt koronaviru jako v Číně odehrál současně i v Evropě nebo jinde na světě: ,,Silně pochybuji, že by se ve stejnou dobu onemocnění COVID-19 vyskytovalo i mimo Čínu.“ 

Podle autorů studie vedly k propuknutí epidemie zejména faktory jako jeho široký rozptyl zejména v hustě osídlených oblastech, což umožnilo viru přežít a šířit se dál. Simulace šíření epidemie v oblastech s menší hustotou osídlení naopak selhaly ve více jak 95 procentech případů.

Témata:  EuroZprávy.cz Koronavirus Wu-chan

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 6 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama