NPR: Dezinformátorům slouží k podkopávání vakcín zavádějící prezentace faktů

Pravděpodobnost úmrtí v důsledku očkování proti covidu-19 je mizivá: Podle čerstvých dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má člověk třikrát větší šanci, že do něj udeří blesk.

Reklama

Vaše nabídka příspěvků na sociálních sítích ale možná vypráví poněkud odlišný příběh,uvádína svém webu americký veřejnoprávní rozhlas NPR.

Analýza provedená NPR zjistila, že články spojující vakcíny a úmrtí patří letos na internetu k obsahu s největším ohlasem a šíří se v míře, která by mohla narušit schopnost lidí posoudit skutečné riziko při očkování. Zjištění zároveň ilustrují širší trend u fenoménu internetových dezinformací: V době, kdy sociální sítě začínají odstraňovat zjevně nepravdivá tvrzení na téma veřejného zdraví, se dezinformátoři obracejí k faktům vytrženým z kontextu, aby podpořili zavádějící narativy.

Analytik Bret Schafer z mezinárodního sdružení Alliance for Securing Democracy tento postup nazval "lhaním skrze pravdu". "Je to opravdu zákeřný problém," míní profesor komunikačních studií z University of North Carolina Chapel Hill Deen Freelon. "Společnosti provozující sociální média zavedly tvrdá pravidla proti dezinformacím, nepřijaly ale podobně tvrdý přístup vůči mystifikaci," uvedl.

Systém CDC pro evidenci problémů spojených s vakcínami na covid-19 do začátku minulého týdne neobdržel důkazy přímo spojující injekce s jakýmkoli úmrtím. Přesto téměř pro polovinu dní letošního roku platilo, že mezi nepopulárnějšími články spojenými s vakcinací byla alespoň jedna zpráva o smrti po absolvování očkování, ukazují data od analytické společnosti NewsWhip.

Jako letošní nejpopulárnější materiál o vakcínách pak z analýzy vychází zpráva listu South Florida Sun Sentinel o lékaři, který zemřel několik týdnů poté, co byl naočkován. Článek, který následně převzal list Chicago Tribune, explicitně uvádí, že žádná souvislost mezi očkováním a úmrtím se neprokázala, zpráva přesto na facebooku a twitteru nasbírala skoro pět milionů reakcí, komentářů nebo sdílení.

Je zřejmé, že obsah spojující úmrtí s vakcínami má dosah, který naprosto neodpovídá souhrnným statistikám. Ve Spojených státech dostalo alespoň jednu injekci vakcíny proti covidu-19 více než 85 milionů lidí a zemřelo méně než 0,0018 procenta z nich. I tento malý podíl zahrnuje lidi, kteří v době očkování trpěli závažnými zdravotními problémy. V USA běžně každý den umírá asi 8000 lidí.

Podle profesora Freelona nicméně mají statistiky při šíření konspiračních myšlenek mnohdy menší váhu než tragické příběhy. "Je to něco, na co při lidském myšlení narážíme opakovaně. Zdůrazňování šokující anekdoty a následné přehlížení statistik, které jsou mnohem více vypovídající," uvedl.

Zatím nejsilnější byl výskyt příběhů o úmrtích po vakcinaci na počátku roku zhruba měsíc po startu americké očkovací kampaně. Lidé v lednu zběsile pátrali po informacích ve snaze rozhodnout se, zda očkování podstoupit, a zároveň měli největší šanci, že narazí na příběh spojující úmrtí s tímto očkováním, ukazuje analýza NPR.

Mezi 7. a 20. lednem byla alespoň jedna zpráva v tomto duchu vždy mezi deseti materiály o vakcínách s nejvyššími počty reakcí. Do analýzy byly zahrnuty veškeré články, které měly slovo "vakcína" v titulku, prvním odstavci nebo v metadatech.

Zvýšený dosah problematických článků přišel také okolo poloviny března, kdy se rychle šířila zpráva o smrti pacientky ve státě Utah. Jistá facebooková stránka s 20.000 fanoušky ji sdílela s komentářem: "Vakcínu si nechám ujít. Nezajímá mě ničí názor... tohle je hrozivě smutné." Správce jiné skupiny k článku poznamenal, že má "velké starosti o ty, kdo si to nechávají píchnout".

Regulovat takovýto obsah je pro digitální platformy složité, neboť dané příspěvky mají pravdivé jádro. V Utahu skutečně zemřela žena, která o čtyři dny dříve dostala vakcínu. Sociální sítě dávají jasně najevo, že nejsou ochotny zasahovat, když jde o sdílení pravdivých, ale zavádějících informací. Mezery v boji proti dezinformacím si všímají američtí i zahraniční aktéři.

Sdružení Alliance for Securing Democracy nedávno vydalo zprávu, podle níž ruská státní média jako RT a Sputnik vydala více než stovku materiálů spojujících úmrtí s vakcínou proti covidu-19 od firmy Pfizer.

"Platformy se podívají na samostatný tweet od RT o tom, že v domově důchodců po naočkování vakcínou Pfizeru umřelo 23 lidí, a nemohou s tím nic udělat, protože technicky vzato je to pravda, ačkoli je to hrubě zavádějící," hodnotil vývoj analytik Schafer. "Zdá se, že tohle je nová strategie," dodal.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz Koronavirus dezinformace

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 6 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama