Pandemie koronaviru se propletla s pandemií obezity, varuje lékařka

NÁZOR - Spolu s tím, jak v některých zemích pozvolna odeznívá pandemie covidu-19, je třeba rychle zaměřit pozornost na jinou nemoc, která každoročně usmrtí stovky tisíc lidí, konstatuje americká lékařka Leana Wenová. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že tou nemocí je obezita.

Reklama

Druhý největší zabiják

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí trpí 42 % obyvatel Spojených států obezitou, téměř desetina populace je těžce obézní, což je dvojnásobek oproti době před dvěma dekádami, upozorňuje Wenová. Podotýká, že obezita je rizikový faktor dalších chronických nemocí, například diabetu, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních potíží a závažných forem rakoviny.

Obezita je také druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterým šlo předejít, a to hned po kouření, varuje lékařka. Doplňuje, že ročně si vyžádá 300 tisíc životů.

"Lidé s obezitou mají také větší pravděpodobnost, že je postihne závažná nemoc a zemřou na covid-19," pokračuje autorka komentáře. Zmiňuje jednu ze studií, která zjistila, že nejméně 30 % pacientů s koronavirem končí v nemocnici v důsledku své obezity.

To může mimo jiné vysvětlovat, proč jsou jisté země zasaženy pandemií mimořádně silně, soudí lékařka. Odkazuje na zprávu Světové federace pro obezitu, která ukazuje, že v zemích, kde je má většina obyvatel nadváhu, existuje až desetkrát vyšší riziko úmrtí na covid-19.

S ohledem na jasné důkazy, že obezita představuje velký zdravotní problém, které zdůraznila i stávající pandemie, pokládá Wenová otázku, proč není větší pozornost věnována ekonomickým a politickým faktorům, které k obezitě přispívají.

"Odpověď je mnohostranná a alespoň částečně je to kvůli tomu, jak společnost - a velmi často i medicína - tento stav stigmatizuje," píše lékařka. Odkazuje na názor kardiologa Dariushe Mozoffariana z Tufts University, že obezita je nejzávažnější věc, o které se nemluví, a ačkoliv pandemie obezity se propletla s pandemií covidu-19, zaměřujeme se pouze na bezprostřední, nikoliv na chronickou hrozbu.

Pozornost věnovaná chronickým nemocem, jako je obezita, se snižuje, nesnižují se ale jejich dopady, vyzdvihuje Wenová. Zmiňuje zjištění profesora Williama Dietze z Univerzity George Washingtona, že až 42 % Američanů hlásí, že od počátku pandemie přibralo na hmotnosti, průměrně o 13 kilogramů, přičemž celá desetina hlásí nárůst hmotnosti o více než 23 kilogramů.

V době, kdy mnoho lidí zažívá velký stres, omezenou fyzickou aktivitu a finanční tíseň, která je zbavuje možnosti stravovat se zdravě, je to podle autorky komentáře pochopitelné. Upozorňuje však, že toto bude mít dopady na zdravotnictví, protože - jak poukazuje například internista Jason Block z Harvadské univerzity - jednou nabytou váhu je těžké shodit, tudíž by v nadcházejících letech nebyl nárůst míry obezity ničím překvapivým.

Nezdravé jídlo je propagováno všude 

"Další důvod, proč nemluvíme o obezitě, je strach, že by to mohlo vypadat jako zostuzování lidí," pokračuje lékařka. Poukazuje, že zmínění odborníci Block a Dietz označují obezitu za jeden z nejvíce stigmatizujících stavů, a proto se o ní snaží hovořit jako o nemoci, kterou ve skutečnosti je.

Předsudky vůči obézním jsou ale ve zdravotnictví natolik zažité, že obézní pacienti mnohdy raději k lékařům nechodí, protože mají obavy, že budou čelit despektu a diskriminaci, upozorňuje autorka komentáře. Zmiňuje názor profesora Dietze, že pokud je obezita vnímána jako důsledek chování, pak bude léčena pouze snahou o jeho změnu, nikoliv medikací či chirurgicky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Důvodu, proč je obezita tak stigmatizovaná, spočívá v tom, že lidé berou váhu jako volbu. Je to mimořádně nefér, pokud máme společnost, která vytváří tak všudypřítomné příležitosti k nabírání váhy," cituje lékařka názor internisty Blocka. Sama souhlasí s těmi experty, kteří říkají, že v situaci, kdy 70 % americké veřejnosti trpí nadváhou či obezitou, těžko jde o individuální, ale naopak společenský problém, který si žádá velkou změnu na politické úrovni. 

Žijeme ve světě, kde se všude a v enormním množství propaguje nezdravé jídlo, zmiňuje Wenová postřeh Marion Nestleové, emeritní profesorky z Newyorské univerzity. Ta spolu s dětským endokrinologem Robertem Lustigem tlačí na konec vládní podpory průmyslově zpracovaných potravin a slazených limonád, které považují za hlavní zdroje obezity, nastiňuje autorka komentáře. Dodává, že podle kardiologa Mozaffariana bychom měli přehodnotit lékařský přístup a na jídlo pohlížet jako na lék, tudíž by lékaři měli možnost lidem zdravé potraviny předepsat.  

Dariush Mozaffarian věří, že lze výrazně změnit politiku a pomocné potravinové programy ve Spojených státech, aby poskytovaly zdravější stravu, poukazuje lékařka. Zároveň se ztotožňuje s jeho názorem, že neexistuje žádný univerzální lék, ale jen množství provázených řešení, které jsou nutné už jen kvůli tomu, že způsob stravování v USA ovlivňuje i systematický rasismus.

Řešení dlouhodobých strukturálních problémů tedy bude těžké a někteří odmítají, že nastal čas jednat, přiznává Wenová. Upozorňuje ale na Blockův názor, že právě kvůli obezitě můžeme dospět k tomu, že generace našich dětí bude mít nižší průměrnou délku dožití, než má naše generace. Mozaffarian dokonce volá po "celonárodní probuzení", které se bude zabývat obezitou a metabolismem, dodává autorka komentáře.

"Bude to těžké probuzení po těžkém roce, ale bylo by tragické, pokud bychom vyšli z koronavirové katastrofy a o roky života nás připravila jiná nemoc - taková, které lze předejít a kterou lze léčit," deklaruje lékařka. 

Témata:  lékaři EuroZprávy.cz Obezita, nadváha, hubnutí Koronavirus

Související

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci EU

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před 5 minutami

před 13 minutami

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 26 minutami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 30 minutami

před 49 minutami

před 55 minutami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před hodinou

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

před hodinou

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

před hodinou

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

před hodinou

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před hodinou

před hodinou

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297.876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343.407.

před hodinou

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

před hodinou

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama