Pandemie může stáhnout 39 milionů Afričanů do extrémní chudoby

Ekonomická krize způsobená pandemií nemoci covid-19 by mohla letos stáhnout do extrémní chudoby dalších až 39 milionů Afričanů, přestože se předpokládá, že ekonomika oživí z nejhoršího poklesu za více než půl století.

Reklama

Celkový počet lidí žijících za méně než 1,9 dolaru (42 Kč) denně by tak stoupl na 465,3 milionu, což představuje asi 34,4 procenta populace kontinentu. Uvedla to ve svém nejnovějším hospodářském výhledu pro letošní rok Africká rozvojová banka (AfDB).

Loni se kvůli pandemii dostalo do extrémní chudoby 30 milionů Afričanů. Letos by se jejich počet mohl dále zvýšit, pokud se nepodaří poskytnout odpovídající pomoc. Další nárůst lidí v extrémní chudobě by zvýšil nerovnost a smazal předchozí úspěch ve snižování chudoby, uvedla banka.

Hrubý domácí produkt kontinentu se loni snížil o 2,1 procenta. Letos má ekonomika oživit a vzrůst o 3,4 procenta. Tento výhled by však mohly ohrozit opětovný růst počtu nakažených nemocí covid-19, vysoký dluh, omezený tok kapitálu, nízké ceny komodit, slabá turistka a pokles převodů peněz od Afričanů pracujících v zahraničí zpět do jejich domoviny, extrémní počasí či sociální napětí.

Vládám afrických zemí kvůli pandemii prudce vzrostly výdaje a některé mají problémy se splácením svého dluhu. Zambie byla loni první zemí na kontinentu, která se od počátku globální zdravotní krize dostala do problémů se splácením dluhu. A hrozí, že o restrukturalizaci svého dluhu budou muset požádat další země Afriky.

AfDB odhadla, že africké vlády v reakci na krizi loni potřebovaly dalších zhruba 154 miliard USD. Průměrný poměr dluhu k hrubému domácímu produktu na kontinentu se v letech 2017 až 2019 stabilizoval na zhruba 60 procentech HDP. Do konce letošního roku by však podle odhadu AfDB měl vzrůst o deset až 15 procentních bodů.

Rozšíření očkování a plná realizace africké kontinentální dohody o volném obchodu by mohly situaci zlepšit, upozornila AfDB. Zpráva také přinesla návrhy a doporučení na podporu ekonomického oživení, včetně pokračující pomoci zdravotnickému sektoru či posílení regionální a nadnárodní solidarity, uvedla agentura Bloomberg.

Témata:  USA chudoba EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Amerika

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 12 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama