Politico: Pompeo představil selektivní pojetí lidských práv

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek řekl, že majetková práva a náboženská svoboda jsou "nejpřednější" z lidských práv a že Spojené státy musejí praktikovat zahraniční politiku, která realisticky prosazuje základní svobody inspirované Deklarací nezávislosti.

Reklama

Pompeo to řekl, když představoval pracovní verzi zprávy od kontroverzní komise, kterou sám zřídil asi před rokem, napsal server Politico.

Aktivisté a akademici, z nichž řada kritizuje samotnou existenci komise, se teď snaží zhodnotit obsah návrhu závěrečné zprávy, která by podle Pompea měla ovlivnit americkou i celosvětovou politiku lidských práv. Veřejnost má 14 dní na to, aby k dokumentu zaslala své připomínky, než komise vypracuje finální verzi.

V projevu, kterým poskytl spoustu munice svým kritikům i podporovatelům, Pompeo zdůrazňoval, že Spojené státy jsou v základu dobrou zemí, která dokáže překonávat své chyby. Útočil rovněž na list The New York Times, který podle něj hlásá "nenávist k Americe", a zpochybňoval motivaci lidí, kteří strhávají sochy kontroverzních postav americké historie.

"Amerika je v základu dobrá a může toho světu hodně nabídnout, protože naši zakladatelé uznávali existenci Bohem daných nezcizitelných práv a přišli s odolným systémem jejich obrany," řekl ministr.

Jeho projev byl však význačný zejména kvůli tomu, na koho Pompeo cílil. Kritizoval Projekt 1619 deníku The New York Times, který zkoumá odkaz otroctví ve Spojených státech. Tvrdil, že list "chce, abyste uvěřili marxistické ideologii, že v Americe jsou pouze utlačovaní a utlačovatelé; čínská komunistická strana musí mít radost, že New York Times chrlí jejich ideologii".

Konzervativní křesťan Pompeo je někdejším členem Kongresu za stát Kansas a ve Washingtonu kolují spekulace, že se možná chystá v budoucnu kandidovat na prezidenta. Jeho kritici tak okamžitě upozornili na to, že v jeho vyjadřování lze nalézt spoustu výrazů, které nacházejí úspěch u voličské základny Republikánské strany, včetně útoků na média.

Pompeo v proslovu předkládal Ameriku jako maják naděje a svobody, na druhou stranu ale varoval, že USA musejí být "realistické" při prosazování těchto hodnot v zahraničí. "Naší první povinností je zajistit svobody Američanů," řekl. "Naše oddanost nezcizitelným právům neznamená, že máme kapacitu vždy a všude zakročit proti porušování lidských práv," dodal.

Ministr ve svém projevu nevěnoval příliš času detailnímu rozboru toho, na jakých právech záleží více, a na kterých méně. Zdůraznil jen, že jsou podle něj nejvýznamnější vlastnická práva a náboženská svoboda. "Nikdo nemůže 'sledovat vlastní štěstí', pokud nemůže vlastnit ovoce své práce," řekl s odkazem na slavnou formulaci z Deklarace nezávislosti. "A žádná společnost si nemůže zachovat svou legitimitu - nebo svůj ctnostný charakter - bez náboženské svobody," dodal.

Tato představa o hierarchii lidských práv je však jedním z důvodů, proč je řada aktivistů kritická vůči Pompeem ustavené komisi i její práci. V návrhu své zprávy komise píše, že ačkoli Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948 proti sobě jednotlivá práva otevřeně nestaví, je přesto žádoucí, aby státy učinily z některých práv svou prioritu podle své současné situace a historické zkušenosti.

Pompeovi kritici však tvrdí, že prohlášením některých práv za důležitější stanovuje ministr nebezpečný precedent, který by mohly zneužít země s otřesnou lidskoprávní minulostí, například Írán nebo Čína. Ačkoliv Pompeo prohlásil, že komise nemá řídit politiku USA, řekl také, že doufá, že se na její zprávu bude ministerstvo zahraničí obracet "po mnoho dalších desetiletí".

Témata:  USA lidská práva The New York Times EuroZprávy.cz Mike Pompeo

Související

USA vydaly varování před cestami do Izraele Blízký východ

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

Ilustrační foto Amerika

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama