Poučení z roku 2020 a pandemie? Nositel Nobelovy ceny má překvapivou odpověď

NÁZOR - Dosluhující americký prezident Donald trump v neděli konečně podepsal záchranný ekonomický balíček, který mimo jiné prodlouží koronavirovou podporu v nezaměstnanosti o několik měsíců, připomíná profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii dodává, že s Trumpovým podpisem si neoddechli pouze nezaměstnaní Američané.

Reklama

Smrt reaganismu

Podle autora komentáře je těžké odhadnout, co proniklo do neustále se smršťující Trumpovy bubliny a přimělo ho k tomuto kroku. Mohly to být televizní záběry neutěšené reality, nebo prezidentův úsudek, že nepůsobí dobře, pokud sám hraje golf, zatímco miliony zoufalých amerických rodin ztrácejí nárok na podporu v nezaměstnanosti, přemítá Krugman. Zároveň je rád, že po 20. lednu 2021 Trump z úřadu odejde a nebude nutné řešit, co se mu honí v hlavě.

Úlevu cítí i akciové trhy, které sice podle nobelisty nejsou měřítkem ekonomických úspěchů, nicméně rostou, navíc i investiční společnost Goldman Sachs zvýšila svou predikci ekonomického růstu v příštím roce. "Takže tento rok se uzavírá druhou ukázkou poučení, které jsme si měli vzít na jaře: v době krize je vládní pomoc lidem v nesnázích dobrou věcí, nejen pro ty, kteří pomoc dostávají, ale pro zemi jako celek," deklaruje ekonom.

Rok 2020 proto profesor označuje za chvíli, kdy zemřel reaganismus. Za něj nepovažuje pouze "ekonomické voodoo" v podobě tvrzení, že snižování daní má kouzelnou moc a řeší všechny problémy, kterému dle odborníka nyní věří snad jen hrstka šarlatánů a excentriků a americká Republikánská strana.

Reaganismus je v Krugmanově pojetí představa, že pomoc lidem v nouzi vždy přinese negativní efekt, že jediný způsob, jak lze zlepšit život běžných lidí, je nechat bohaté dále bohatnout a spoléhat na ekonomickou teorii stékání, kterou ztělesňuje slavný citát bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, že nejhrozivější věta v angličtině zní: "Jsem z vlády a jsem tu abych pomáhal."

"Inu, v roce 2020 tu byla vláda, aby pomohla - a pomáhala," pokračuje expert. Poukazuje, že někteří hájili teorii stékání i tváří v tvář pandemii, Trump opakovaně prosazoval další snížení daní, které by ale nikterak přímo nepomohlo nezaměstnaným, a dokonce se neúspěšně pokoušel zastavit výběr daní skrze exekutivní kroky. Nově schválený záchranný balíček ostatně zahrnuje možnost daňového odpisu až tří pracovních večeří, jako by šlo o vhodnou reakci na pandemií vyvolanou ekonomickou depresi, což připraví státní kasu o miliony dolarů, žasne nositel Nobelovy ceny.      

Zombie požírající mozky politikům

Reaganovský odpor k pomoci lidem v nouzi je nicméně zatvrzelý a existují politici i ekonomové, kteří navzdory důkazům nadále tvrdí, že pomoc nezaměstnaným ve skutečnosti nezaměstnanost vytváří, jelikož snižuje ochotu příjemců podpory přijímat pracovní nabídky, uvádí Krugman. Do značné míry tak považuje za překvapení, že americká ekonomická opatření na potřebu země uvržené "smrtícím virem" do karantény reagovala poměrně dobře.

Pomoc v nezaměstnanosti a poskytnutí firemních půjček, které mohou být prominuty, pokud jsou použity k udržení zaměstnanců, zmírnily nesnáze, a přestože šeky posílané většině dospělých Američanů nebyly nejlépe zacílenou politikou, posílily osobní příjmy, míní ekonom. Zdůrazňuje, že přesně takto fungují velké vládní zásahy, a byť lockdown v USA dočasně zrušil 22 milionů pracovních míst, během vládní pomoci poklesla míra lidí žijících v chudobě.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Krugman navíc nevidí žádnou odvrácenou stranu. Nic podle něj nenaznačuje, že podpora v nezaměstnanosti odrazuje lidi od přijímání dostupných míst - ve skutečnosti se v rozmezí dubna až července, kdy stále platila navýšená podpora, do práce vrátilo 9 milionů Američanů.

"Ani obří vládní půjčování nemělo katastrofální důsledky, které rozpočtoví kritici vždy předvídají," píše nobelista. Připomíná, že úrokové sazby zůstávají nízké, stejně jako inflace. Vláda zde byla, aby pomohla, což skutečně učinila a jediný problém spočíval v tom, že pomoc zastavila předčasně, tvrdí odborník. Soudí, že mimořádná pomoc má pokračovat, dokud bude koronavirus řádit, což nyní připouštějí američtí politici napříč spektrem, kteří schválili druhý záchranný balíček, i Trump, který jej nakonec zdráhavě podepsal.

Ekonom míní, že část pomoci z roku 2020 by mohla pokračovat i po masivní očkovací kampani, protože lekce z jara zní, že adekvátně financované vládní programy mohou výrazně omezit chudobu. "Proč na toto poučení zapomenout, jakmile pandemie odezní?" táže se profesor. Navzdory svým slovům o smrti reaganismu ale neočekává, že by jeho zastánci přestali vznášet známé argumenty, jelikož toto "ekonomické voodoo" je ve stávající Republikánské straně příliš zakořeněno a příliš se hodí jejím miliardářským sponzorům, než aby bylo zahnáno nepohodlnými fakty.

Odpor vůči pomoci nezaměstnaným a chudým nikdy nevycházel z dat, vždy pramenil ze směsi elitářství a rasové nevraživosti, domnívá se odborník. Proto věří, že budeme i nadále slýchat o údajně zázračné moci snižování daní a "zlu" sociálního státu. Reaganismus bude sice nadále přítomný, ale půjde - více než kdy předtím - o zombie reaganismu, doktríny, kterou zabil střet s realitou, tvrdí laureát Nobelovy ceny. Dodává, že zombie se bude kolébat kolem a požírat mozky politiků.

"Poučení z roku 2020 zní, že v krizi, a do jisté míry i v klidnější době, může vláda hodně učinit pro zlepšení životů lidí," píše Krugman. Doplňuje, že nejvíce bychom se tak měli bát vlády, která odmítá plnit svou funkci.  

Témata:  Ekonomika USA EuroZprávy.cz Koronavirus Ronald Reagan Paul Krugman (ekonom)

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 9 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 10 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 10 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 11 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 12 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 13 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama