"Prosím, nestřílejte." Daily Mail zveřejnil videozáznam policistů ze zatýkání Floyda

Britský list Daily Mail zveřejnil dosud široké veřejnosti nepřístupné záznamy ze služebních kamer dvou, nyní už bývalých amerických policistů, kteří se 25. května účastnili zatýkání černocha George Floyda. Z videa, je patrné, že Floyd měl strach, omlouval se a vzdoroval mužům v policejním voze krátce před svou smrtí.

Reklama

Strážník Derek Chauvin, který byl kvůli smrti neozbrojeného muže obviněn z vraždy, nakonec zaklekl Floydovi krk, což skončilo smrtí zadrženého. Incident v Minneapolisu spustil protesty proti rasismu a policejní brutalitě v USA.

Policie na místo dorazila poté, co ji přivolal zaměstnanec bistra Cup Foods, který měl za to, že Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou, píše Daily Mail.

Podezřelý seděl ve svém autě zaparkovaném naproti podniku ještě s dalšími dvěma lidmi, svou bývalou přítelkyní Shawandou Hillovou a kamarádem Mauricem Hallem. Strážník Thomas Lane poté na okénko zaklepal. Když se dveře otevřely, Lane okamžitě namířil zbraň na Floydovu hlavu. Ten se začal omlouvat, načež ho strážník vulgárně vyzval, aby dal ruce nahoru. Floyd následně strážníkům řekl, že byl už v minulosti postřelen.

Lane poté Floydovi řekl, aby vystoupil a dal ruce na hlavu. Floyd reagoval: "Dobře, pane strážníku, prosím nestřílejte na mě". "Nezastřelím vás," odvětil Lane a požádal Floyda, aby se otočil. "Budu vám koukat do očí. Prosím nestřílejte," řekl Floyd. Alexander Kueng a Lane následně vzlykajícího Floyda vytáhli z auta a nasadili mu pouta.

Lane se zeptal dalších spolucestujících, proč se Floyd tak chová a zda není opilý. Floydova expřítelkyně odvětila, že byl v minulosti postřelen a naznačila posunkem, že má mentální problémy.

Dva strážníci poté Floyda odvedli k policejnímu vozu. Ten však odmítl nastoupit s tím, že trpí úzkostí. Lane trval na tom, že Floyd musí do auta. "Tady umřu," protestuje Floyd. "Umřu, právě jsem měl covid, nechci to znovu zažít," říká. Lane nabídne stažení okének, ale Floyd stále opakuje, že má strach. Krátce nato na místo dorazili Chauvin a Tou Thao. Floydovi se sice podařilo z vozu dostat, vzápětí však už ležel na zemi a Chauvin měl koleno na jeho krku, Lane a Kueng mu asistovali.

Thao se svých kolegů zeptal, zda je Floyd pod vlivem drog. Kueng řekl, že nejspíš kouřil marihuanu. Floyd mezitím opakuje, že nemůže dýchat. Kueng mu ale říká, že mluví, takže je v pořádku. "Asi takhle zemřu," říká pak Floyd. "Tak přestaň mluvit. Přestaň křičet," reaguje Chauvin.

Floyd se krátce poté přestal hýbat, na místě se shromáždil malý dav. Jeden muž se strážníků zeptal, zda si myslí, že jednají správně. Vyzval je, aby zatýkanému zkontrolovali tep. Lane se v jednu chvíli zeptal, zda by nebylo dobré Floyda otočit na bok. Chauvin, řekne, že ne. "Mám jen strach z toho jeho deliria, nebo co to je," uvádí Lane. Chauvin odvětí, že proto je na cestě sanitka. Po příjezdu záchranářů byl však Floyd už mrtev.

Daily Mail neuvedl, jak se mu podařilo záznamy ze služebních kamer policistů získat. Videa z kamer Lanea a Kuenga předložil soudu 7. července Laneův právník jako důkaz, který byl měl vést ke zrušení obvinění vůči jeho klientovi. Soud tehdy však zveřejnil pouze přepisy záznamů. Na základě rozhodnutí soudce Petera Cahilla bylo následně možné získat přístup k záznamům v omezené míře pouze v budově soudu. Skupina lokálních i velkých médií včetně americké televize CNN v červenci podala žádost o okamžité zveřejnění záznamů.

Čtyři strážníci zapojeni do zatýkání byli po incidentu propuštěni. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Tři další bývalí strážníci - Kueng, Lane a Thao - byli rovněž zatčeni a obviněni z napomáhání vraždě.

Právník Floydovy rodiny Ben Crump v pondělním prohlášení uvedl, že uniklé záběry dokazují, že Floyd nepředstavoval hrozbu.

Témata:  USA Policie USA EuroZprávy.cz George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Black lives matter Derek Chauvin (policista)

Související

Moskva, Kreml Evropa

Ruská vláda označila Českou republiku za nepřátelskou zemi

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo dnes zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací.

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu Amerika

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 7 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 7 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 9 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 9 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 10 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 10 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama