Reuters: V USA čtvrtý den v řadě zemřelo přes 1000 lidí s covidem

Spojené státy zaznamenaly v pátek čtvrtý den v řadě více než 1000 úmrtí s koronavirem. Nakažených mezitím přibylo bezmála 73.400, což je druhá nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. S odvoláním na své propočty to dnes uvedla agentura Reuters.

Reklama

Naposledy bylo čtyři dny po sobě v USA zaznamenáno více než 1000 mrtvých s koronavirem začátkem června, což bylo důsledkem nárůstu nakažených v dubnu. V 19 amerických státech tento měsíc podle Reuters padly rekordní denní přírůstky úmrtí s covidem-19. Texas ve středu zaznamenal 206 úmrtí infikovaných a Kalifornie 159, ve čtvrtek pak Florida informovala o rekordním nárůstu 173 mrtvých.

V pátek v USA podle Reuters přibylo nejméně 1019 mrtvých s koronavirem, čímž se celková bilance úmrtí v zemi zvýšila na 145.352. Ve čtvrtek nárůst mrtvých činil 1140, ve středu 1135 a v úterý 1141. Počet nakažených v zemi v pátek vzrostl o nejméně 68.800. Dohromady se koronavirus v USA potvrdil už u více než čtyř milionů lidí.

Ačkoliv počty mrtvých již druhý týden v řadě v USA narůstají, není jich tolik jako v dubnu, kdy průměrně umíralo kolem 2000 lidí denně. Zatímco v březnu a dubnu nákaza zachvátila domovy pro seniory, nyní se nemoc více šíří mezi mezi mladými a zdravými jedinci, píše Reuters. Americké nemocnice také podle agentury začaly využívat lepší formy léčby včetně pokládání pacientů na břicho či podávání antivirotika remdesivir.

Počet nakažených v zemi v pátek vzrostl o 73.363, čímž se tento den přiblížil k dosud rekordnímu 16. červenci, kdy bylo nakažených odhaleno téměř 75.700. Dohromady se koronavirus v USA potvrdil už u více než čtyř milionů lidí.

List The New York Times (NYT) upozornil, že podle týdenního průměru se počet denně odhalených případů od konce června téměř zdvojnásobil. Tehdy bylo v průměru kolem 30.000 nakažených denně, nyní jich je přes 65.000. Nejvíce infikovaných za posledních sedm dní přibylo podle údajů NYT na Floridě (přes 74.000), v Kalifornii (přes 68.000) a v Texasu (přes 64.000).

Vzhledem k nárůstu infikovaných poslední dobou výrazně stoupá i počet hospitalizovaných s vážným průběhem nemoci covid-19. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich v pátek bylo 59.670, což je jen o pár stovek méně než na vrcholu zdravotní krize v půlce dubna, kdy bylo v nemocnicích skoro 60.000 lidí.

Z 20 koronavirem nejpostiženějších zemí světa, jsou Spojené státy podle Reuters na sedmé příčce v počtu úmrtí v přepočtu na obyvatele. V absolutních číslech mají USA nicméně podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zdaleka nejvíce mrtvých i nakažených.

Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala dalších 1156 úmrtí s koronavirem a 55.891 nově nakažených. Mexiko mezitím v pátek ohlásilo 737 dalších úmrtí s koronavirem a 7573 nově nakažených. S odvoláním na páteční sdělení ministerstev zdravotnictví obou zemí o tom informovala agentura Reuters.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je po Spojených státech druhou zemí, která je na světě koronavirem nejpostiženější. Celkem už se v ní nakazilo 2,353.366 lidí. Celková bilance mrtvých vzrostla na 85.238. Ve čtvrtek brazilské úřady hlásily nárůst 1311 mrtvých s koronavirem a 59.961 nově nakažených. Podle odborníků jsou počty nakažených v Brazílii přitom ještě mnohem vyšší, než se oficiálně udává. Země totiž podle nich provádí na koronavirus SARS-CoV-2 příliš málo testů.

Brazilské Sao Paulo, které je největším městě v Jižní Americe, odložilo karneval plánovaný na únor 2021. Při páteční tiskové konferenci to oznámil tamní starosta Bruno Covas. Doplnil, že se zvažuje uspořádání akce koncem května či v červenci, nikoliv však v červnu, kdy se má konat jiný festival. Ačkoliv karnevalové oslavy jsou tradičně spojovány spíše s Riem de Janeirem a městy na severovýchodě, karneval v Sao Paulo se v uplynulých letech rozrostl.

Mexiko, které má přes 126 milionů obyvatel, v pátek evidovalo dalších 737 mrtvých s koronavirem, čímž celková bilance úmrtí v zemi vzrostla na 42.645. Nově nakažených tamní ministerstvo zdravotnictví za poslední den hlásí 7573, dosud se tam nemoc covid-19 prokázala už u 378.285 lidí.

Témata:  Mexiko Brazílie USA EuroZprávy.cz Koronavirus Kalifornie

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 3 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 5 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 5 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama