Situace je horší než v roce 2008, varuje analytik. Čeká velký ekonomický náraz

NÁZOR - V roce 2008, na setkání s akademiky z London School of Economics, položila britská královna Alžběta II. otázku, proč zjevně nikdo nečekal největší světovou finanční krizi v poválečném období, připomíná Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute podotýká, že tzv. velká recese, která začala koncem roku 2008 a táhla se do poloviny roku následujícího, odstartovala kolapsem astronomických cen nemovitostí a akcií.

Reklama

Opakování stejné chyby

Retrospektivně je toto zjevné, ale ve své době problém na první pohled nikdo neviděl, uvádí autor komentáře. Dodává, že nyní se zdá, že se chystáme zopakovat stejnou chybu, když nás neznepokojují dnešní akciové a dluhové bubliny.

"Jistě, americká a globální ekonomika se dobře odrazily z hlubin koronavirové ekonomické recese. Je také mimo pochybnost, že byly vyvinuty a nyní jsou distribuovány účinné vakcíny," pokračuje Lachman. Upozorňuje však, že Banka pro mezinárodní vyrovnání nadále varuje, že ceny na globálních akciových a finančních trzích opět výrazně překročily svou krytou hodnotu, tudíž se ocitly v oblasti bubliny.

Navíc, zdravotníci neustále varují, že nás čeká temná koronavirová zima, než se podaří naočkovat dostatečnou část populace a vrátit ekonomiku do normálu, připomíná analytik. Vzhledem k faktickému mlčení ekonomů ohledně nebezpečí současných bublin a riziku dalšího propadu globální ekonomiky, se táže, zda za rok či dva, až bubliny konečně prasknou, nebude britská panovnice klást stejný dotaz jako v roce 2008.

Ticho je o to překvapivější, vezmeme-li v potaz, o kolik jsou stávající bubliny rozšířenější a o kolik je světová ekonomika zadluženější ve srovnání s dobou před 12 lety, deklaruje odborník. Vysvětluje, že v roce 2008 se bubliny týkaly především amerického realitního a finančního trhu, zatímco dnes se nacházejí v každém koutu světové ekonomiky.

"Ve skutečnosti růst amerického akciového trhu připomíná ten, který předcházel burzovnímu krachu v roce 1929, zatímco země s velkými problémy se solventností jako Itálie, Španělsko a Portugalsko se všechny nacházejí v situaci, že si mohou půjčovat za nulové úrokové sazby," píše Lachman. Za stejně znepokojivý považuje ohromný růst zadlužení ve světě, jelikož již před úderem pandemie způsobily levné peníze růst globálního zadlužení nad úroveň před zářím 2008, kdy zkrachovala banka Lehman Brothers.

Dokud hraje hudba, tančí se

S nástupem pandemie globální zadlužení vyletělo ještě výše, jelikož rozpočtové deficity jsou nafukovány a velké firmy jsou nuceny bezhlavě si půjčovat, varuje autor komentáře. Za velký zdroj obav označuje rozvíjející se tržní ekonomiky, které nyní tvoří zhruba polovinu světové ekonomiky a které zasáhla totální hospodářská bouře pandemií vyvolaných otřesů, nízkých výkupních cen komodit a slabé poptávky po jejich exportu.  

V důsledku toho jsou mají tyto ekonomiky rekordní zadlužení a mimořádně vysoké rozpočtové deficity, což naplňuje predikci Světové banky, že je pouze otázkou času, než dojde k vlně bankrotů rozvojových zemí a restrukturalizaci jejich dluhů, která může mít závažné dopady pro globální finanční systém, konstatuje Lachman. Podotýká, že obavy budí i vysoce zadlužené a ze systémového hlediska důležité jihoevropské státy jako Itálie a Španělsko, jelikož ty mají nyní vyšší dluh a mnohem větší rozpočtový deficit než v roce 2010 během dluhové krize v eurozóně.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně jako tehdy jsou tyto země svázané společnou evropskou měnou a budou mít velké problémy se snížením rozpočtových deficitů a obnovením jakéhokoliv dojmu udržitelnosti svých veřejných financí, očekává analytik. Domnívá se, že toto zadělává na další dluhovou krizi v eurozóně.

Autor komentáře odkazuje také na varování Eda Altmana, experta na bankroty z New York University, že v důsledku pandemie dochází v USA k výraznému nárůstu krachů malých a středních firem, stejně jako na dlouhodobá varování někdejší předsedkyně americké centrální banky FED Janet Yellenové před přílišnou zadlužeností na vysoce propojeném dluhovém trhu.

Po americké realitní a úvěrové krizi z roku 2008 někdejší ředitel Citibank Chuck Prince ospravedlňoval vysoce spekulativní kroky své banky v existující bublině tím, že "pokud hraje hudba, musí se tancovat", připomíná expert. Nepochybuje o tom, že i dnes, kdy velké centrální banky chrlí na trh ohromnou likviditu, hudba doslova řve a trhy tančí.

"Otázka, kterou nikdo zjevně neklade, zní, co se stane, až hudba hrát přestane," upozorňuje Lachman. Soudí, že až pomyslná hudba utichne a současná "párty" skončí, britské královně bude nutné hodně vysvětlovat, proč nikdo nevaroval před dalším nárazem.   

Témata:  Ekonomika EuroZprávy.cz Koronavirus Ekonomická krize

Související

Počet nakažených každým dnem roste EU

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

před 9 minutami

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 3 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 4 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 10 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 10 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama