Trump odkladem voleb vytváří kouřovou clonu a provokuje, píše tisk

Zmínka amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti odložení listopadových prezidentských voleb vyvolala bouřlivou reakci amerických médií. Zatímco liberálně zaměřený list The New York Times (NYT) či server Politico Trumpovo sdělení považují za kouřovou clonu v reakci na oznámení bezprecedentního propadu americké ekonomiky, podle některých konzervativních komentátorů se prezident pouze snaží vyprovokovat svoje názorové odpůrce k hysterické reakci.

Reklama

Všichni však svorně upozorňují na to, že Trump nemá k odložení voleb potřebné pravomoci.

Trump ve čtvrtek znovu bez patřičných důkazů na twitteru napsal, že korespondenční hlasování vede k podvodům. "Odložte volby, dokud lidé nebudou moci hlasovat správně a bezpečně???" pokračoval prezident. Odborníci ale upozorňují, že termín voleb je zakotven v zákoně a o jeho posunu tak může rozhodnout jen Kongres. Trumpovi i jeho viceprezidentovi také vyprší mandát v termínu, který stanovuje ústava USA, a v případě odložení voleb by tedy stejně nemohl zůstat v úřadě.

Politico píše, že Trump svým sdělením na twitteru ohledně možného odkladu voleb převrátil Washington vzhůru nohama jen několik minut poté, co jeho vláda oznámila dosud nejhorší propad ekonomiky USA v historii. K tomu navíc v Kongresu selhala vyjednávání o dalším ekonomickém balíčku na pomoc americkým pracovníkům a zaměstnavatelům, na mnoha místech se nekontrolovatelně šíří koronavirus a Trumpova podpora mezi voliči nadále výrazně pokulhává za jeho demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem. Do voleb přitom zbývá jen něco mále přes tři měsíce.

Politický komentátor NYT Alexander Burns nazval Trumpův návrh předvídatelným a bezmocným. Prezidentův příspěvek podle něj zdůraznil to, do jaké míry je nejmocnější muž světa v poslední době sice hlasitou, ale izolovanou postavou americké vlády a veřejného života v zemi. Trump podle Burnse nedokázal přijít se spolehlivou strategií pro boj s pandemií a nezhostil se tradiční prezidentské role uklidňujícího hlasu v čase ekonomické a zdravotní krize.

Trumpův návrh však kritizovali i někteří jeho tradiční názoroví příznivci, přičemž zřejmě nejostřejší útok přišel od Stevena Calabresiho, spoluzakladatele vlivné konzervativní společnosti Federalist Society. Ten ve slupku v NYT označil Trumpův návrh za "fašistický" a za "základ pro prezidentovo okamžité odvolání z funkce", ačkoliv dosud prezidenta ve většině jeho kauz podporoval.

Řada dalších konzervativních komentátorů však tvrdí, že se prezident sdělením snažil jen vyprovokovat svoje kritiky, kteří již delší dobu vyjadřují obavy z toho, že se Trump podaří průběh listopadových voleb delegitimizovat kvůli obavám z prohry. "Prezident se velmi pravděpodobně snažil vyvolat hysterickou reakci," napsal reportér konzervativního serveru The Daily Signal. Konzervativní komentátor Steve Miller zase uvedl, že Trumpovým cílem bylo "přimět vás i celý mediální aparát psát o tom (odložení voleb), namísto krachu HDP nebo pohřbu (černošského politika) Johna Lewise (...) a jako obvykle, zafungovalo to".

List The Wall street Journal (WSJ) v redakčním komentáři označil Trumpův návrh s odkladem voleb za příšerný a napsal, že pokud se prezident skutečně obává, že listopadové hlasování bude zmanipulované, měl by nechat kandidovat někoho jiného, kdo se nesnaží nalézt výmluvu pro svou případnou porážku.

Demokraté a jejich spojenci však přesto podle WSJ umenšují rizika, která mohou plynout ze špatně zorganizovaného korespondenčního hlasování. Například ve státu New York se v nedávných místních volbách objevila řada problémů s korespondenčním hlasováním, při nichž komise prohlásila za neplatných až 20 procent všech hlasovacích lístků. Odklad voleb by tak podle WSJ za současných okolností jen odložil případné volební fiasko. Guvernéři jednotlivých států by proto měli stanovit dostatečně brzké termíny pro zaslání hlasovacích lístků, aby byly výsledky známé rovnou v den voleb a nedošlo k řadě soudních sporů. Ty by svým rozsahem totiž zřejmě významně překonaly problémy, jež nastaly při přepočítávání hlasů v roce 2000 na Floridě.

V podobném duchu se vyjádřil i sám Trump, když v následném prohlášení svůj předchozí návrh relativizoval. "Nechci odklad. Chci volby. Ale také nechci čekat tři měsíce a pak zjistit, že hlasy úplně chybí a volby nic neznamenají," prohlásil prezident před novináři v Bílém domě.

Témata:  USA Prezident USA EuroZprávy.cz Volby USA Donald Trump

Související

Ruské velvyslanectví v Praze. Evropa

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama