Trump přijal právničku, která šíří konspirační teorie o volbách

Končící americký prezident Donald Trump podle médií zvažoval oficiální funkci pro právničku Sidney Powellovou, která je hlasatelkou teorií o mezinárodním spiknutí kolem nedávné prezidentské volby. V pátek večer ji přijal v Bílém domě a údajně se hovořilo o plánu jmenovat bývalou členku právního týmu kampaně zvláštní vyšetřovatelkou v souvislosti s volbami. Zpravodajský web Axios napsal, že vysoce postavení vládní činitelé jsou prezidentovými kroky čím dál více znepokojeni.

Reklama

I měsíc před inaugurací nově zvolené hlavy státu Joea Bidena pokračuje Trump v bezprecedentní snaze zpochybnit výsledek prezidentské volby a na sociálních sítích dál šíří tvrzení o masivních podvodech, pro která nejsou důkazy. Prezidentův postoj se nezměnil ani poté, co Bidenův úspěch potvrdil sbor volitelů a kandidáta Demokratické strany uznal jako vítěze voleb i nejvlivnější republikán v Kongresu Mitch McConnell.

Se zprávou o Trumpově schůzce s Powellovou přišel v sobotu jako první deník The New York Times (NYT) a následně ji potvrdila další média. Prezident údajně naznačoval, že chce, aby Powellová dohlížela na vyšetřování volebních podvodů. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows a právník prezidentské kanceláře Pat Cipollone ovšem podle zdrojů amerických médií opakovaně vyjadřovali silný odpor vůči takovému kroku.

Vypjaté schůzky se podle všeho účastnil i generál ve výslužbě a bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, který z funkce na začátku roku 2017 odstoupil po necelém měsíci kvůli kontaktům s ruským velvyslancem v USA v čase voleb roku 2016. Flynn nedávno v televizním rozhovoru Trumpa vyzýval, aby vyhlásil stanné právo a pověřil armádu uspořádáním nových voleb. Při pátečním setkání se prezident svého někdejšího poradce zeptal i na tuto myšlenku, píše NYT.

K údajným diskusím o Powellové se Trump ihned nevyjádřil, na twitteru nicméně pozdě večer napsal: "Stanné právo = fake news. Jen další vědomě špatné zpravodajství!"

Powellová byla po volbách součástí právního týmu Trumpovy kampaně, který se neúspěšně pokoušel soudní cestou změnit výsledky v několika státech. Necelé tři týdny po termínu voleb prezidentovi zástupci Rudy Giuliani a Jenna Ellisová uvedli, že s Powellovou už nespolupracují. Právnička propaguje spekulace o algoritmech ovládajících volební přístroje, přičemž za členy spiknutí označila republikánského guvernéra státu Georgia Briana Kempa či zesnulého levicového prezidenta Venezuely Huga Cháveze.

Trumpův zájem o Powellovou a Flynna podle Axios přispívá k širšímu znepokojení v nejvyšších vládních kruzích. "O Donaldu Trumpovi píšu už nějakou dobu. Nevzpomínám si, že bych někdy slyšel intenzivnější obavy od vysoce postavených činitelů, kteří jsou zároveň Trumpovými lidmi," komentoval svůj sobotní článek reportér Jonathan Swan.

Jeden z jeho zdrojů v souvislosti s Trumpovým počínáním poznamenal, že není možné nepociťovat úzkost, když hlava státu "retweetuje výhrůžky o uvěznění politiků a tráví čas debatami se šílenými konspirátory".

Témata:  USA EuroZprávy.cz Volby USA Donald Trump Sidney Powell

Související

V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus Amerika

V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus

Ve státu Michigan, který je nynějším ohniskem pandemie covidu-19 v USA, v posledních dnech poprvé začaly klesat počty hospitalizovaných. Státy jako Wisconsin nebo Západní Virginie pár dní nezaznamenaly žádná úmrtí po nákaze koronavirem, stejně jako desetimilionový kalifornský okres Los Angeles. A radnice velkých měst jako New York či Chicago oznámily plány na plošné zrušení restrikcí. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama