Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Reklama

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Republikánský senátor McConnell Trumpa po volbách rozhněval tím, že za vítěze prezidentského klání označil Bidena. Jeden účastník sobotní akce Reuters řekl, že Trump se odchýlil od předem připraveného projevu, když republikánského senátora označil za "zkurvysyna".

Trump svého někdejšího viceprezidenta před odchodem z úřadu odsoudil za to, že nezabránil Kongresu v potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb. Potvrzování výsledků voleb se uskutečnilo 6. ledna a přerušil jej vpád Trumpových stoupenců do Kapitolu. Zabránit potvrzení výsledků přitom nebylo v Pencově kompetenci.

Trump v projevu k dárcům řekl, že je z Pence stále zklamaný, což mu prý řekl při nedávném hovoru. Podle zdroje Reuters i tato poznámka nebyla součástí připraveného textu.

McConnell a Pence na žádost Reuters o komentář zatím nereagovali.

Podle předem připravených poznámek, které má agentura Reuters k dispozici, se Trump chtěl prezentovat jako někdo, kdo může tahat za nitky v Republikánské straně. Řekl, že chce mluvit o budoucnosti strany a o tom, "co musíme udělat, abychom našim kandidátům připravili cestu k vítězství".

"Stojím před vámi dnes večer naplněn přesvědčením, že v roce 2022 získáme zpět Sněmovnu (reprezentantů) a Senát," uvedl exprezident. "A pak v roce 2024 republikánský kandidát získá Bílý dům," dodal.

Trump má podle ústavy právo ucházet se o druhý čtyřletý prezidentský mandát. Dal ale najevo, že debatu o svých plánech chce otevřít až po volbách do Kongresu, které se uskuteční příští rok v listopadu. Zájem o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024 už naznačilo také několik dalších republikánů včetně bývalého Trumpova ministra zahraničí Mikea Pompea či floridského guvernéra Rona DeSantise.

Biden Trumpa v loňských prezidentských volbách porazil o několik milionů hlasů. Republikánovi se však podařilo získat hlasy mezi voliči z řad menšin, které tradičně volí demokraty, včetně Hispánců a Afroameričanů. Trump, který ve svém sobotním projevu také útočil na Bidena, řekl, že klíčem k republikánskému úspěchu ve volbách do Kongresu bude posílit podporu mezi těmito skupinami. "Republikánská strana uspěje a v budoucnu poroste tím, že přijme svůj osud jako šampión pracujících Američanů," uvedl.

Trumpova aktivní role v republikánské politice, navzdory jeho volební prohře, se liší od přístupu jeho předchůdců, kteří se po odchodu z Bílého domu většinou stáhli ze záře reflektorů, píše Reuters. Trumpův poradce Jason Miller řekl, že dárci republikánů Trumpův projev uvítají. "Palm Beach je novým centrem politické moci a prezident Trump je nejlepším poslem Republikánské strany," řekl.

Témata:  USA EuroZprávy.cz Donald Trump

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto Amerika

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

Čína, ilustrační foto Asie a Austrálie

Čína se straní rozhovorům o jaderném odzbrojování, tvrdí USA

Čína se brání dvoustranným rozhovorům se Spojenými státy ohledně jaderných zbraní, řekl dnes podle agentury Reuters na konferenci OSN vyslanec USA pro odzbrojování Robert Wood. USA v poslední době zesilují svoje snahy o omezení arzenálů jaderných mocností.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 7 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 8 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 8 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama