Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, dnes šéfa Bílého domu kritizoval za to, že promrhal čtyři měsíce, než si nasadil na veřejnosti ochrannou roušku. Trump se objevil s touto ochrannou pomůckou na veřejnosti poprvé v sobotu při návštěvě nemocnice Waltera Reeda na předměstí Washingtonu.

Reklama

"Donald Trump několik měsíců ignoroval rady lékařských expertů a politizoval nošení roušky, jednu z nejzásadnějších věcí, kterou můžeme udělat, abychom zabránili šíření viru," řekl mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates. "Namísto toho, aby přijal zodpovědnost a šel příkladem, promarnil čtyři měsíce, po něž se Američané obětovávali, rozdmýchával rozpory a aktivně odrazoval lidi od toho, aby učinili základní krok ke vzájemné ochraně," dodal.

Trump v poslední době poněkud zmírňoval svůj negativní postoj k rouškám a v sobotu prohlásil, že proti nim nic nemá, nicméně dodal, že jejich nošení má svůj čas a místo. Řada politiků, i republikánských, přitom Trumpa dlouhodobě nabádala k občasnému nasazení roušky na veřejnosti, i když to pro něj nemusí mít zdravotní přínos, aby sloužil jako příklad pro miliony svých přívrženců.

List The Washington Post si přitom všímá, že se Trump i zástupci jeho kampaně soustředí v otázce nošení roušek především na vzhled, než na zdravotní přínosy této pomůcky. "Nechci ji sám nosit," řekl Trump v dubnu. "Já to prostě nechci dělat - nevím, jaksi sedět v Oválné pracovně... Myslím nosit roušku, když budu vítat prezidenty, premiéry, diktátory, krále, královny, nevím. Nějak se v tom sám nevidím," dodal.

V květnu pak po návštěvě továrny ve státu Michigan řekl novinářům, že neměl roušku před kamerami, protože "nechtěl tisku dopřát to potěšení" vidět ho se zahalenou tváří.

Začátkem července však začal měnit názor s tím, jak v USA znovu začal masivně narůstat denní počet potvrzených infekcí, přičemž se nový rozmach nákazy začal stále více dotýkat států, jež se dlouhodobě kloní k republikánům. "Měl jsem na sobě roušku," přiznal poprvé veřejně Trump 1. července. "Byla to tmavě černá maska a myslím, že jsem vypadal OK. Vypadal jsem jako Osamělý jezdec," řekl prezident s odkazem na postavu z amerického westernu.

Trump a jeho přívrženci si přitom v minulosti utahovali z Bidena, který se v černé roušce objevil již 25. května. Manažer Trumpovy kampaně Brad Parscale, prezidentova právnička Jenna Ellisová a další činitelé z jeho tábora a administrativy o víkendu na twitteru sdíleli fotky Trumpa v roušce s komentáři, že Trump vypadá jako "drsňák", že působí prezidentsky, nebo jej srovnávají s Bidenem, který podle nich vypadá v roušce hůře.

Nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová, která má s prezidentem značně napjaté vztahy, dnes prohlásila, že Trump krokem "překročil řeku". "Je to připuštění toho, že pokud jdete za našimi vojáky, musíte mít roušku. Pokud budete s našimi dětmi, musíte mít roušku. Pokud chcete zastavit šíření koronaviru, musíte mít roušku," řekla Pelosiová.

Na twitteru se přitom krátce po prvních záběrech Trumpa v roušce začala šířit fotografie ze stejné návštěvy nemocnice, na které má prezident staženou obličejovou masku pod nos, čímž podle lékařů ztrácí ochranná pomůcka na účinnosti.

Témata:  USA Joe Biden Prezident USA EuroZprávy.cz Koronavirus Donald Trump

Související

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 55 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama