Trump vypustil nebezpečné tvrzení o covidu. Twitter zakročil, Facebook neudělal nic

Americký prezident Donald Trump opět porušil pravidla sociální sítě Twitter týkající se "zavádějících a potenciálně nebezpečných" vyjádření o covidu-19. Platforma v neděli zakročila proti jeho příspěvku, ve kterém tvrdí, že je po prodělání nemoci imunní vůči koronaviru.

Reklama

Facebook identické vyjádření ponechával bez reakce, ačkoli podle televize CNN Trump i zde porušil pravidla.

Odborníci zatím nemají jasno v tom, zda jsou lidé, kteří se vyléčili z covidu-19 a mají protilátky, skutečně chráněni před další infekcí, a jak dlouho může imunita trvat. Zdokumentováno už je vícero případů, kdy měli pacienti dlouho po překonání nemoci znovu pozitivní test na virus SARS-CoV-2. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nedávno specifikovalo, že i když někdo po infekci přestane být nakažlivý, neznamená to nutně, že je imunní.

Právě takovýto závěr ale ve svých příspěvcích na sociálních sítích prezentoval americký prezident. Jeho lékař Sean Conley předtím uvedl, že Trump může ukončit svoji izolaci, protože u něj už pominulo riziko nákazy dalších lidí. Zároveň nebylo jasné, zda měla hlava státu negativní test na koronavirus.

"Lékaři Bílého domu včera (v sobotu; pozn. ČTK) naprosto jednoznačně dali zelenou. To znamená, že to nemůžu dostat (imunní) a nemůžu přenášet. Velmi dobré vědět!!!" reagoval šéf Bílého domu.

Twitter jeho příspěvek nesmazal, asi tři hodiny po nahrání jej ale skryl za varovný štítek. "Tento tweet porušuje pravidla Twitteru o šíření zavádějících a potenciálně nebezpečných informací spojených s covidem-19," uvádí platforma. Stejně reagovala minulý týden, když Trump po třídenní hospitalizaci s covidem-19 znovu naznačoval, že nemoc z koronaviru nepředstavuje větší hrozbu než běžná chřipka.

Facebook, který si rovněž klade za cíl bojovat proti dezinformacím o pandemii, minulý týden zakročil ještě razantněji než Twitter a prezidentův příspěvek smazal. Nové vyjádření o imunitě bylo i 17 hodin po zveřejnění stále na Trumpově oficiálním profilu, a to bez jakéhokoli doplňujícího popisku od správců sociální sítě.

Zejména Facebook je s blížícími se americkými volbami často terčem kritiky kvůli údajně laxnímu přístupu k dezinformacím. Řada západních celebrit se nedávno ve snaze upozornit na toto téma zapojila do 24hodinového bojkotu platforem provozovaných společností Marka Zuckerberga.

"Facebook zkrátka musí v případě dezinformací odvádět lepší práci. Obzvlášť, pokud jde o covid, kde to doslova může být otázka života a smrti," řekl CNN v reakci na nejnovější incident neurobiolog působící na Utažské univerzitě Jason Shepherd. On a další vědci podporovaní nadací Chan Zuckerberg Initiative v červnu šéfovi Facebooku zaslali dopis, v němž vyjadřují výhrady vůči přístupu firmy k příspěvkům od prezidenta Trumpa.

Twitter se zdá být v tomto směru tvrdší a v posledních měsících opakovaně koriguje obsah na profilu hlavy státu. Tento týden také zavádí nová opatření namířená proti nejrůznějším manipulacím, přičemž mezi nimi je i zákaz prostého sdílení příspěvků, které pocházejí od amerických politiků a zároveň byly označeny jako zavádějící.

Témata:  USA sociální sítě Facebook Twitter Prezident USA EuroZprávy.cz Koronavirus Donald Trump dezinformace

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 9 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 10 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 10 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 12 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 12 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 13 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama