Trump vyslal federální agenty do Oregonu. Jejich činy budí kritiku

Politici a další činitelé z amerického státu Oregon si tento týden stěžovali na příslušníky federálních bezpečnostních složek, kteří byli nedávno vyslaní do města Portland kvůli pokračujícím protestům za reformy policie.

Reklama

Důvodem kritiky jsou údajně agresivní postupy federálních jednotek, které situaci ve městě jen vyostřily. Objevují se zprávy o tom, že agenti jezdí po městě v maskáčových uniformách a nakládají demonstranty do neoznačených vozidel.

Takovouto zkušenost popsal listu The Washington Post (WP) 29letý místní obyvatel Mark Pettibone. Když se před ním v noci na čtvrtek objevilo několik mužů v zelených vojenských oblecích s neurčitými nápisy "policie", dal se na útěk. Nevěděl prý, zda nejde o pravicové extremisty, kteří často v Portlandu levicově smýšlející demonstranty konfrontují oblečení jako vojáci.

"Byl jsem vyděšený," řekl. Muži jej rychle dostihli a odvezli do budovy federálního soudu, kde byl odveden do cely. Federální agenti, kteří jej zadrželi při jeho návratu domů z poklidné manifestace, mu prý nesdělili, proč skončil ve vazbě a ani mu neposkytli žádný dokument o jeho zadržení. Když jim řekl, že na jejich otázky nebude odpovídat, byl velmi rychle propuštěn, řekl Pettibone listu WP.

Příslušníci federálních složek jsou v Portlandu asi dva týdny. Vysláni tam byli na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků, které se na mnoha místech v USA staly terčem vandalů při manifestacích proti rasismu a policejní brutalitě. V největším městě Oregonu protesty neutichly ani po sedmi týdnech, přičemž od počátku je provází násilné střety s policií, podle agentury AP ale napětí ve městě od příjezdu federálních činitelů eskalovalo.

Jedním z důvodů je incident z minulé soboty, kdy člen federální policie způsobil jednomu z aktivistů vážná zranění hlavy projektilem z "nesmrtící" zbraně. Ve čtvrtek večer pak federální jednotky proti davu demonstrantů opět zasáhly podobnými projektily, jakož i slzným plynem. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za "násilné anarchisty" a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

Ti ale věc vidí jinak. Starosta Portlandu Ted Wheeler označil postup federálních složek za nezodpovědný a vyzval je, aby buď město opustili, nebo zůstali pouze ve federálních budovách. Podle šerifa místního policejního sboru Mikea Reese zase cizí jednotky "výrazně poškodily" snahy uklidnit atmosféru kolem protestů. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová pak hovořila o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

O možném protiprávním jednání se mluví i v souvislosti se zatčením mladíka Pettibonea a dalšími podobnými incidenty zachycenými na videích. Podle Jann Carsonové z oregonské větve Americké unie občanských práv (ACLU) je takové počínání "jednoduše protiústavní" a připomíná spíše únosy.

"Zatýkání vyžaduje pravděpodobné podezření, že došlo k federálnímu zločinu, tedy konkrétní informace naznačující, že daná osoba pravděpodobně spáchala federální přečin," vysvětlil profesor práv z Kalifornské univerzity v Berkeley Orin Kerr. "Pokud agenti berou lidi proto, že se možná účastnili protestu, pak to daný princip nesplňuje," řekl WP.

Témata:  USA EuroZprávy.cz Donald Trump

Související

Ruské velvyslanectví v Praze. Evropa

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 8 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 11 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama