Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v sídle Kongresu vyvolali nepřátelé Donalda Trumpa. Jde o lež, kterou ihned po vypuknutí násilností začali šířit nejrůznější spojenci tehdejšího prezidenta včetně republikánských zákonodárců, píše v nové analýze deník The New York Times (NYT).

Reklama

Vývoj podle něj ukázal rychlost a rozsah pravicového dezinformačního systému ve Spojených státech.

Budování alternativního příběhu nepokojů začalo ještě předtím, než se 6. ledna odpoledne první výtržníci dostali dovnitř Kapitolu. Ve 13:51 washingtonského času se na twitteru objevil příspěvek, ve kterém rozhlasový komentátor Michael Brown spekuluje o tom, že začínající násilnosti nemusí být dílem Trumpových příznivců. "Mohla by to být Antifa nebo BLM nebo jiní povstalci převlečení za Trumpovy podporovatele," napsal v odkaze mimo jiné na hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží").

Browna na twitteru sleduje jen 13.000 lidí, jeho tweet ale zaujal dalšího konzervativního komentátora Todda Hermana, který právě zaskakoval za populárního moderátora Rushe Limbaugha v jeho celostátním rozhlasovém programu. Za několik minut Brownovo nepodložené tvrzení zopakoval masám Limbaughových posluchačů. "Tohle by asi Trumpovi stoupenci neudělali. Antifa, BLM, tohle dělají oni. Že jo?" uvedl.

V reálném čase byly přepisovány dějiny. Výtržníky, kteří v ten den vtrhli do bašty americké demokracie, byli ve skutečnosti následovníci Trumpa odhodlaní zabránit Kongresu v potvrzení volební prohry jejich kandidáta. Při následném zatýkání a vyšetřování se neobjevily žádné důkazy, že by se vzpoury účastnili lidé sympatizující s hnutím antifa, což je označení pro nepříliš pevně propojenou síť antifašistických aktivistů. Dokumenty předložené soudům dokonce v řadě případů citují obžalované, kteří explicitně roli antify odmítají a naopak zdůrazňují své činy jako projev vlastenectví.

Dezinformační scéna ale byla připravena chopit se politicky výhodné lži a rychle ji příznivě naladěnému publiku prezentovat jako pravdu. Poté, co prezident Trump týdny propagoval výmysl o ukradených volbách, byl na světě nový a stejně nepravdivý příběh: Za útokem na Kapitol byli levicoví agitátoři.

Do několika hodin se narativ postavený na fámách a stranické rétorice dostal ke twitterovým megafonům politiků. Před koncem dne jej s miliony diváků stanice Fox News sdílely moderátorka Laura Ingrahamová a někdejší guvernérka Aljašky Sarah Palinová, zatímco floridský kongresman Matt Gaetz po vyklizení Kapitolu vystoupil ve Sněmovně reprezentantů s tvrzením, že mnozí výtržníci "byli členové násilné teroristické skupiny antifa".

Gaetz se odvolával na článek listu The Washington Times publikovaný krátce po vypuknutí nepokojů, podle kterého jistá firma provádějící rozpoznávání obličejů v davu u Kapitolu identifikovala aktivisty z antify. List za necelých 24 hodin toto tvrzení vzal zpět, protože nebylo pravdivé, článek ale měl obrovský dosah. Celkově na facebooku nasbíral 360.000 "lajků" a sdílení, ukazuje analytický nástroj CrowdTangle.

Gaetz nebyl jediným republikánským členem Kongresu, který se na šíření divokých spekulací podílel. "Měli jsme určité varování, že se mohou objevit prvky antify vydávající se za stoupence Trumpa," řekl 6. ledna večer kongresman Mo Brooks ve vysílání Fox Business.

Senátor z Wisconsinu Ron Johnson se zase před týdnem při slyšení k pochybením bezpečnostních složek přihlásil k nepravdivému tvrzení, že násilí vyprovokovali "falešní Trumpovi příznivci". V rozhovoru s NYT řekl, že viděl "videa od jiných lidí, kteří říkají, že patří k antifě", jak se údajně připravují v hotelových pokojích. "Nevím, jestli cokoli z toho bylo ověřeno," dodal.

Společnost Zignal Labs, která provádí analýzy mediálních výstupů, uvedla, že jen v den nepokojů mezi 16:00 a 17:00 se napříč sociálními sítěmi, webovými publikacemi a televizním vysíláním objevilo 8700 zmínek o roli antify. "Pamatujte na to, že Antifa otevřeně plánovala převléct se za podporovatele Trumpa a vyvolat chaos," psalo se v jednom tweetu, který nasbíral přes 40.000 "lajků" a sdílení.

Aby se podobné fámy uchytily, je zapotřebí ochota na straně adresátů. A Trumpovým příznivcům se příběh o antifě rozhodně nemusel jevit jako přitažený za vlasy, neboť exprezident hnutí soustavně vykresloval jako nebezpečnou teroristickou organizaci, zatímco zlehčoval hrozbu nacionalistických skupin a pravicových milicí. Nepravdivá tvrzení o operacích levicových aktivistů nacházela na internetu úrodnou půdu už loni na jaře při vlně protestů proti policejní brutalitě.

Výsledky nové dezinformační kampaně naznačil únorový průzkum Suffolk University pro deník USA Today. Více než polovina dotázaných příznivců bývalého prezidenta v něm uvedla, že napadení Kapitolu bylo "převážně inspirováno antifou". Navzdory tomu, že tato interpretace událostí byla opakovaně vyvrácena federálními úřady.

Pro ty, kdo doufali, že Trumpova rétorika ve stylu "nevěřte svým vlastním očím" by mohla po jeho porážce ustoupit, je rozšíření konspirační teorie o antifě signálem, že pravda je mezi jeho nejvěrnějšími stoupenci ohebným konceptem.

Témata:  USA The New York Times EuroZprávy.cz Donald Trump Republikánská strana (USA) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Související

Na Times Square v New Yorku postřelili dvě ženy a dítě Amerika

Na Times Square v New Yorku postřelili dvě ženy a dítě

Na proslulém náměstí Times Square v New Yorku se v sobotu strhla potyčka mezi několika muži, jež se následně proměnila v přestřelku, při níž utrpěly zranění dvě kolemjdoucí ženy a čtyřletá dívka. S odkazem na místní policii to uvedl list The New York Times (NYT). Všichni tři zranění jsou v nemocnici, nachází se však mimo ohrožení života. Motiv zločinu je zatím nejasný, policie po pachatelích stále pátrá.

Ze společnosti

V Česku přibylo za neděli méně než 400 nově nakažených!

V Česku přibylo za neděli méně než 400 nově nakažených!

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 9 minutami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 16 minutami

Na vancouverském letišti byl zastřelen 28letý muž

Na vancouverském letišti byl zastřelen 28letý muž

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Podle nich byla střelba důsledkem války gangů.

před 31 minutami

před 38 minutami

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

Policisté v Omské oblasti na Sibiři dnes obnovili pátrání po pohřešovaném ministrovi zdravotnictví oblastní vlády, které přerušili s nástupem nedělní noci, uvedla agentura Interfax s odvoláním na regionální správu ministerstva vnitra. Alexandr Murachovskij dříve působil jako primář nemocnice, kde byl loni v srpnu po kolapsu hospitalizován s otravou opoziční předák Alexej Navalnyj.

před 44 minutami

Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

S úlevou i s obavami přivítali dnes ráno učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově po více než půl roce své starší školáky. Specifická škola, kterou navštěvují romské děti, se musela kvůli chybějícímu technickému zázemí dětí obejít bez on-line výuky. Výuka na dálku vyčerpala nejen pedagogy, ale i žáky, podle pedagogů se to u mnohých projevilo na plnění úkolů. Škola bude nyní muset veškeré školní návyky u dětí obnovit. Samotní školáci však ráno přicházeli do školy s nadšením. Učení ve škole bude určitě lepší, řekly dnes ČTK žákyně sedmé třídy.

před hodinou

NKÚ kritizuje nedostatky při stavbě cyklostezek, ministerstvo to odmítá

NKÚ kritizuje nedostatky při stavbě cyklostezek, ministerstvo to odmítá

Stát nemá přehled o délce, stavu ani využití cyklostezek, za které zaplatil, uvedl v dnes zveřejněné zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři také upozornili na to, že výstavbu stezek pro cyklisty provázejí výrazné rozdíly v cenách. Ministerstvo dopravy s kritikou nesouhlasí. 

před hodinou

V Německu přibylo 6922 nákaz koronavirem

Mimořádná zpráva V Německu přibylo 6922 nákaz koronavirem

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 6922 nových případů nákazy koronavirem a 54 úmrtí spojených s nemocí covid-19. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA. Přesně před týdnem země registrovala 9160 nově infikovaných a 84 úmrtí. Čísla jsou v pondělí zpravidla nižší, mimo jiné kvůli menšímu množství testů provedených o víkendu.

před hodinou

před hodinou

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Základní školy v sedmi krajích dnes zahájí rotační výuku na druhém stupni. Kvůli epidemii nového koronaviru se starší žáci v těchto regionech dosud museli vzdělávat doma. Ve stejných sedmi krajích se dneškem také otvírají mateřské školy pro všechny děti. V celém Česku se navíc obnovuje i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

před 11 hodinami

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Prakticky ihned poté, co se oznámilo, že u fotbalistů Plzně skončil kouč Adrián Gula po nevydařených výkonech jeho mužstva z poslední doby a především po sobotní domácí remíze s Příbramí 3:3, začala vyplouvat na povrch jména jeho možných nástupců. Mluvilo se třeba i hráčské legendě Viktoriánů Pavlu Horváthovi jako možném hlavním trenérovi, podle zákulisních informací to ale spíš vypadá, že bude asistentem a to Michala Bílka, bývalého reprezentačního kouče, jenž je nejvážnějším kandidátem.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Poté, co v sobotu v rámci 31. kola fotbalové Fortuna ligy překvapivě Plzeň před domácím publikem remizovala s Příbramí 3:3, přičemž v první půli dokonce se zachraňujícími se Středočechy dokonce prohrávala 0:2, už vedení západočeského klubu rázně bouchlo do stolu a v neděli se tak rozhodlo odvolat slovenského kouče Adriána Gulu. V následujících dnech se tak tedy bude hledat jeho nástupce.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Nadále zvyšovat spotřební daně a rušit daňové výjimky, například přeřadit sladké nápoje z nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH), či zvýšit daně z nemovitých věcí pro "korporáty, které staví krabice na zelené louce" je receptem na snižování schodku státního rozpočtu podle pirátského senátora Lukáše Wagenknechta.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama