Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v sídle Kongresu vyvolali nepřátelé Donalda Trumpa. Jde o lež, kterou ihned po vypuknutí násilností začali šířit nejrůznější spojenci tehdejšího prezidenta včetně republikánských zákonodárců, píše v nové analýze deník The New York Times (NYT).

Reklama

Vývoj podle něj ukázal rychlost a rozsah pravicového dezinformačního systému ve Spojených státech.

Budování alternativního příběhu nepokojů začalo ještě předtím, než se 6. ledna odpoledne první výtržníci dostali dovnitř Kapitolu. Ve 13:51 washingtonského času se na twitteru objevil příspěvek, ve kterém rozhlasový komentátor Michael Brown spekuluje o tom, že začínající násilnosti nemusí být dílem Trumpových příznivců. "Mohla by to být Antifa nebo BLM nebo jiní povstalci převlečení za Trumpovy podporovatele," napsal v odkaze mimo jiné na hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží").

Browna na twitteru sleduje jen 13.000 lidí, jeho tweet ale zaujal dalšího konzervativního komentátora Todda Hermana, který právě zaskakoval za populárního moderátora Rushe Limbaugha v jeho celostátním rozhlasovém programu. Za několik minut Brownovo nepodložené tvrzení zopakoval masám Limbaughových posluchačů. "Tohle by asi Trumpovi stoupenci neudělali. Antifa, BLM, tohle dělají oni. Že jo?" uvedl.

V reálném čase byly přepisovány dějiny. Výtržníky, kteří v ten den vtrhli do bašty americké demokracie, byli ve skutečnosti následovníci Trumpa odhodlaní zabránit Kongresu v potvrzení volební prohry jejich kandidáta. Při následném zatýkání a vyšetřování se neobjevily žádné důkazy, že by se vzpoury účastnili lidé sympatizující s hnutím antifa, což je označení pro nepříliš pevně propojenou síť antifašistických aktivistů. Dokumenty předložené soudům dokonce v řadě případů citují obžalované, kteří explicitně roli antify odmítají a naopak zdůrazňují své činy jako projev vlastenectví.

Dezinformační scéna ale byla připravena chopit se politicky výhodné lži a rychle ji příznivě naladěnému publiku prezentovat jako pravdu. Poté, co prezident Trump týdny propagoval výmysl o ukradených volbách, byl na světě nový a stejně nepravdivý příběh: Za útokem na Kapitol byli levicoví agitátoři.

Do několika hodin se narativ postavený na fámách a stranické rétorice dostal ke twitterovým megafonům politiků. Před koncem dne jej s miliony diváků stanice Fox News sdílely moderátorka Laura Ingrahamová a někdejší guvernérka Aljašky Sarah Palinová, zatímco floridský kongresman Matt Gaetz po vyklizení Kapitolu vystoupil ve Sněmovně reprezentantů s tvrzením, že mnozí výtržníci "byli členové násilné teroristické skupiny antifa".

Gaetz se odvolával na článek listu The Washington Times publikovaný krátce po vypuknutí nepokojů, podle kterého jistá firma provádějící rozpoznávání obličejů v davu u Kapitolu identifikovala aktivisty z antify. List za necelých 24 hodin toto tvrzení vzal zpět, protože nebylo pravdivé, článek ale měl obrovský dosah. Celkově na facebooku nasbíral 360.000 "lajků" a sdílení, ukazuje analytický nástroj CrowdTangle.

Gaetz nebyl jediným republikánským členem Kongresu, který se na šíření divokých spekulací podílel. "Měli jsme určité varování, že se mohou objevit prvky antify vydávající se za stoupence Trumpa," řekl 6. ledna večer kongresman Mo Brooks ve vysílání Fox Business.

Senátor z Wisconsinu Ron Johnson se zase před týdnem při slyšení k pochybením bezpečnostních složek přihlásil k nepravdivému tvrzení, že násilí vyprovokovali "falešní Trumpovi příznivci". V rozhovoru s NYT řekl, že viděl "videa od jiných lidí, kteří říkají, že patří k antifě", jak se údajně připravují v hotelových pokojích. "Nevím, jestli cokoli z toho bylo ověřeno," dodal.

Společnost Zignal Labs, která provádí analýzy mediálních výstupů, uvedla, že jen v den nepokojů mezi 16:00 a 17:00 se napříč sociálními sítěmi, webovými publikacemi a televizním vysíláním objevilo 8700 zmínek o roli antify. "Pamatujte na to, že Antifa otevřeně plánovala převléct se za podporovatele Trumpa a vyvolat chaos," psalo se v jednom tweetu, který nasbíral přes 40.000 "lajků" a sdílení.

Aby se podobné fámy uchytily, je zapotřebí ochota na straně adresátů. A Trumpovým příznivcům se příběh o antifě rozhodně nemusel jevit jako přitažený za vlasy, neboť exprezident hnutí soustavně vykresloval jako nebezpečnou teroristickou organizaci, zatímco zlehčoval hrozbu nacionalistických skupin a pravicových milicí. Nepravdivá tvrzení o operacích levicových aktivistů nacházela na internetu úrodnou půdu už loni na jaře při vlně protestů proti policejní brutalitě.

Výsledky nové dezinformační kampaně naznačil únorový průzkum Suffolk University pro deník USA Today. Více než polovina dotázaných příznivců bývalého prezidenta v něm uvedla, že napadení Kapitolu bylo "převážně inspirováno antifou". Navzdory tomu, že tato interpretace událostí byla opakovaně vyvrácena federálními úřady.

Pro ty, kdo doufali, že Trumpova rétorika ve stylu "nevěřte svým vlastním očím" by mohla po jeho porážce ustoupit, je rozšíření konspirační teorie o antifě signálem, že pravda je mezi jeho nejvěrnějšími stoupenci ohebným konceptem.

Témata:  USA The New York Times EuroZprávy.cz Donald Trump Republikánská strana (USA) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Související

Moskva, Kreml Evropa

Ruská vláda označila Českou republiku za nepřátelskou zemi

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo dnes zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací.

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu Amerika

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 42 minutami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před hodinou

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 2 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 3 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 3 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

před 5 hodinami

Karel Havlíček

Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama