Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v sídle Kongresu vyvolali nepřátelé Donalda Trumpa. Jde o lež, kterou ihned po vypuknutí násilností začali šířit nejrůznější spojenci tehdejšího prezidenta včetně republikánských zákonodárců, píše v nové analýze deník The New York Times (NYT).

Reklama

Vývoj podle něj ukázal rychlost a rozsah pravicového dezinformačního systému ve Spojených státech.

Budování alternativního příběhu nepokojů začalo ještě předtím, než se 6. ledna odpoledne první výtržníci dostali dovnitř Kapitolu. Ve 13:51 washingtonského času se na twitteru objevil příspěvek, ve kterém rozhlasový komentátor Michael Brown spekuluje o tom, že začínající násilnosti nemusí být dílem Trumpových příznivců. "Mohla by to být Antifa nebo BLM nebo jiní povstalci převlečení za Trumpovy podporovatele," napsal v odkaze mimo jiné na hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží").

Browna na twitteru sleduje jen 13.000 lidí, jeho tweet ale zaujal dalšího konzervativního komentátora Todda Hermana, který právě zaskakoval za populárního moderátora Rushe Limbaugha v jeho celostátním rozhlasovém programu. Za několik minut Brownovo nepodložené tvrzení zopakoval masám Limbaughových posluchačů. "Tohle by asi Trumpovi stoupenci neudělali. Antifa, BLM, tohle dělají oni. Že jo?" uvedl.

V reálném čase byly přepisovány dějiny. Výtržníky, kteří v ten den vtrhli do bašty americké demokracie, byli ve skutečnosti následovníci Trumpa odhodlaní zabránit Kongresu v potvrzení volební prohry jejich kandidáta. Při následném zatýkání a vyšetřování se neobjevily žádné důkazy, že by se vzpoury účastnili lidé sympatizující s hnutím antifa, což je označení pro nepříliš pevně propojenou síť antifašistických aktivistů. Dokumenty předložené soudům dokonce v řadě případů citují obžalované, kteří explicitně roli antify odmítají a naopak zdůrazňují své činy jako projev vlastenectví.

Dezinformační scéna ale byla připravena chopit se politicky výhodné lži a rychle ji příznivě naladěnému publiku prezentovat jako pravdu. Poté, co prezident Trump týdny propagoval výmysl o ukradených volbách, byl na světě nový a stejně nepravdivý příběh: Za útokem na Kapitol byli levicoví agitátoři.

Do několika hodin se narativ postavený na fámách a stranické rétorice dostal ke twitterovým megafonům politiků. Před koncem dne jej s miliony diváků stanice Fox News sdílely moderátorka Laura Ingrahamová a někdejší guvernérka Aljašky Sarah Palinová, zatímco floridský kongresman Matt Gaetz po vyklizení Kapitolu vystoupil ve Sněmovně reprezentantů s tvrzením, že mnozí výtržníci "byli členové násilné teroristické skupiny antifa".

Gaetz se odvolával na článek listu The Washington Times publikovaný krátce po vypuknutí nepokojů, podle kterého jistá firma provádějící rozpoznávání obličejů v davu u Kapitolu identifikovala aktivisty z antify. List za necelých 24 hodin toto tvrzení vzal zpět, protože nebylo pravdivé, článek ale měl obrovský dosah. Celkově na facebooku nasbíral 360.000 "lajků" a sdílení, ukazuje analytický nástroj CrowdTangle.

Gaetz nebyl jediným republikánským členem Kongresu, který se na šíření divokých spekulací podílel. "Měli jsme určité varování, že se mohou objevit prvky antify vydávající se za stoupence Trumpa," řekl 6. ledna večer kongresman Mo Brooks ve vysílání Fox Business.

Senátor z Wisconsinu Ron Johnson se zase před týdnem při slyšení k pochybením bezpečnostních složek přihlásil k nepravdivému tvrzení, že násilí vyprovokovali "falešní Trumpovi příznivci". V rozhovoru s NYT řekl, že viděl "videa od jiných lidí, kteří říkají, že patří k antifě", jak se údajně připravují v hotelových pokojích. "Nevím, jestli cokoli z toho bylo ověřeno," dodal.

Společnost Zignal Labs, která provádí analýzy mediálních výstupů, uvedla, že jen v den nepokojů mezi 16:00 a 17:00 se napříč sociálními sítěmi, webovými publikacemi a televizním vysíláním objevilo 8700 zmínek o roli antify. "Pamatujte na to, že Antifa otevřeně plánovala převléct se za podporovatele Trumpa a vyvolat chaos," psalo se v jednom tweetu, který nasbíral přes 40.000 "lajků" a sdílení.

Aby se podobné fámy uchytily, je zapotřebí ochota na straně adresátů. A Trumpovým příznivcům se příběh o antifě rozhodně nemusel jevit jako přitažený za vlasy, neboť exprezident hnutí soustavně vykresloval jako nebezpečnou teroristickou organizaci, zatímco zlehčoval hrozbu nacionalistických skupin a pravicových milicí. Nepravdivá tvrzení o operacích levicových aktivistů nacházela na internetu úrodnou půdu už loni na jaře při vlně protestů proti policejní brutalitě.

Výsledky nové dezinformační kampaně naznačil únorový průzkum Suffolk University pro deník USA Today. Více než polovina dotázaných příznivců bývalého prezidenta v něm uvedla, že napadení Kapitolu bylo "převážně inspirováno antifou". Navzdory tomu, že tato interpretace událostí byla opakovaně vyvrácena federálními úřady.

Pro ty, kdo doufali, že Trumpova rétorika ve stylu "nevěřte svým vlastním očím" by mohla po jeho porážce ustoupit, je rozšíření konspirační teorie o antifě signálem, že pravda je mezi jeho nejvěrnějšími stoupenci ohebným konceptem.

Témata:  USA The New York Times EuroZprávy.cz Donald Trump Republikánská strana (USA) vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto Amerika

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

Čína, ilustrační foto Asie a Austrálie

Čína se straní rozhovorům o jaderném odzbrojování, tvrdí USA

Čína se brání dvoustranným rozhovorům se Spojenými státy ohledně jaderných zbraní, řekl dnes podle agentury Reuters na konferenci OSN vyslanec USA pro odzbrojování Robert Wood. USA v poslední době zesilují svoje snahy o omezení arzenálů jaderných mocností.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 8 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 8 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 9 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 9 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 10 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama